لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۳۲

منشأ بوی نامطبوع تهران «احتمالات مطرح‌شده نیست»


زهرا صدراعظم نوری، عضو شورای شهر تهران می‌گوید منشا بوی نامطبوع این شهر، «هیچ‌یک از احتمالات مطرح‌شده» نیست.

۱۲ دی‌ماه سال جاری، خبرگزاری‌های ایران از انتشار «بوی نامطبوعی» در بخش وسیعی از شهر تهران خبر دادند و از نخستین‌ ساعات انتشار این خبر تاکنون، گمانه‌های متعددی از «ترکیدگی شبکه فاضلاب» تا «فعالیت‌های آتشفشان دماوند» و «فوران فاضلاب ۵۰ ساله ساختمان پلاسکو» درباره خاستگاه آن منتشر شده است.

با این حال زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با رد همه «احتمالات مطرح‌شده»، گفته که «یافته‌ها» نشان می‌دهد «هیچ‌یک» از آنها منشا بوی نامطبوع در تهران نیست.

وی با اشاره به «نمودارهای گویایی» که در ارتباط با بوی منتشرشده در تهران وجود دارد، افزوده که آنها نشان می‌دهند در «برخی ساعات روزی که این بو منتشر شد، دی اکسید گوگرد یا دی اکسید کربن یا برخی گازهای دیگر افزایش یافته‌اند که ما را به منشاء اصلی بوی منتشرشده می‌رسانند.»

این عضو شورای شهر تهران از شباهت میان بوی منتشرشده در تهران با بویی که پیشتر در اصفهان منتشر شده بود و بدلیل نشتی یک کامیون حمل گاز بود، احتمال داده که «گاز مرکاپتان» منشأ بو بوده باشد.

به گفته وی، «در یک مقطعی در اصفهان کامیونی که گاز را حمل می‌کرده دچار نشتی می‌شود و محوطه زیادی آلوده شده و بویی که متصاعد شده خیلی گسترده بوده است. این احتمال می‌تواند وجود داشته باشد که در تهران هم خودرویی که حامل گاز بوده نشتی کرده باشد و سبب انتشار بوی نامطبوع شده باشد.»

رئیس کمیسیون محیط زیست، سلامت و خدمات شهری شورای شهر تهران در عین حال از نهادها و ارگان‌های مختلف خواست بر اساس «مستندات» اظهارنظر کنند تا «مردم دچار تشویش و به‌هم‌ریختگی و آشفتگی نشوند.»

۱۴ دی‌ماه نیز انوشیروان محسنی بند‌پی، استاندار تهران، گفته بود که «به احتمال زیاد یک ماده شیمیایی که بوی تندی دارد مانند مرکاپتان در جایی به صورت عمد یا سهو ریخته شده و بوی آن در قسمتی از شهر منتشر می‌شود».

از گاز مرکاپتان برای بودار کردن گاز شهری جهت شناسایی نشت احتمالی آن استفاده می‌شود.

پیش از آن نیز مدیر کل محیط زیست استان تهران گفته بود که بوی بد منتشرشده در تهران، شبیه بوی مرکاپتان است «اما تا این لحظه شرکت گاز این موضوع را تأیید نکرده و ممکن است یکی از پیمانکاران این ماده را به گاز اضافه کرده باشد».

به‌دنبال انتشار این بوی نامطبوع، ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران اعلام کرده بود که میزان آلاینده‌ها در تهران به طرز ناگهانی افزایش یافته است.

وی با استناد به اطلاعات مرکز سنجش آلودگی هوا گفته بود که میزان آلاینده‌ها تا ۴۰ درصد بالا رفته است.

با این حال پس از گذشت نزدیک به دو هفته از پخش این بوی عجیب در شهر تهران، هنوز مقام‌های مسئول درباره علت اصلی آن اطلاع‌رسانی نکرده‌اند و می‌گویند این پرونده کماکان در دست بررسی است.

این باعث شده است که به گفته احمد بیگدلی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، این کمیسیون تصمیم بگیرد تا به‌دلیل فقدان «شفافیت»، این موضوع را در جلسه آینده خود بررسی کند.

منابع: ایلنا، خبرآنلاین و رادیو فردا: ب.ب / پ.پ

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG