لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۰۵

خبرخوان

هشتگ مهسا امینی در توئیتر از مرز ۳۰ میلیون گذشت

هشتگ مهسا امینی در شبکه اجتماعی توئیتر روز پنج‌شنبه با عبور از مرز ۳۰ میلیون، رکوردی دست‌نیافتنی برجای گذاشت.

تا لحظه انتشار این خبر، مجموع هشتگ‌هایی که به اسم مهسا امینی زده شده بیش از ۳۰ میلیون و ۴۸۰ هزار بوده است. این آمار شامل هشتگ‌های #مهسا_امینی، #مهساامینی، #mahsa_amini و #mahsaamini می‌شود.

جان باختن این دختر ۲۲ ساله در بازداشت گشت ارشاد خشم عمومی را در ایران برانگیخته و به اعتراضات گسترده‌ای در سراسر کشور انجامیده است.

این رخداد همچنین بازتابی جهانی داشته است و بسیاری از نویسندگان، ورزشکاران، سیاستمداران و هنرمندان سرشناس جهان به آن واکنش نشان داده و از اعتراضات زنان ایرانی به حجاب اجباری حمایت کرده‌اند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

فراخوان فرهنگیان: معلمان و دانش‌آموزان در روزهای دوشنبه و چهارشنبه اعتصاب کنند

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تهران در پی کشته شدن مهسا امینی

«شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران» روز یکشنبه سوم مهرماه در اعتراض به سرکوب گسترده اعتراض‌های مردمی در پی جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت، از معلمان و دانش‌آموزان خواسته است که مدارس را در روزهای دوشنبه، چهارم مهر و چهارشنبه، ششم مهر تعطیل کنند.

این شورا در بیانیه‌ خود «ضمن محکومیت شدید سرکوب حکومتی علیه مردم بی‌دفاع»، از تبدیل «برخی مدارس کشور به پایگاه نظامی برای سرکوب مردم معترض» از سوی «آمران خشک‌مغز جنایتکار» شدیدا انتقاد کرده و با اشاره به بازداشت و زندانی کردن دانش‌آموزان و دانشجویان در تجمعات اخیر، از معلمان و دانش‌آموزان خواسته است که در روزهای دوشنبه و چهارشنبه از رفتن به کلاس‌های درس در سراسر کشور خودداری کنند.

در این بیانیه هم‌چنین از «تمامی معلمان شاغل و بازنشسته، پیشکسوتان و بازنشستگان کشوری و لشگری و تامین اجتماعی، سندیکاهای کارگری، ورزشکاران و هنرمندان و همه افراد اثرگذار» خواسته شده است که «در این روزهای سخت اما امیدانگیز، در کنار دانش‌آموزان و دانشجویان و مردم حق‌طلب قرار گیرند».

جان باختن مهسا امینی، قربانی قانون حجاب اجباری در ایران، در روزهای گذشته واکنش‌های گسترده داخلی و بین‌المللی را به دنبال داشته است. در روزهای اخیر شمار قابل توجهی از کاربران ایرانی و غیر ایرانی شبکه‌های اجتماعی، شخصیت‌های شناخته‌شده در سراسر جهان، نهادهای بین‌المللی و دولت‌ها، کشته شدن این دختر ۲۲ ساله و سرکوب معترضان در ایران را محکوم کرده‌اند.

در همین حال در بسیاری از شهرهای ایران و جهان، تجمع‌های اعتراضی گسترده‌ای در این باره برگزار شده است و شرکت‌کنندگان در این اعتراض‌ها خواستار حمایت جامعه جهانی از مردم ایران در برابر رفتار خشونت‌آمیز جمهوری اسلامی شده‌اند.

انانیموس سایت وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران را هک کرد

نمایی از ساختمان وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران

گروه انانیموس یا «ناشناس» روز یکشنبه سایت وزارت اقتصاد و دارایی ایران «https://mefa.gov.ir» را هک کرد.

این گروه در صفحه تلگرام خود نوشته که «شما نمی‌توانید از پول خونین خود استفاده کنید در حالی که مردم کشته می‌شوند».

انانیموس از زمان آغاز اعتراضات گسترده در ایران در واکنش به مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، حملات سایبری گسترده‌ای را علیه وبسایت‌های حکومت جمهوری اسلامی آغاز کرده است.

این گروه که مشهورترین گروه هکری جهان است در یک هفته گذشته بیش از ده وبسایت دولتی و وابسته به نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی از جمله سایت‌های علی خامنه‌ای، ریاست‌جمهوری، بیش از یک‌هزار دوربین مداربسته داخل ایران و سایت مجلس شورای اسلامی را هک کرده‌ است.

دادستان تهران: برای ۱۴ نفر متهم ترور فخری‌زاده قرار مجرمیت صادر شد

صحنه ترور محسن فخری‌زاده

علی صالحی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، روز یکشنبه سوم مهر از صدور کیفرخواست و «قرار مجرمیت» برای ۱۴ متهم مرتبط با پرونده محسن فخری‌زاده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دادستان انقلاب تهران اتهامات این ۱۴ نفر را «مشارکت در افساد فی‌الارض، مشارکت در همکاری اطلاعاتی و جاسوسی به نفع رژیم صهیونیستی، تبانی با هدف برهم زدن امنیت کشور و اقدام علیه امنیت ملی» اعلام کرد.

محسن فخری‌زاده از چهره‌های اصلی و پشت‌پرده برنامه هسته‌ای ایران بود که آذر ۱۳۹۹ در جاده آبسرد دماوند، حدود ۸۰ کیلومتری شرق تهران، ترور شد.

پس از ترور او مقام‌های جمهوری اسلامی مدعی نقش اسرائیل در این حادثه شدند، در عین حال روایت‌های متفاوت و گاه متناقضی هم از چگونگی عملیات کشتن او از زبان برخی مقامات مطرح شد.

پس از ترور محسن فخری‌زاده، روزنامه نیوریک‌تایمز در گزارشی مدعی شد که ترور او با «تیربار کنترل از راه دور» انجام شد و در زمان کشتن او هیچ یک از عوامل سوءقصد در خاک ایران نبودند.

دادستان عمومی و انقلاب تهران هیچ اشاره‌ای به هویت ۱۴ متهم پرونده نکرد و مشخص نیست که متهمان به کجا یا کدام نهادها تعلق دارند در چه روند قضایی محاکمه می‌شوند.

وزارت خارجه ایران سفیران بریتانیا و نروژ را احضار کرد

دولت جمهوری اسلامی ایران روز یک‌شنبه سوم مهر سفیران بریتانیا و نروژ در تهران را احضار کرد.

سفیر نروژ پس از آن به وزارت خارجه ایران احضار شده که مسعود قره‌خانی، رئیس ایرانی‌تبار مجلس نروژ، هفته گذشته حمایت صریحی از معترضان ایرانی علیه حکومت جمهوری اسلامی کرد.

مسعود قره‌خانی زاده در یک خانواده ایرانی کُرد است که در سن ۵ سالگی به نروژ رفت.

او در پی آغاز اعتراضات اخیر در ایران گفت خود او ۳ سال بعد از انقلاب ایران بدنیا آمد و شاهد بوده که نتیجه ۴۳ سال حکومت جمهوری اسلامی ایران، قتل جوانانی مانند مهسا امینی است. او افزود «دلم می‌سوزد؛ ناراحت و عصبانی می‌شوم که جوانان ایران هنوز ناچارند برای آزادی و دموکراسی فریاد بزنند».

به گزارش رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران، مدیر کل غرب اروپا در وزارت خارجه تهران به سفیر نروژ گفت که اظهارات رئیس مجلس این کشور «غیر سازنده» و «مداخله در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران» است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرانی «آنا»، سایمون شرکلیف، سفیر بریتانیا در تهران، نیز به این دلیل «احضار» شد تا «اعتراض شدید» جمهوری اسلامی به دولت لندن به خاطر میزبانی انگلیس از شماری از رسانه‌های فارسی‌زبان در این کشور ابلاغ شود.

مدیر کل غرب اروپا در وزارت خارجه ایران در گفت‌وگو با آقای شرکلیف مدعی شده است که رسانه‌های یادشده در روزهای اخیر «تحریک و دعوت به اغتشاش و گسترش آشوب‌ها در جمهوری اسلامی ایران را در صدر برنامه‌های خود قرار داده‌اند».

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی به سفیر بریتانیا گفته است که حضور این شبکه‌ها در کشور شما «اقدام علیه حاکمیت ملی کشور» تلقی می‌شود.

اشاره دولت ایران از جمله به رسانه‌هایی مانند بی‌بی‌سی فارسی، «من و تو» و «ایران اینترنشنال» است که از مقر لندن به سوی ایران و جهان برنامه پخش می‌کنند.

پرتاب کوکتل مولوتوف به سفارت ایران در آتن

معترضان به جان‌باختن مهسا امینی در مقابل سفارتخانه جمهوری اسلامی در آتن

در پی اصابت یک بطری مواد آتش‌زا به سوی دیوار سفارت جمهوری اسلامی ایران در آتن، پایتخت یونان، پلیس این کشور اعلام کرد که این رویداد آسیب جانی و مالی نداشته است.

به گزارش خبرگزاری رسمی یونان، دو مرد سوار بر موتورسیکلت که چهره خود را پوشانده بودند، ساعت یک بامداد به وقت محلی، یک کوکتل مولوتوف را به سوی دیوار سفارت حکومت ایران پرتاب کردند.

ساعاتی پیش از این رویداد، حدود ۲۰۰ تن از ایرانیان ساکن یونان در میدان سینتاگما در آتن گرد آمده بودند تا علیه جمهوری اسلامی و در اعتراض به قتل مهسا (ژینا) امینی، دختر سقزی اسیر در بازداشتگاه نیروهای انتظامی، تظاهرات کنند.

رسانه‌های یونان در بازتاب تجمع ایرانیان مقیم این کشور به نحوه اعتراض زنان جوانی توجه کرده‌اند که برای بیان مخالفت خود با حجاب اجباری، موی سر خود را در برابر دوربین‌ها قیچی می‌کنند.

ادامه اختلال در دسترسی به وبسایت برخی از خبرگزاری‌های ایران

دسترسی به وب‌سایت برخی از خبرگزاری‌های ایران، چه در داخل کشور و چه در خارج، همچنان با اختلالاتی همراه است.

در حالی که دسترسی به صفحه خبرگزاری فارس در داخل ایران ممکن است، این دسترسی در خارج از کشور ممکن نیست.

همچنین تلاش برای ورود به سایت خبرگزاری ایسنا در خارج کشور ممکن نیست و منجر به دسترسی به حساب توئیتر این خبرگزاری می‌شود.

برخی از شهروندان ساکن ایران نیز به رادیو فردا گفتند که دسترسی‌شان به وب‌سایت خبرگزاری ایسنا با چنین اختلالی همراه است.

در روزهای اخیر مشهورترین گروه هکری جهان موسوم به «انانیموس» (ناشناس) از هک شدن برخی از وبسایت‌های حکومتی و خبرگزاری‌ها از جمله وبسایت رهبر جمهوری اسلامی خبر داد.

این گروه هکری همچنین بیش از یک‌هزار دوربین مداربسته داخل ایران را نیز هک کرد.

پیشتر وب‌سایت خبرگزاری صداوسیمای جمهوری اسلامی از دسترس خارج شده بود و اکنون نیز دسترسی در خارج از ایران به این وب‌سایت با اختلال همراه است.

هکرهای انانیموس اعلام کردند جمهوری اسلامی از بیم حمله‌های سایبری دسترسی به وبسایت‌های حکومتی را محدود می‌کنند.

با بالاگرفتن و تداوم اعتراضات در ایران، اینترنت در بسیاری از نقاط ایران به‌ویژه در شهر تهران دچار اختلال‌های گسترده‌ای شده و نهادهای امنیتی و وزارت ارتباطات، شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان اینستاگرام و واتس‌اپ را فیلتر کرده‌اند.

مهرانگیز کار: اعتراضات ایران یک سرمایه بزرگ ملی است

مهرانگیز کار، حقوقدان ایرانی

مهرانگیز کار، حقوقدان و فعال مدنی، که در تجمع حامیان اعتراضات ایران در واشینگتن شرکت کرد، در حاشیه این تجمع به رادیو فردا گفت: «این گردهمایی‌ها که خارج از خاک ایران برگزار می‌شود بدون شک یک جور حمایت روانی و ملی از کسانی است که در ایران جان نثار می‌کنند و با این که می‌دانند وقتی پایشان را از خانه بیرون می‌گذارند احتمال دارد دیگر برنگردند به اعتراض اقدام می‌کنند.»

او افزود: «این اعتراض یک سرمایه بزرگ ملی است برای آینده ایران؛ این آینده اعم از این که زود شکل بگیرد یا دیر، این امید را می‌دهد که نمی‌تواند یک حکومتی هر کاری دلش می‌خواهد بکند و تصور بکند که با ابزار سرکوب می‌تواند به این حکومت ستمگرانه‌اش ادامه دهد.»

خانم کار تأکید کرد: «به نظر من مهم‌ترین پیام آنچه در ایران می‌گذرد و آنچه در حال حاضر ما داریم از آن حمایت می‌کنیم این است که حکومت ستمگر و مطلقه شماها ابدی نیست و ما می‌توانیم عمر شما را از آنچه شما تصور می‌کنید کوتاه‌تر کنیم.»

مصاحبه مهرانگیز کار با رادیو فردا در حاشیه تجمع واشینگتن دی‌سی
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:36 0:00

صدها نفر روز شنبه دوم مهر با برگزاری تجمع در واشینگتن پایتخت آمریکا از اعتراضات مردمی در ایران حمایت کردند.

همزمان تجمع‌های مشابهی در دیگر شهرهای دنیا از جمله پاریس برگزار شد.

همچنین مهرانگیز کار پیشتر به همراه جمعی از وکلای دادگستری بیانیه‌ای را خطاب به سازمان ملل و دولت‌های دموکراتیک دنیا برای تشکیل فوری یک کمیسیون حقیقت‌یاب درباره روند سرکوب مرگبار اعتراضات ایران امضا کرده است.

در این بیانیه تاکید شده است: «بنا بر سابقه و تجربه، هیچ امیدی به عقلانیت در رفتار حکومت جمهوری اسلامی در مقابل خواست عمومی مردم در این اعتراضات سراسری نیست.»

اعتراض‌های ضدحکومتی در ایران پس از کشته‌شدن مهسا امینی همچنان ادامه دارد و بنا بر اعلام نهادهای مدافع حقوق بشر، تاکنون ده‌ها نفر در این اعتراضات کشته شده‌اند که مشخصات برخی از آنان منتشر شده است.

تجمع در حمایت از اعتراضات در ایران در واشینگتن برگزار شد

تجمع در میدان «فارگت» در مرکز واشینگتن.

صد ها نفر روز شنبه دوم مهرماه در مرکز شهر واشینگتن پایتخت ایالات متحده تجمع کرده و از اعتراضات به جان‌باختن مهسا امینی در ایران حمایت کردند.

در این مراسم شماری از فعالان سیاسی و مدنی سخنرانی کردند. شرکت کنندگان در این تجمع پلاک کاردهایی از مهسا امینی در دست داشتند.

رویا شهروند آمریکایی ایرانی تبار در گفت وگو با رادیو فردا در خصوص حضورش در این تجمع گفت، کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد افکار عمومی را در جهان تحت تاثیر قرار داده است.

او اضافه کرد، شعار زن، زندگی، آزادی او را عمیقا تحت تاثیر قرار داده است و به همین دلیل در این تجمع شرکت کرده‌ام تا همبستگی خودم را نشان بدهم.

حاضران در این تجمع شعارهایی همچون «مرگ بر استبداد»، «زنده باد ایران»، «زن زندگی، آزادی» سر دادند.

در این تجمع همچنین ترانه های «ای ایران» و «یار دبستانی» به صورت دستجمعی خوانده شد.

تجمع کنندگان پس از پایان یافتن برنامه در میدان «فارگت» به سمت محل دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی در آمریکا راهپیمایی کردند.

تجمع کنندگان در مقابل دفتر حفاظت منافع ایران شعارهایی در حمایت از اعتراضات به جانباختن مهسا امینی سر دادند.

تسنیم می‌گوید بیش از ۱۲۰۰ نفر از «عاملان» اعتراضات اخیر شناسایی شده‌اند

اعتراضات در تهران

یک مقام آگاه امنیتی در گفت وگو با تسنیم از شناسایی و بازداشت بیش از یک هزار و ۲۰۰ از معترضان خبر داده است.

این مقام امنیتی که هویت او فاش نشده، گفته است، نیروهای امنیتی «بیش از یک‌هزار و ۲۰۰ نفر از عوامل اغتشاشات اخیر شناسایی و برخی از آنها دستگیر» کرده‌اند.

در همین زمین، احمد وحیدی، وزیر کشور، شامگاه جمعه اول مهر ضمن تاکید بر «غیرقانونی بودن» تجمع‌ها هشدار داده بود که «اغتشاشگران» شناسایی می‌شوند و با آن‌ها برخورد می‌شود.
مقامات جمهوری اسلامی از اعتراضا اخیر به جانباختن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت «گشت ارشاد» به عنوان «اغتشاش» یاد می کنند.

فعالان سیاسی و مدنی می‌گویند تعداد بازداشتی‌های اعتراضات اخیر بیش از دو هزار نفر است.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای از بازداشت یا احضار دست‌کم ۱۰ روزنامه‌نگار از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی خبر داد.

بر اساس این گزارش نیلوفر حامدی، روح‌الله نخعی، فاطمه رجبی، علیرضا خوشبخت، مجتبی رحیمی، ویدا ربانی، الهه محمدی، الناز محمدی، حامد شفیعی و یلدا معیری از جمله روزنامه‌نگارانی هستند که نیروهای امنیتی ضمن تفتیش خانه‌های آن‌ها، شماری را بازداشت و شماری را احضار کرده‌اند.

برگزاری همه‌پرسی روسیه در چهار منطقه اشغالی اوکراین؛ هشدار آمریکا

روسیه روز شنبه همه‌پرسی الحاق چهار منطقه اشغالی اوکراین، شامل استان‌های لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپروژیا در شرق و جنوب شرقی را که حدود ۱۵ درصد از خاک اوکراین را تشکیل می‌دهند، آغاز کرد.

این همه‌پرسی از روز جمعه تا سه‌شنبه برگزار می‌شود و بنابر گزارش رسانه‌های روسیه در اولین روز آن ۱۵ تا ۲۳ درصد شهروندان این مناطق در رای‌گیری شرکت کرده‌اند.

دولت اوکراین می‌گوید نظامیان روسی با زور و تهدید به اخراج از محل کار، مردم را وادار به رای‌دهی می‌کنند و از ساکنان این مناطق خواسته است که از خانه‌های خود خارج نشوند.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد اعلام بسیج ۳۰۰ هزار نیروهای ذخیره روسی به فرمان ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه به همراه سازماندهی فوری همه‌پرسی نشان می‌دهد که کرملین می‌خواهد دست بالا را در جنگ با اوکراین بگیرد.

همچنین الحاق مناطق اوکراینی به روسیه باعث خواهد شد که حملات نظامیان اوکراینی به این مناطق به منزله حمله به خاک روسیه تلقی شود و کرملین بتواند توجیهی بر استفاده از تسلیحات هسته‌ای پیدا کند.

نیروهای روسی طی هفته‌های گذشته در مقابل ضدحملات نظامیان اوکراینی عقب‌نشینی گسترده‌ای کرده‌اند.

ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین روز شنبه اعلام کرد این کشور و غرب هرگز رفراندوم غیرقانونی روسیه در مناطق اشغالی را به رسمیت نخواهند شناخت.

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا هشدار داده است که روسیه با عواقب سنگین برگزاری همه‌پرسی در مناطق اشغالی اوکراین مواجه خواهد شد.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

ایران اخراج سفیر خود از اوکراین را ناشی از «فضاسازی رسانه‌ای» خواند

در پی اخراج سفیر ایران از اوکراین به خاطر استفاده روسیه از پهپادهای جمهوری اسلامی در حمله به این کشور، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که این تصمیم بر اساس «گزارش‌های تائید نشده و ناشی از فضاسازی رسانه‌ای طرف‌های خارجی» بوده است.

ناصر کنعانی روز شنبه دوم مهرماه با ابراز تأسف نسبت به تصمیم دولت اوکراین مدعی شد جمهوری اسلامی «سیاست روشن بی‌طرفی فعال» را در جنگ روسیه و اوکراین در پیش گرفته است.

اظهارات وی در حالی است که علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در دیدار ۲۸ تیرماه با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه از «ابتکار عمل» پوتین در حمله به اوکراین اظهار خشنودی کرده بود.

آقای کنعانی همچنین بر لزوم «اقدام متناسب» از سوی ایران در واکنش به تصمیم دولت اوکراین تاکید کرد.

اوکراین روز جمعه گفت که روابط دیپلماتیک خود با ایران را کاهش داده و اعتبارنامه منوچهر مرادی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در «کی‌یف» را به دلیل آنچه تصمیم «غیردوستانه» تهران برای فروش پهپاد نظامی روسیه خوانده است، لغو خواهد کرد.

اوکراین همچنین در همان روز جمعه اعلام کرد که چهار «پهپاد انتحاری» ساخت ایران را سرنگون کرده است.

اوکراین و آمریکا می‌گویند، ایران پهپادهای مسلح و انتحاری در اختیار روسیه قرار داده است تا در عملیات نظامی مسکو در اواکراین مورد استفاده قرار گیرند. وزیر امور خارجه ایران پیشتر این چنین اتهامی را رد کرده بود.

با استفاده از گزارش‌های وزارت خارجه ایران و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

مرکز آمار ایران نرخ تورم خوراکی‌ها در شهریور را بالای ۷۵ درصد اعلام کرد

supermarket in Iran

مرکز آمار ایران در گزارش جدید خود نرخ تورم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در شهریور امسال نسبت به ماه مشابه پارسال را ۷۵.۴ درصد ارزیابی کرده است.

بر اساس این گزارش، تورم برخی اقلام خوراکی بسیار بیشتر از متوسط تورم خوراکی‌ها است. برای نمونه تورم روغن و چربی‌ها حدود ۲۷۱ درصد، لبنیات و تخم مرغ نیز حدود ۹۵ درصد و ۸۸ درصد بوده است.

تورم نقطه‌ای اقلام خوراکی در تیر ماه امسال به اوج خود رسیده و از ۹۰ درصد عبور کرده بود.

تورم کل کالاها و خدمات در شهریور امسال نسبت به شهریور پارسال (تورم نقطه‌ای) حدود ۵۰ درصد گزارش شده که ۵ درصد کمتر از ماه گذشته است.

همچنین مرکز آمار می‌گوید تورم سالانه شهریور ماه (۱۲ ماه منتهی به شهریور امسال نسبت به دور مشابه پارسال) نیز حدود ۴۲.۱ درصد بوده، در حالی که این رقم برای مردادماه ۴۱.۵ درصد گزارش شده بود.

با استفاده از گزارش‌های مرکز آمار و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

بازداشت و احضار دست‌کم «۱۰ روزنامه‌نگار» توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی

لوگوی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای از بازداشت یا احضار دست‌کم ۱۰ روزنامه‌نگار از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی خبر داد و خواهان آزادی فوری افراد نام‌برده شد.

بر اساس این گزارش نیلوفر حامدی، روح‌الله نخعی، فاطمه رجبی، علیرضا خوشبخت، مجتبی رحیمی، ویدا ربانی، الهه محمدی، الناز محمدی، حامد شفیعی و یلدا معیری از جمله روزنامه‌نگارانی هستند که نیروهای امنیتی ضمن تفتیش خانه‌های آن‌ها، شماری را بازداشت و شماری را احضار کرده‌اند.

انجمن صنفی در بیانیه خود در مورد تشدید فشارها بر روزنامه‌نگاران در پی پوشش خبرهای مربوط به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و «خطر تضعیف نهاد رسانه» هشدار داده است.

در این بیانیه آمده است: «لازم است برای چندمین بار تاکید کنیم که از نظر حرفه‌ای پوشش خبری اعتراضات عمومی یا محدود با پوشش خبری زلزله، سیل، افتتاح سد یا کارخانه، انتشار آمار طلاق و‌ گزارش یک حادثه قتل هیچ تفاوتی ندارد.»

این انجمن در پایان یادآور شده است که نمی‌توان صرفا به دلیل پوشش خبری اتفاق‌ها برای رسانه‌ها «محدودیت‌های غیرقانونی» ایجاد کرد و به احضار و بازداشت روزنامه‌نگاران پرداخت.

افراد یاد شده از میان خبرنگاران و روزنامه‌نگارانی هستند که در مورد جان باختن مهسا امینی پس از بازداشت توسط ماموران گشت ارشاد اطلاع‌رسانی کرده‌ و اظهارات خانواده امینی را در تکذیب ادعاهای مقام‌های جمهوری اسلامی بازتاب داده‌اند.

مهسا امینی، جوان ۲۲ ساله اهل سقز که برای دیدار با خویشاوندان، همراه با خانواده به تهران سفر کرده بود، پس از بازداشت از سوی ماموران گشت ارشاد و انتقال به ساختمان پلیس امنیت اخلاقی در تهران، بر اثر ضرب و جرح، دچار مرگ مغزی شد و روز ۲۵ شهریور جان باخت.

از زمان تاسیس جمهوری اسلامی و به‌ویژه پس از انتخابات مناقشه‌انگیز سال ۱۳۸۸، فشارها بر اهالی رسانه و نظارت‌های گسترده‌ نهادهای امنیتی و اطلاعاتی بر فعالیت خبرنگاران و روزنامه‌نگاران به میزان قابل ملاحظه‌ای تشدید شده است.

گزارش‌های سازمان گزارشگران بدون مرز نشان می‌دهد که از زمان انقلاب سال ۱۳۵۷ در ایران «دست‌کم ۸۶۰ روزنامه‌نگار و شهروند-روزنامه‌نگار با تعقیب، دستگیری و حبس مواجه شده و در بعضی موارد اعدام شده‌اند».

آخرین گزارش این سازمان درباره شاخص آزادی رسانه‌ها نشان می‌دهد که ایران در بین ۱۸۰ کشور جهان، در انتهای جدول و در رتبه ۱۷۸ قرار دارد. در کنار ایران، دو کشور کره‌ شمالی و اریتره قرار دارند.

با استفاده از کانال تلگرامی انجمن صنفی و رادیو فردا/ آ.ت./ س.ن.

امین تارُخ، بازیگر باسابقه ایرانی، درگذشت

امین تارخ

امین تارخ، بازیگر باسابقه سینما، تئاتر و تلویزیون و مدرس بازیگری، در بیمارستان‌ی در تهران در ۶۹ سالگی درگذشت.

رسانه‌های ایران روز شنبه دوم مهر گزارش دادند که آقای تارخ چند روز پیش سکته قلبی کرده و در بیمارستان بستری بود.

امین تارخ متولد ۲۰ مرداد ۱۳۳۲ در شیراز بود و کار بازی در تئاتر و تلویزیون را پیش از انقلاب ایران آغاز کرد.

او با بازی در فیلم «مرگ یزدگرد» به کارگردانی بهرام بیضایی پا به عرصه سینما گذاشت.

در ادامه این بازیگر در فیلم‌های پرشماری از جمله «سرب» به کارگردانی مسعود کیمیایی، «مادر» ساخته علی حاتمی، «سارا» اثر داریوش مهرجویی و «ساغر» به کارگردانی سیروس الوند بازی کرد.

همچنین ایفای نقش او در سریال‌های تلویزیونی «ابن سینا» و «سربداران» به شهرتش نزد مردم بیشتر کمک کرد.

مجموعه تلویزیونی «آپارتمان» کاری از اصغر هاشمی در اوایل دهه هفتاد، از دیگر کارهای معروف تارخ در بازیگری است.

این بازیگر در بیش از چهل سال فعالیت هنری، جوایزی را به ویژه در جشنواره‌های فیلم فجر به دست آورد.

اظهارات فرمانده انتظامی درباره «سقوط» گیلان به دست معترضان تکذیب شد

عکس از اعتراضات رشت

یک رسانه محلی در استان گیلان انتشار اظهاراتی به نقل از فرمانده نیروی انتظامی این استان درباره نزدیک بودن «سقوط» نیروهای انتظامی و «پیروزی» معترضان را تکذیب کرد.

وب‌سایت گیل‌خبر روز شنبه دوم مهر نوشت: «این رسانه هیچگونه مصاحبه‌ای طی چند ماه گذشته با فرماندهی انتظامی گیلان نداشته» و این گفت‌وگو «توسط برخی از افراد ساخته شده» است.

اما، بر اساس آن چه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، عزیزالله ملکی فرمانده نیروی انتظامی استان گیلان در یک گفت‌وگو با سایت گیلخبر درباره اعتراضات ضدحکومتی در ایران گفته است: «چند شب است در یک قدمی سقوط هستیم» و «اگر از استان‌های همجوار نیروهای کمکی اعزام نمی‌شد اغتشاشگران پیروز میدان بودند.»

مقام‌های جمهوری اسلامی در جریان هر اعتراضی، معترضان را «اغتشاشگر» می‌نامند تا سرکوب آنان را توجیه کنند.

در روزهای گذشته، تصاویر و ویدئوهای متعددی از اعتراضات شهر رشت منتشر شده که نشان می‌دهد مردم معترض توانستند نیروهای ویژه را به عقب برانند.

آقای ملکی در این گفت‌وگو که گفته می‌شود پس از مدتی از وب‌سایت گیل‌خبر حذف شده، به وجود «اختلاف‌هایی در بین فرماندهان و نیروهای ناجا در زمینه مقابله با معترضان» اشاره کرده و می‌گوید که «اکثر بازداشت‌شدگان دهه هشتادی هستند».

همچنین فرمانده نیروی انتظامی گیلان روز شنبه گفت در اعتراضات هفته گذشته این استان ۷۳۹ نفر در سطح استان بازداشت شدند.

او در یک نشست خبری افزود که از این تعداد ۶۰ نفر زن هستند که «طی این سه روز دستگیر شده‌اند».

ملکی در این جا نیز تایید کرد که «اکثر افراد دستگیرشده دارای سنین پایینی هستند» و نیروی انتظامی برای سرکوب اعتراضات از «بسیج و سپاه و نیز قوه قضاییه» کمک گرفت.

با این حال، به گفته او در جریان اعتراضات ۱۰۴ نفر از نیروهای انتظامی در گیلان مجروح شدند و «تعدادی از خودروها و موتورهای ماموران نیروی انتظامی، یک آمبولانس، یک اتوبوس سازمان انتقال خون» به آتش کشیده شد.

پیشتر گزارش‌ها و ویدئوها حاکی از آن بود که نیروی انتظامی برای انتقال نیروهای خود و همچنین بازداشتی‌ها از آمبولانس استفاده می‌کند.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG