لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۰۲

بیش از ۱۵۰ نفر در حملات داعش به جنوب سوریه کشته شدند


صحنه انفجار انتحاری در سویدا سوریه

در پی چندین بمب‌گذاری انتحاری و حمله مسلحانه که گروه موسوم به «خلافت اسلامی» یا داعش مسئولیت آنها را به عهده گرفته است روز چهارشنبه بیش از ۱۵۰ نفر در جنوب سوریه کشته شدند. این یکی از پر تلفات‌ترین حملات این گروه جهادی در خاک سوریه است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که اخبار جنگ در این کشور را جمع‌آوری و منتشر می‌کند اعلام کرد این حملات در استان سویدا واقع در جنوب سوریه روی داده که بخش اعظم آن در کنترل نیروهای دولتی است.

این حملات درست یک هفته پس از آن روی داد که نیروهای دولتی با حمایت روسیه یک عملیات تهاجمی سنگین را برای بیرون راندن پیکارجویان «خلافت اسلامی» از نواحی همجوار سویدا شروع کردند.

این گروه مسئولیت حملات را به عهده گرفته و گفت «سربازان خلافت» به مواضع نیروهای دولتی در سویدا حمله کرده و جلیقه‌های انفجاری خود را منفجر کردند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه عنوان کرد بطور همزمان سه مورد انفجار انتحاری در شهر سویدا و دو انفجار دیگر در دو روستای اطراف روی داد و مدتی بعد انفجار انتحاری چهارم در شهر اتفاق افتاد.

به گفته این نهاد، پس از وقوع انفجارها پیکارجویان «خلافت اسلامی» به روستاهای شمال ناحیه سویدا حمله کرده و ساکنان آنها را در خانه‌هایشان به قتل رساندند.

بر اثر انفجارهای انتحاری و حملات مسلحانه در مجموع ۱۵۶ نفر از جمله ۶۲ غیرنظامی کشته شدند. ۹۴ نفر از قربانیان، شبه نظامیان مسلح طرفدار حکومت سوریه هستند که برای دفاع از روستاهای خود مسلح شده‌اند.

اهالی ناحیه سویدا که بخش اعظم آنها از اقلیت دروزی هستند در مجموع از پیامدهای جنگ داخلی هفت ساله سوریه در امان بوده‌اند.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه این خونین‌ترین حمله در ناحیه سویدا از زمان آغاز جنگ داخلی و یکی از خونین‌ترین حملات در کل سوریه است.

در این حملات ۳۰ تن از پیکارجویان گروه «خلافت اسلامی» از جمله بمبگذاران انتحاری کشته شدند.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر، پیکارجویان توانسته‌اند حداقل سه مورد از روستاهایی را که هدف حمله آنها بوده تصرف کنند ولی درگیری‌ها در طول روز چهارشنبه ادامه یافت.

رسانه‌های دولتی سوریه تایید کردند که بر اثر این حملات تعدادی از مردم در شهر سویدا و روستاهای اطراف آن کشته شده‌اند ولی رقم دقیق قربانیان را اعلام نکرد.

هماهنگ کننده فعالیت‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در سوریه ضمن محکوم کردن «بمب گذاری‌های تروریستی در شهر سویدا» تاکید کرد که از جان و امنیت غیرنظامیان باید حفاظت شود.

وزارت خارجه سوریه نیز گفت این حمله گروه «خلافت اسلامی» تاکیدی بر ضرورت اقدامات هماهنگ و فعالانه جامعه بین‌المللی برای ریشه کن کردن این اهریمن بین المللی از خاک سوریه است.

تلویزیون دولتی سوریه گزارش داد که نیروهای دولتی به مواضع پیکارجویان در شرق ناحیه سویدا حمله کرده‌اند.

باوجودی که سال گذشته پیکارجویان «خلافت اسلامی» از شهرهای شرق سوریه بیرون رانده شدند در ماه‌های اخیر در جریان حملات غافلگیرانه این گروه ده‌ها نفر از نیروهای دولتی و شبه نظامیان طرفدار حکومت سوریه کشته شده‌اند.

این گروه هنوز هم مناطق محدودی در جنوب سوریه از جمله در سویدا و ناحیه درعا در غرب آن را در کنترل خود دارد.

منطقه واقع در درعا در کنترل یک گروه جهادی به نام جيش خالد بن ولید است که حدود هزار پیکارجوی آن با گروه «خلافت اسلامی» بیعت کرده‌اند.

پس از بیرون راندن بخش اعظم گروه‌های غیرجهادی از نواحی جنوبی سوریه اکنون نیروهای دولتی این کشور با حمایت روسیه روی منطقه تحت کنترل «خلافت اسلامی» در ناحیه درعا تمرکز کرده‌اند.

خبرگزاری دولتی سوریه گفت حملات این گروه به ناحیه سویدا با هدف کاستن از فشار «بر باقیمانده پیکارجویان صورت گرفته که در نواحی روستایی درعا با سرنوشت محتوم خود روبرو هستند.»

منبع: خبرگزاری فرانسه؛ ش.ر/س.ن

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG