لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۵۵

رسانه‌های آمریکایی: کره شمالی در تلاش برای پنهان کردن فعالیت‌های هسته‌ای است


کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی ۲۲ خرداد با رئیس‌جمهوری آمریکا دیدار کرد

رسانه‌های ایالات متحده به نقل از منابع امنیتی آن کشور می‌گویند کره شمالی قصد ندارد زرادخانه اتمی خود را به‌طور کامل از میان بردارد. در گزارش تازه دیگری نیز گفته شده پیونگ‌یانگ در حال افزایش تولید اورانیوم غنی‌شده برای جنگ‌افزارهای هسته‌ای‌ست.

نهم تیر ماه روزنامه واشینگتن‌پست به نقل از برخی مقام‌های امنیتی ایالات متحده گفته است پیونگ‌یانگ قصد ندارد به‌طور کامل از زرادخانه هسته‌ای خود بگذرد؛ به‌جای آن در حال جست‌وجوی روش‌هایی‌ست تا بتواند بخشی از ظرفیت‌ها و سلاح‌های هسته‌ای خود را پنهان کند.

روز هشتم تیر ماه نیز شبکه خبری ان‌بی‌سی، به نقل از شماری از مقام‌های امنیتی آمریکا، گزارش داده بود که کره شمالی چند مرکز مخفی هسته‌ای دارد و در حال افزایش تولید اورانیوم غنی‌شده، جهت استفاده در سلاح‌های هسته‌ای است.

واشینگتن‌پست می‌گوید بنا بر مدارک و شواهدی که به دست مقام‌های امنیتی آمریکا رسیده، کره شمالی در حال انجام اقداماتی‌ست که بتواند ایالات متحده را در مورد شمار کلاهک‌های هسته‌ای و برخی تاسیسات سری خود، فریب بدهد.

روز جمعه شبکه خبری ان‌بی‌سی به نقل از یکی از مقام‌های امنیتی گفته بود در مورد تلاش‌های کره شمالی برای «فریب‌دادن» واشینگتن، شواهد و مدارک مشخص و روشنی وجود دارد.

یک هفته پیش از آن نیز وب‌سایت «۳۸شمال»، که بر رخدادهای مربوط به کره شمالی نظارت دارد و آن‌ها را تحلیل می‌کند، تصاویر ماهواره‌ای منتشر کرده و مدعی شده بود کره شمالی در حال ساخت و ساز در یکی از مراکز تحقیقات اتمی خود است. البته «۳۸شمال» تاکید کرده بود که این ساخت‌ و سازها ممکن است به روند غیر اتمی شدن کره شمالی ارتباطی نداشته باشد.

تحلیل‌گران بر این عقیده هستند که غیراتمی شدن کره شمالی و هر اقدامی در این راستا، تنها پس از دستور مستقیم رهبر کره شمالی صورت خواهد گرفت و تا آن زمان احتمالا روند معمول کار در آن کشور ادامه خواهد داشت.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، و رهبر کره شمالی، کیم جونگ‌اون، ۲۲ خرداد ماه در جریان دیداری تاریخی در سنگاپور با یکدیگر گفت‌وگو و سپس توافقنامه‌ای امضا کردند. بر اساس این توافقنامه قرار شد طرف‌ها به سوی غیراتمی شدن شبه‌جزیره کره گام بردارند.

یک روز بعد از آن، آقای ترامپ در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت «تهدید کره شمالی اتمی دیگر وجود ندارد» و مردم آمریکا می‌توانند آسوده بخوابند. با این حال او در نخستین روز تیر ماه با اشاره به «تهدید غیرمعمول و فوق‌العاده» کره شمالی، تحریم‌ها علیه آن کشور را تمدید کرد.

برپایه گزارش‌های واشینگتن‌پست، ان‌بی‌سی، ۳۸شمال، رادیو فردا|ت.ت

دیدن نظرات (۲۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG