لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۰۱

آغاز تغییرات گسترده در سطح سفیران جمهوری اسلامی


سر در وزارت خارجه ایران
دولت جمهوری اسلامی روز دوشنبه هفته جاری حکم ماموریت ۴۰ نفر از سفرای ایران در کشورهای مختلف را لغو کرد.

خبرگزاری فارس علت این جابجایی را حمایت برخی از سفرای ایران از آنچه آنرا «اغتشاشات اخیر تهران» و «موضع‌گیری در حمایت از آشوب‌گران» دانسته اعلام کرده است.

بنابر همین گزارش قرار است «کارشناسان معتقد به مبانی انقلاب»، جایگزین این افراد شوند.

از سوی دیگر به گزارش واحد مرکزی خبر، حسن قشقاوی سخنگوی وزارت خارجه نیز با تائید خبر جابجایی سفرا و روسای نمایندگی‌ها و سرکنسولگری‌های ایران در خارج از کشور، این امر را طبیعی دانست.

به گفته آقای قشقاوی، ایران بیش از ۱۳۰ نمایندگی در جهان دارد که سالانه به طور میانگین یک سوم آنها جابجا می‌شوند و یا تغییر می‌کنند.

همچنین به گزارش خبرگزاری دانشجویان – ایسنا- این مقام وزارت خارجه در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی قرآن در تهران گفته بود: «دیپلمات‌های مسلمان در مذاکره با طرف خارجی و به ویژه غیرمسلمان باید به گونه‌ای عمل کنند که زمینه‌ سلطه‌ کفار و بیگانگان را فراهم نکنند.»

در خبرهای منتشر شده مشخص نشده است که سفرایی که حکم آنها لغو شده است، سفیر جمهوری اسلامی در چه کشور‌هایی بوده‌اند.

منوچهر متکی وزیر پیشنهادی برای وزارت خارجه دولت جمهوری اسلامی هنگام معرفی برنامه های خود درمجلس هیچ سخنی از تغییرات گسترده نیروهای انسانی نگفته بود اما محمود احمدی نژاد، رئیس دولت، در سخنان روز اول خود در معرفی وزیر امورخارجه خود از انجام «اصلاحات» دراین وزارتخانه به عنوان یکی از برنامه های دولت جدید نام برده بود.

محمود احمدی نژاد چهارسال پیش نیز تغییرات گسترده ای در وزارت خارجه صورت داده بود. در آن زمان سفرایی چون صادق خرازی، شمس الدین خرقانی و محمدحسین عادلی سفرای ایران در فرانسه، آلمان و بریتانیا به وزارت خارجه فراخوانده شدند تا درخصوص مساپل هسته ای به تبادل نظر بپردازند. اما حکم برکناری خود را دریافت کردند. مقامات وزارت خارجه آن زمان اعلام کردند که عادلی بازنشسته شده و مدت ماموریت صادق خرازی و خرقانی نیز به پایان رسیده است.
XS
SM
MD
LG