لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۰۴

خبرخوان شنبه ۲۰ مرداد

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان در بیستمین روز از مردادماه ۹۷ را لحظه به لحظه اینجا بخوانید.


۲۲:۰۰ ۲۰.۵.۱۳۹۷

رهبر جمهوری اسلامی به رئیس قوه قضائیه ایران دستور داد که دادگاه ویژه‌ای با حضور سه قاضی دادگاه انقلاب برای رسیدگی به پرونده «مفسدان اقتصادی» تشکیل شود.

بر اساس این دستور آیت‌الله خامنه‌ای، آرای صادره از این دادگاه به‌جز اعدام، «قطعی و لازم‌الاجرا» است.

وی همچنین دستور داد که احکام اعدام صادر شده از این دادگاه «با مهلت حداکثر ۱۰ روز قابل تجدیدنظرخواهی در دیوان عالی کشور» باشد.

این دستور آیت الله خامنه‌ای برخلاف قوانین قضایی جمهوری اسلامی درباره تجدید نظرخواهی احکام در دادگاه‌ها است. طبق قوانین معمول، محکومان دادگاه‌ها حق درخواست تجدید نظر در حکم را دارند، اما در دستور آقای خامنه‌ای چنین حقی برای محکومان در نظر گرفته نشده است.

۲۱:۱۱ ۲۰.۵.۱۳۹۷

حسن روحانی قانون جدید مبارزه با تامین مالی تروریسم را برای اجرا ابلاغ کرد


رئیس جمهور ایران روز شنبه قانون جدید مبارزه با تامین مالی تروریسم را برای اجرا ابلاغ کرد. این قانون در سال ۹۴ تصویب شده بود و نمایندگان مجلس روز ۳۱ تیر ۹۷ بخش‌هایی از آن را تغییر داده بودند.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، روز شنبه خبر داد که این شورا این مصوبه مجلس را تائید کرده است.

«قانون اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم» یکی از چهار لایحه مرتبط با اجرای مقررات گروه ویژه اقدام مالی درایران است. سه لایحه مرتبط با اجرای این مقررات اما به دلیل مخالفت رهبر جمهوری اسلامی و شورای نگهبان تصویب نشده است.

رهبر جمهوری اسلامی در آخرین روز خرداد خواستار کنار گذاشته شدن الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم شده و از مجلس خواسته بود که به طور مستقل قانون‌های خود را در زمینه پولشویی و مقابله با تأمین مالی تروریسم وضع کند.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، روز شنبه ۲۳ تیر، خبر داده بود که شورای نگهبان برای دومین بار مصوبه مجلس درباره لایحه پیوستن به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته، موسوم به پالرمو را رد کرده است.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین اعلام کرده بود که این شورا معتقد است، لایحه مبارزه با پولشویی که در مجلس تصویب شده، یک لایحه «قضایی» است و باید از سوی قوه قضائیه ارائه شود.

۲۰:۳۵ ۲۰.۵.۱۳۹۷

زمین‌لرزه ارتفاع جزیره لومبوک اندونزی را ۲۵ سانتی‌متر افزایش داد

دانشمندان می‌گویند زلزله مرگبار اندونزی باعث شده که ارتفاع جزیره لومبوک ۱۰ اینچ (بیش از ۲۵ سانتی‌متر) بیشتر شود. شکاف گسل در شمال غرب این جزیره، نزدیک کانون زمین لرزه، نیز سطح زمین را بیش از ۳۰ سانتی‌متر بالاتر برده است.

این تحقیق را محققان ناسا و موسسه تکنولوژی کالیفرنیا با بررسی تصاویر ماهواره‌ای از جزیره لومبوک متعاقب زمین‌لرزه انجام داده‌اند.

این زمین‌لرزه بیش از ۳۰۰ کشته بر جای گذاشته و حدود ۲۷۰ هزار نفر را بی‌خانمان کرده است. در جزیره لومبوک که بیش از سه میلیون نفر جمعیت دارد، حدود ۶۸ هزار خانه ویران شده است.

۱۶:۳۲ ۲۰.۵.۱۳۹۷

بانک‌های عراق از معامله دلاری با ایران «منع شدند»

بانک مرکزی عراق در نامه‌ای به دیگر بانک‌های این کشور اعلام کرد که از این پس با بانک‌های ایرانی با دلار «معامله نکنند».

در این نامه که تصویر آن را خبرگزاری ایسنا منتشر کرده است نایب رئیس بانک مرکزی عراق رسما به تمام بانک‌های عراقی اعلام می‌کند که طبق دستور شورای مدیریت بانک مرکزی معامله با دلار با بانک‌های ایرانی ممنوع است.

نخست‌وزیر عراق اواسط مردادماه اعلام کرد که بغداد موافق تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیست، اما در راستای حفظ منافع خود از تحریم‌ها «تبعیت می‌کند».

موضع‌گیری این مقام بلندپایه عراق خشم بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی و همین طور مقامات جمهوری اسلامی را برانگیخت.

بیشتر

XS
SM
MD
LG