لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۰:۱۶

اظهارات ژنرال مک مستر درباره راهبرد تازه آمریکا برای مقابله با اقدامات ایران


ژنرال هربرت ریموند مک‌مستر
ژنرال هربرت ریموند مک‌مستر

ژنرال هربرت ریموند مک‌مستر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه ۲۷ مهرماه گفته است، راهبرد تازه دونالد ترامپ در قبال ایران صرفا بر اجرای توافق هسته ای یا برجام متمرکز نیست، بلکه همه اقدامات بی ثبات کننده ایران را نظر دارد.

ژنرال مک‌مستر که در موسسه «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» صحبت می کرد، با اشاره به این که دولت آمریکا همه ابزارهای اطلاعاتی، نظامی و اقتصادی را در راهبردهای خود به کار می گیرد، اظهار داشت: راهبرد تازه رییس جمهوری در قبال ایران یک نمونه خوب در این باره است. به جای تمرکز صرف بر برجام یا توافق هسته ای، این راهبرد همه اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه را در بر می گیرد.

وی در ادامه به شماری از اقدامات ایران از جمله «حمایت های» مالی از تروریسم، حمایت از جنایت های رژیم اسد، دشمنی با اسرائیل، به مخاطر انداختن کشتیرانی آزادبه ویژه در خلیج فارس و تهدید برای متحدان آمریکا در خلیج فارس و همچنین نقض حقوق بشر، بازداشت های خودسرانه خارجی ها از جمله شهروندان آمریکایی بر پایه ادعای های نادرست، اشاره کرد.

به گفته ژنرال مک مستر هدف راهبرد تازه آمریکا خنثی کردن همه اقدامات «بی ثبات کننده ایران» در منطقه است.

وی همچنین تاکید کرده است که راهبرد تازه آمریکابه دنبال احیای ائتلاف با متحدان سنتی خود در منطقه است تا از این طریق تعادل قوا در این منطقه برقرار شود.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در ادامه گفته است: ما می بایست جامعه جهانی را برای محکومیت نقض حقوق بشر و بازداشت شهروندان آمریکایی توسط سپاه پاسداران همگام کنیم.

اشاره این مقام کاخ سفید به کسانی است مانند سیامک و باقر نمازی‌، ژیائو وانگ، کارن وفاداری شهروند ایرانی-آمریکایی که هم اکنون در ایران زندانی هستند. همچنین نزار ذکا و آفرین نیساری، همسر آقای وفاداری، که گرین کارت آمریکا دارند نیز در بازداشت جمهوری اسلامی ایران هستند.

ژنرال مک‌مستر در بخش دیگری از سخنرانی خود به عوامل تهدید علیه نظم جهانی پرداخت و در خصوص نقش ایران و روسیه در حمایت از حکومت سوریه گفت: ایران و روسیه به بقا وتداوم حکومت جنایت کار بشار اسد در سوریه کمک می کنند. این محور عامل تداوم جنگ داخلی و قومی شد و از سوی دیگر باعث تقویت اسلامگرایان تروریست می شود که خود را حامی مردم معرفی کنند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید می گویدکه ایران از جنگ در سوریه، عراق و یمن به مثابه ابزاری برای بسط هژمونی خود را در منطقه استفاده کرده وکشورهایی مانند اسرائیل و عربستان را با نیروهای نیابتی خود تهدید کند.

ایران اتهام های آمریکا در خصوص اقدامات بی ثبات کننده در منطقه را رد می کند.

XS
SM
MD
LG