لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۳۲

سخنان «متفاوت» وزیر دفاع اسرائیل درباره حضور نظامی ایران در سوریه


آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، می‌گوید که ایران در نزدیکی مرز سوریه با اسرائیل یا دیگر نقاط سوریه حضور نظامی ندارد و تنها چند «مشاور و کارشناس ایرانی» در سوریه هستند.

لیبرمن این سخنان را سه‌شنبه هفتم آذر در مصاحبه با وب‌سایت اسرائیلی وای.نت بیان کرد.

این وب‌سایت روزنامه یدیعوت آخرونوت نوشت، اظهارات وزیر دفاع با سخنان بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در مورد حضور نظامی ایران در سوریه «در تضاد» است.

به‌نوشته وای.نت، لیبرمن در حالی از نبودن نیروهای ایران در مرز سوریه با اسرائیل خبر می‌دهد که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر پی در پی نسبت به «تثبیت حضور نظامی ایران در خاک سوریه» هشدار می‌دهد.

وای.نت یادآور شد که نتانیاهو گفته بود «ایران در سوریه کارخانه تولید موشک می‌سازد» و «هر جا که داعش بیرون رفته‌است، ایران وارد شده‌است».

این وب‌سایت افزود، نتانیاهو سه ماه پیش نیز به نقل از یوسی کهن رئیس موساد اسرائیل در یک جلسه گزارش به وزیران، از «هجوم نیروهای ایرانی و اعزام هم‌پیمانان ایران به سوریه، لبنان، عراق و یمن» سخن گفت.

اما لیبرمن سه‌شنبه هفتم آذر به وای.نت گفت «درست است که چند مشاور و متخصص ایرانی (در سوریه) حضور دارند اما نیروی نظامی ایران در خاک سوریه نیست».

وای.نت از وزیر دفاع اسرائیل پرسید: «شما درک می‌کنید این چیزی که می‌گویید در واقع با عناوین خبری که ما اینجا در هفته‌های اخیر در اسرائیل مرتب می‌شنویم، تضاد دارد؟»

لیبرمن در پاسخ گفت: «راهبرد ایران این است که در هر جایی نیروهای نیابتی خود را ایجاد کند؛ آنها خودشان در لبنان حضور فیزیکی ندارند؛ برای این حزب‌الله را دارند. در یمن حضور فیزیکی ندارند؛ شورشیان حوثی را بوجود آوردند. همان برنامه‌ها را برای سوریه نیز دارند که هر نوع شبه نظامی مزدور شیعی را از عراق، افغانستان و پاکستان بیاورند. ما نمی‌گذاریم ایران در سوریه مستقر شود».

لیبرمن در برابر این پرسش وای.نت که از چه راه‌هایی «نمی‌گذارید ایران در سوریه مستقر شود؟»، با طعنه پاسخ داده‌است: «با تله‌پاتی».

آویگدور لیبرمن در حالی از نبود نیروی نظامی ایران در خاک سوریه سخن گفته‌است که هفته گذشته خود بر لزوم افزایش بودجه ارتش به میزان یک میلیارد و چهار صد میلیون دلار دیگر در دوره نزدیک، از جمله برای مقابله با «تغییرات بنیادی» در منطقه و «خطر ایران» تأکید کرد.

لیبرمن هفته گذشته تأیید کرد که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه با یاری ایران، روسیه و حزب‌الله، پس از جنگ داخلی هفت ساله، دوباره بر نود درصد از خاک کشورش مسلط شده‌است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، دولت نتانیاهو دوشنبه ششم آذر نشستی را برای بررسی نتایج دیدار هفته گذشته رؤسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه در بندر سوچی روسیه در مورد آینده سوریه، برگزار کرد.

بر اساس این گزارش‌ها، در نشست دولت نتانیاهو با شرکت رؤسای ارتش و سازمان‌های اطلاعاتی، نتایج جلسه هفته گذشته ولادیمیر پوتین، حسن روحانی و رجب طیب اردوغان بررسی شد؛ در همین حال نتایج این جلسه دولت اسرائیل در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفت.

اما رسانه‌های اسرائیل در روزهای گذشته خبر دادند که دولت این کشور از طریق «عوامل سوم» به بشار اسد هشدار داد که اگر امکان دهد ایران در سوریه حضور نظامی داشته باشد، سوریه در تهدید خواهد بود.

جروزالم پست یکشنبه به نقل از نشریه کویتی الجریده نوشته بود، اسرائیل «سوگند» خورده که هر گونه استقرار نظامی ایران تا ۴۰ کیلومتری مرز سوریه با اسرائیل را بمباران کند.

اسرائیل برخی حملات هوایی ماه‌های اخیر علیه سوریه را، از جمله با هدف انهدام جنگ‌افزار انتقالی برای حزب‌الله در خاک سوریه، تأیید کرد.

سوریه می‌گوید که حضور مستشاران نظامی ایران در این کشور قانونی و با دعوت حکومت دمشق است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG