لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۳۷

یکی از مدیران سایت «مجذوبان نور» به ۲۶ سال حبس محکوم شد


مصطفی عبدی از مدیران وب‌سایت «مجذوبان نور»

مصطفی عبدی از مدیران وب‌سایت «مجذوبان نور» که اخبار مربوط به دراویش گنابادی در ایران را منتشر می‌کند، با حکم دادگاه انقلاب به بیش از ۲۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

توئیتر این وب‌سایت نوشته که دادگاه انقلاب تهران، این درویش گنابادی را به «تحمل ۲۶ سال و سه ماه حبس تعزیری، ۱۴۸ ضربه شلاق، دو سال تبعید به سیستان و بلوچستان، دو سال ممنوع‌الخروجی و دو سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی و فعالیت رسانه‌ای» محکوم کرده است.

بر اساس این گزارش، این فعال حقوق درویشان گنابادی، سحرگاه یکم اسفند سال ۹۶ از سوی «نیروهای لباس‌شخصی» مورد حمله قرار گرفت و «پس از گذراندن یک دوره بازجویی سخت در بازداشتگاه اطلاعات به زندان تهران بزرگ منتقل شد».

آقای عبدی در تیرماه سال ۹۲ نیز به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی» به سه سال حبس تعزیری محکوم شده و آذرماه ۹۴ پس از گذراندن دوره محکومیت خود از زندان اوین آزاد شده بود.

وی تیرماه امسال همراه با پنج تن دیگر از فعالان حقوق دراویش که در جریان حادثه گلستان هفتم بازداشت شده و اکنون در زندان تهران بزرگ محبوس هستند، در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس زندان اعلام کردند که تا زمان برگزاری دادگاهی علنی و با رعایت شرایط منصفانه در انظار عمومی، در دادگاه حضور نخواهند یافت.

رضا انتصاری، کسری نوری، مصطفی عبدی، سینا انتصاری، صالح‌الدین مرادی و محمد شریفی‌مقدم از دیگر امضاکنندگان این نامه بودند.

هفتم مردادماه نیز وبسایت «مجذوبان نور» گزارش داده بود که کسری نوری، از دیگر مدیران این وبسایت که زندانی است نیز به ۱۲ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و دو سال تبعید به شهرستان «ثلاث باباجانی» و محرومیت‌های اجتماعی محکوم شده است.

این حکم را قاضی احمدزاده، رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، و بدون حضور کسری نوری در دادگاه صادر کرده است.

نیلوفر دولتشاه، همسر محسن عزیزی درویش زندانی، در گفت‌وگو با «کمپین حقوق بشر در ایران»، با اشاره به اینکه ۴۱ درویش زندانی در اعتراض به « عدم دادرسی عادلانه» در دادگاه خود شرکت نکرده‌اند گفت پنج نفر از این دراویش به صورت غیابی به حکم‌های ۱۲ تا ۱۳ سال زندان محکوم شده‌اند.

تجمع اعتراضی دراویش گنابادی در ۳۰ بهمن پارسال در اطراف خانه نورعلی تابنده، قطب این سلسله، با دخالت نیروهای امنیتی و لباس‌شخصی‌های موتورسوار به خشونت کشیده شد.

بنابر گزارش‌ها، ۵۰۰ درویش در این درگیری‌ها بازداشت شدند که ۳۶۰ نفر از آنها هنوز زندانی هستند.

محمدرضا ثلاث، یکی از دراویش گنابادی نیز که از سوی دادگاه متهم شده بود سه مأمور پلیس را با اتوبوس زیر گرفته است، صبح دوشنبه، ۲۸ خرداد، اعدام شد.

زینب طاهری، وکیل آقای ثلاث، تاکید داشت او بی‌گناه است و سازمان عفو بین‌الملل نیز گفته بود اعدام او «عدالت را قربانی می‌کند».

پس از اجرای حکم اعدام محمد ثلاث، وکیل مدافع وی نیز پس از آنکه اعلام کرد قصد دارد «اسناد بی‌گناهی» موکلش را منتشر کند، بازداشت شد.

مصطفی دانشجو، از دیگر وکلای دراویش گنابادی، اوایل بامداد روز یکشنبه، ۱۷ تیرماه، از سوی «هفت مامور مسلح» بازداشت شد.

آن‌طور که «مجذوبان نور» گزارش کرده بود، این ماموران با «یورش به منزل مادری مصطفی دانشجو... با شکستن در و کشیدن اسلحه این وکیل دادگستری را در حضور اعضای خانواده‌اش بازداشت کردند».

منابع: وب‌سایت مجذوبان نور، خبرگزاری هرانا و رادیو فردا؛ ب.ب/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG