لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۲۶

سفر لیبرمن به واشینگتن برای مذاکره با مقام های آمریکا درباره ایران


قرارا است آویگدور لیبرمن در واشینگتن با جیمز متیس و جان بولتون دیدار کند.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، چهارشنبه پنجم اردیبهشت به واشینگتن سفر خواهد کرد تا در خصوص «گسترش» حضور ایران در خاورمیانه با مقام های آمریکایی گفت وگو کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه اسرائیل نیز در بیانیه ای اعلام کرده است، آویگدور لیبرمن در جریان این سفر با جیمز متیس، وزیر دفاع، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و تعدادی از اعضای سنای آمریکا دیدار و مذاکره خواهد کرد.

در این بیانیه همچنین آمده است: در جریان دیدارهای آویگدور لیبرمن، مذاکرات بر هماهنگی نزدیک امنیتی بین نهادهای دفاعی اسرائیل و آمریکا در برابر تحولات منفی ناشی از گسترش حضور ایران در خاورمیانه به ویژه با تاکید بر سوریه و نگرانی های امنیتی دیگر متمرکز خواهد بود.

سفر وزیر دفاع اسرائیل به واشینگتن در آستانه ضرب الاجل ۲۲ اردیبهشت دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا درباره آینده توافق هسته ای شش قدرت جهانی با ایران، برجام، انجام می‌شود.

دونالد ترامپ روز سه شنبه در جریان کنفرانس خبری مشترک با امانوئل مکرون، همتای فرانسوی خود بار دیگر از برجام انتقاد کرد و گفت که این توافق نمی بایست «هیچ وقت صورت می‌گرفت.»

این در حالی است که امانوئل مکرون گفت که فرانسه آماده همکاری با آمریکا برای دستیابی به توافق تازه ای با ایران است که نگرانی ها موجود در خصوص فعالیت ها و اقدامات جمهوری اسلامی را در بر گیرد.

متوقف کردن فعالیت های موشکی بالیستیک ایران و همچنین مهار ایران در یمن، سوریه، عراق و لبنان از محورهای طرح پیشنهادی رییس جمهوری فرانسه است.

مقام های اسرائیل از حضور نظامی ایران در سوریه ابراز نگرانی می کنند.

آویگدور لیبرمن یکشنبه در یک مصاحبه رادیویی گفت که «همه زیرساخت‌های نظامی ایران در سوریه برای هدف قراردادن اسرائیل ایجاد شده است».

وی در واکنش به اظهارات روز جمعه حسین سلامی، جانشین فرمانده سپاه، نیز گفت «کسانی که اسرائیل را تهدید می‌کنند، بهای آن را خواهند پرداخت».

به گزارش رسانه‌های ایران، حسین سلامی در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران گفته بود که در ایران «انگشت‌ها بر روی ماشه و موشک‌ها آماده شلیک است» و اسرائیل «بسیار آسیب‌پذیر و فاقد عمق و عقبه» است و اسرائیلی‌ها «در دهان اژدها زندگی می‌کنند...و جایی جز افتادن به دریا ندارند».

اسرائیل گفته که ایران روز ۲۱ بهمن پارسال با فرستادن پهپاد جنگی به آسمان این کشور از طریق حریم هوایی سوریه، با «ماموریت انتحاری» علیه یک هدف نظامی در اسرائیل، برای نخستین بار خود به صورت مستقیم، وارد عرصه رویارویی با اسرائیل شده است.

آن پهپاد از پایگاه هوایی تی- ۴ در استان حمص برخاسته بود که اسرائیل آن را یک دقیقه و نیم بعد از رخنه به آسمان خود نابود کرد و همان روز حملات شدیدی را علیه «اهداف ایرانی و سوری» در سوریه انجام داد.

اما پس از حمله جنگنده‌های ناشناس در روز بیستم فروردین به پایگاه تی- ۴، که دستکم هفت نظامی اعزامی ایران را کشت، و روسیه این حمله را به اسرائیل نسبت داد، شماری از مقامات ایران گفتند که «این جنایت، قطعا بی‌پاسخ نمی‌ماند.»

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG