لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۰۲

پیشنهاد تازه ترزا می برای خروج از بن بست در مذاکرات درباره برگزیت


توافق ترزا می با اتحادیه اروپا در مورد برگزیت سه بار توسط پارلمان بریتانیا رد شده است

ترزا می، نخست‌ وزیر بریتانیا سه شنبه ۳۱ اردیبهشت با اذعان به بن بست در طرح خروج این کشور از اتحادیه اروپا، برگزیت، پیشنهاد تازه‌ای ارائه کرده است که احتمال برگزاری همه‌پرسی «دوم» درباره برگزیت هم در آن در نظر گرفته شده است.

به گزارش رویترز، ترزا می در لایحه تازه تغییرات بیشتری را پیشنهاد کرده است، اما به نظر می رسد نمایندگان پارلمان همچنان در موضع خود در مخالفت با «توافق خروج» از برگزیت تاکید می‌کنند.

در این لایحه جدید تضمین‌هایی در خصوص وضعیت مرزی ایرلند شمالی، اتحادیه گمرکی اروپا، همکاری‌های زیست‌محیطی وقوانین کار ارائه شده است.

توافق ترزا می با اتحادیه اروپا در مورد برگزیت سه بار توسط پارلمان بریتانیا رد شده است. خانم می قرار است لایحه مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را که تصویب آن قبل از اجرای برگزیت الزامی است اوایل ماه ژوئن در پارلمان به رای بگذارد.

ترزا می سه شنبه ازنمایندگان پارلمان بریتانیا خواست که از لایحه او که در آن برگزاری همه‌پرسی دوم نیز دیده‌شده، حمایت کنند.

خانم می اظهار داشت: با اعتقاد کامل به نمایندگان پارلمان و احزاب می‌گویم: من مصالحه کرده‌ام و الان از شما می‌خواهم که مصالحه کنید.

نخست وزیر بریتانیا اضافه کرد: مردم مسیر روشنی را پیش روی ما قرار داده‌اند، مردمی که قرار است ما آنها را نمایندگی کنیم. پس به من کمک کنید تا راهی پیدا کنم که بتوانم به این خواست مردم احترام گذاشته، کشور و سیاست را در مسیر تحقق آینده‌ای بهترکه همه ما خواهان آن هستیم، قرار دهیم .

حدود سه سال پس از همه پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که حدود ۵۲ درصد به آن رای مثبت دادند هنوز آینده این تصمیم سرنوشت ساز روشن نیست. آخرین مهلت تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا برای اجرای برگزیت که قرار بود اواخر مارس امسال اجرا شود، روز ۳۱ اکتبر است.

رویترز می‌گوید، خانم ترزا می با پیشنهاد برگزاری همه پرسی دوم و دستیابی به توافق تجاری تازه به دنبال کسب موافقت حزب اصلی مخالف دولت یعنی حزب کارگر است.

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر در این زمینه می‌گوید، از «طرح توافق خروج» حمایت نمی‌کند. وی تصریح کرده است که لایحه تازه خانم ترزا می تکرار موضع دولت بریتانیا در خصوص خروج از اتحادیه اروپا است.

بحران برگزیت در بریتانیا همه را متعجب کرده و با توجه به بن بست موجود در لندن اکنون هر حالتی برای آینده این بحران از جمله خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا، احتمال یک توافق جدید و برگزاری انتخابات زودرس محتمل است.

با استفاده از رویترز، خ/ت

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG