لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۳۶

موافقت روسیه با نظارت فرانسه و آلمان بر تنگه کرچ


سرگئی لاورف میگوید، پوتین با درخواست آلمان برای اعزام ناظرانی به منطقه موافقت کرده است.

دولت روسیه روز جمعه با نظارت فرانسه و آلمان بر تنگه کرچ، محل رویارویی نیروهای دریایی روسیه و اوکراین در نوامبر سال گذشته موافقت کرد.

روز ۲۵ نوامبر در تنگه کرچ بین دریای سیاه و دریای آزوف که بطور مشترک به روسیه و اوکراین تعلق دارد نیروی دریایی روسیه به سوی کشتی های اوکراینی آتش گشوده و سه شناور این کشور را توقیف کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه سرگئی لاورف وزیر خارجه روسیه در یک کنفرانس خبری مشترک با هایکو ماس همتای آلمانی خود گفت، پرزیدنت پوتین خیلی سریع با درخواست آلمان برای اعزام ناظرانی به منطقه موافقت کرد.

آقای لاورف گفت آنگلا مرکل صدراعظم آلمان «کمی بیش از یک ماه قبل» از آقای پوتین خواست اجازه دهد تا کارشناسان آلمانی به این تنگه اعزام شوند و مدتی بعد هم درخواست کرد که ناظران فرانسوی نیز به آنها بپیوندند.

وزیر خارجه روسیه افزود:«این می تواند امروز، فردا و هر زمانی اجرا شود.»

آقای لاورف گفت روز جمعه از وزیر خارجه آلمان طرح های مشخصی در این زمینه دریافت کرده و تایید کرد که مسکو با مشارکت ناظران فرانسوی نیز موافقت کرده است.

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان که قرار است غروب جمعه به اوکراین برود گفت دو کشور هنوز در مورد زمان دقیق شروع این ماموریت به توافق نرسیده اند ولی به نظر او «به احتمال زیاد در هفته های آینده خواهد بود.»

او افزود در حال حاضر تنگه کرچ به روی رفت و آمد کشتی ها باز است و همه طرف ها این موضوع را تایید کرده اند.

او در عین حال از روسیه خواست 24 ملوان اوکراینی شناورهای توقیف شده را که در بازداشت هستند آزاد کند.

حادثه روز ۲۵ نوامبر اولین درگیری نظامی بین روسیه و اوکراین از زمان الحاق کریمه به خاک روسیه و آغاز نبردها در شرق اوکراین در سال ۲۰۱۴ بود.

رهبران آلمان و فرانسه نگرانی های خود در مورد تنش در تنگه کرچ را در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ که ماه گذشته در آرژانتین برگزار شد با ولادیمیر پوتین در میان گذاشتند.

فرانسه و آلمان همراه با روسیه و اوکراین اعضای گروه موسوم به «نرماندی چهار» هستند که برای حل اختلاف در شرق اوکراین تشکیل شده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ ش.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG