لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۱۳

سشنز، معاون رئیس اف‌بی‌آی را ۴۸ ساعت قبل از بازنشستگی‌اش اخراج کرد


اندرو مک‌کیب، مقام برکنارشده پلیس فدرال آمریکا

دادستان کل ایالات متحده روز جمعه ۲۵ اسفند خبر داد که اندرو مک‌کیب، معاون رئیس پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) را از سمت خود برکنار کرده‌ است.

اندرو مک‌کیب از جمله مقام‌های اف‌بی‌آی است که به‌طور کامل در تحقیقات این نهاد در خصوص ای‌میل‌های هیلاری کلینتون و میزان نقش روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ ایالات متحده دخیل بوده و مکرراً با انتقادات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در مورد «کم‌کاری» او در زمینه تحقیق از ای‌میل‌های کلینتون مواجه بوده‌ است.

دونالد ترامپ خواستار تحقیقات گسترده‌تر در مورد استفاده رقیب سابق انتخاباتی خود، هیلاری کلینتون، از ای‌میل‌های شخصی برای امور دولتی است.

مسئله میزان نقش روسیه در تأثیرگذاری بر انتخابات ۲۰۱۶ ریاست‌جمهوری آمریکا نیز از موضوعاتی است که از مدت‌ها پیش در ایالات متحده تحت بررسی است.

جف سشنز، دادستان کل آمریکا، روز جمعه گفت: «بر اساس گزارش بازرسی کل، یافته‌های دفتر مسئولیت حرفه‌ای اف‌بی‌آی، و توصیه یک مقام ارشد، من اندرو مک‌کیب را از کار برکنار کردم».

برکناری مک‌کیب دو روز پیش از پنجاه سالگی وی یعنی روزی که بازنشسته می‌شد و می‌توانست از مزایای کامل بازنشستگی برخوردار شود، صورت گرفته است.

این برکناری که ۹ ماه پس از برکناری جیمز کومی، مدیر سابق اف‌بی‌آی، رخ می‌دهد وضعیت حقوق بازنشستگی آقای مک‌کیب را به خطر می‌اندازد.

دونالد ترامپ در ماه مه پارسال - اردیبهشت امسال – و پس از نگارش یادداشتی از سوی دادستان کل و معاونش که توصیه کرده بودند جیمز کومی را کنار بگذارد، او را از سمتش اخراج کرد.

این یادداشت گفته بود آقای کومی، به دلیل سابقه‌اش در بررسی پرونده هیلاری کلینتون و استفاده از سرور شخصی برای ای‌میل‌های کاری در زمان تصدی وزارت خارجه آمریکا و کم‌کاری در آن، کنار گذاشته شود.

دونالد ترامپ پیش از این همچنین از طریق توئیتر به انتقاد از مک‌کیب پرداخته و خواستار برکناری او شده بود.

اندرو مک‌کیب با انتشار بیانیه‌ای گفته‌است: «اخراج من و این‌گونه رفتار با من به علت نقش و اقداماتم و و رخدادهایی است که پس از اخراج جیمز کومی شاهد آن بوده‌ام».

او در این بیانیه افزوده‌ است: «این حمله به آبروی حرفه‌ای من، بخشی از یک اقدام بزرگتر برای لکه‌دار کردن اف‌بی‌آی، نیروهای انتظامی و به‌طور عمده‌تر کارمندان حرفه‌ای اطلاعاتی است».

اخراج اندرو مک‌کیب در آستانه انتشار گزارش بازرس عمومی در مورد نقش مک‌کیب در پرونده تحقیقات از هیلاری کلینتون صورت می‌گیرد.

انتظار می‌رود که در این گزارش این‌گونه نتیجه‌گیری شده باشد که مک‌کیب اجازه رسیدن اطلاعات از اف‌بی‌آی به رسانه‌ها را داده‌ است و با دیگر مقام‌های اف‌بی‌آی در خصوص تحقیق از ای‌میل‌های خانم کلینتون همراهی لازم را نکرده‌ است.

اندرو مک‌کیب بیش از ۲۰ سال در اف‌بی‌آی فعال بوده و در برخی از تحقیقات اصلی اخیر این نهاد نقشی اساسی ایفا کرده‌ است.

دونالد ترامپ طی سال گذشته به کرّات رفتار اندرو مک‌کیب را محکوم کرده و از او به عنوان نمونه‌ای از آنچه «جانبداری» اف‌بی‌آی علیه دولت خود می‌داند، نام برده‌ است.

جف سشنز، دادستان کل ایالات متحده، خود از منتقدان دولت ترامپ است و وضعیت شغلی او نیز بارها با چالش مواجه شده است. به نوشته آسوشیتدپرس، در صورت ادامه مخالفت سشنز با اخراج مک‌کیب، اختلافات او با کاخ سفید می‌توانست ابعاد گسترده‌تری به خود بگیرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس و سایت رادیو فردا/ پ.پ / ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG