لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۲۱

هاله اسفندياری متهم به براندازی شد


دکتر هاله اسفندیاری، پژوهشگر مرکز وودرو ویلسون در واشینگتن

روابط عمومی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، روز دوشنبه ۳۱ ارديبهشت، در بيانيه ای، هاله اسفندياری مدير برنامه مطالعاتی خاورميانه در مرکز تحقيقات «وودرو ويلسون » را به تلاش برای براندازی جمهوری اسلامی متهم کرد.


در اين بيانيه، مرکز وودرو ويلسون «حلقه‌ی اتصال ارتباط ايرانيان با سازمان‌ها و نهادهای آمريکايی» خوانده شده که با هدف توانمندسازی عرصه‌های موثر جامعه در راستای اهداف بيگانگان دنبال می‌شده است.»


در اين بيانيه، همچنين آمده است: «رامين جهانبگلو يکی از مدعوين اين مرکز بوده که از طريق بنياد NED جذب و با همکاری ساير سازمانها و نهادهای آمريکايی، مدل فروپاشی اروپای شرقی و نقش روشنگران در آنجا و تطبيق آن با ايران را تئوريزه کرده و به عنوان يک پروژه دنبال می‌کرده است.»


در بيانيه وزارت اطلاعات از خانم اسفندياری نقل شده که «فعاليت‌ها و برنامه‌های مربوط به ايران در برنامه‌ی خاورميانه مرکز وودرو ويلسون از طريق بنياد معروف آمريکايی سوروس حمايت و پشتيبانی مالی شده است.»


در بیانیه وزارت اطلاعات مرکز وودرو ويلسون «حلقه‌ی اتصال ارتباط ايرانيان با سازمان‌ها و نهادهای آمريکايی» خوانده شده که با هدف توانمندسازی عرصه‌های موثر جامعه در راستای اهداف بيگانگان دنبال می‌شده است

در بيانيه وزارت اطلاعات همچنين از «همکاری خانم اسفندياری» برای «شناسايی و تحت تعقيب قرار گرفتن «مدير و نماينده‌ی بنياد آمريکايی سوروس در ايران» سخن به ميان آورده است.


سخنگوی قوه قضاييه جمهوری اسلامی روز سه شنبه ۲۵ ارديبهشت اعلام کرد که اتهام هاله اسفندياری «اقدام عليه امنيت ملی» بوده و وی هم اکنون در اختيار وزارت اطلاعات است.


بازداشت هاله اسفندياری در تهران


دکترهاله اسفندياری، پژوهشگر ايرانی – آمريکايی که برای ديدار با مادر۹۳ ساله اش به ايران سفر کرده بود، چهار ماه پس از ربوده شدن گذرنامه های ايرانی و آمريکايی اش، روز سه شنبه هجدهم ارديبهشت بازداشت شد.


خانم اسفندياری، از ماه دسامبر سال گذشته ميلادی (بيش از ۶ ماه پيش) و پس از ورود به ايران اجازه خروج از اين کشور را نيافته و سرانجام روز سه شنبه، پس از بازداشت به زندان اوين منتقل شد.


خبر بازداشت وی، توسط رييس مرکز مطالعاتی وودرو ويلسون و همچنين همسرش، شائول بخاش، در اختيار رسانه های جهان قرار گرفت.


لی هميلتون، رييس مرکز بين المللی وودرو ويلسون ، گفته بود که او عليرغم ميل باطنی خود مجبور است ادامه بازداشت خانم اسفندياری توسط مقام های ايرانی را علنی کند.


به گفته خانواده خانم اسفندياری او يک هفته بعد از ورود به تهران ، با تاکسی به فرودگاه می رفت که سه مرد نقابدار مسلح به چاقو تاکسی را متوقف و تهديد کردند اگر سرش را پايين نياندازد او را خواهند کشت.


مردان مسلح ساک و کيف دستی خانم اسفندياری از جمله گذرنامه های ايرانی و آمريکايی او را ربودند.
به گفته خانواده او، هنگامی که خانم اسفندياری چهار روز بعد برای تسليم تقاضانامه گذرنامه ای تازه به اداره گذرنامه مراجعه کرد از سوی شخصی که بعدا معلوم شد نماينده وزارت اطلاعات است برای «مصاحبه» دعوت شد.


به گزارش سازمان ديدبان حقوق بشر، وزارت اطلاعات ايران، پيش از بازداشت اسفندياری، در چندين نوبت از اين محقق در دفاتر خود در خيابان آفريقا (جردن) و پس از آن در ساختمان خيابان خواجه عبدالله انصاری، بازجويی کرده بود.


لی هاميلتون، رييس اين مرکز در ماه فوريه نامه ای برای محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران ارسال کرد و در آن ضمن شرح فعاليت های اين مرکز خواستار کمک او به بازگشت خانم اسفندياری به ايالات متحده شد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG