لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۰۱

دعوت عربستان از سعد حریری برای سفر به ریاض


سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان،

دفتر سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، روز دوشنبه هفتم اسفند اعلام کرد که فرستاده عربستان از آقای حریری برای سفر به ریاض دعوت کرده است.

به گزارش رویترز، دفتر سعد حریری اعلام کرد، نزار العلولا، فرستاده عربستان، در دیدار با نخست وزیر لبنان دعوت نامه رسمی برای دیدار از ریاض را به وی ارائه کرده است.

دفتر نخست وزیر لبنان می گوید، سعد حریری در اولین فرصت ممکن به عربستان سفر خواهد کرد.

با این حال دفتر نخست وزیر لبنان توضیح بیشتری در خصوص این سفر ارائه نکرده است.

سعد حریری پس از این دیدار گفته است، هدف اصلی عربستان سعودی برای لبنان این است که این کشور ارباب خود باشد و کاملا استقلال داشته باشد.

در حالی خبر دعوت از سعد حریری برای سفر به ریاض مطرح شده است که سفر قبلی آقای حریری به عربستان در آبان ماه سال جاری و اعلام استعفای او از نخست وزیری لبنان با حاشیه هایی همراه بود.

سعد حریری در جریان سفر خود به ریاض دریک برنامه تلویزیونی ضمن اعلام استعفاء از نخست وزیری لبنان، به شدت از سیاست ها منطقه ای ایران انتقاد کرد.

در واکنش مقامات لبنانی گفته بودند که عربستان سعودی سعد حریری را مجبور به استعفاء کرده بود و تا زمانی که دخالت دولت فرانسه منجر به بازگشت آقای حریری شد او در خانه تحت نظر قرار داشت. سعد حریری این ادعاها را رد کرده بود.

میشل عون رییس‌جمهوری لبنان و از متحدان حزب‌الله تا زمانی که آقای حریری در خارج از لبنان بود حاضر نشد استعفای او را بپذیرد.

سعد حریری پس از خروج از عربستان و بازگشت به لبنان استعفای خود را پس گرفت.

به گزارش رویترز، حساسیت‌های عربستان سعودی در مورد نفوذ ایران و حزب‌الله در سایر کشورهای عربی عامل اصلی بحران لبنان تلقی می‌شود که باعث بروز نگرانی شدیدی در مورد ثبات اقتصادی و سیاسی این کشور شد.

با استفاده از گزارش های رویترز و رادیو فردا؛ خ.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG