لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۰۰

«تحريم ها بر زندگی مردم ايران تاثير خواهد گذاشت»


تام کیسی قائم مقام وزارت امور خارجه آمریکا

تام کيسی قائم مقام وزارت امور خارجه آمريکا روز دوشنبه ۲۵ ژوئن گفت که تاثير تحريم های جديد، تنها به دولت جمهوری اسلامی محدود نخواهد بود و «متاسفانه»، بر زندگی مردم ايران هم تاثير خواهد گذاشت.


آقای کيسی گفت که کشورهای عضو دائم شورای امنيت سازمان ملل متحد به اضافه آلمان، هنوز قطعنامه ای حاضر و آماده ندارند، اما به گفته وی مذاکرات درباره نوع و دامنه تحريم های جدید ادامه دارد.


فاصله ايران تا همکاری کامل با آژانس


جمهوری اسلامی در راستای آنچه تلاش برای رفع شبهه از برنامه هسته ای ايران خوانده شده، هيئتی را از آژانس بين المللی انرژی اتمی به ايران دعوت کرده است.


در اين رابطه قرار است از طريق سفر بازرسان آژانس به ایران، ابهام هايی که در رابطه با برنامه هسته ای ايران، برای اتحاديه اروپا و آمريکا وجود دارد، رفع شود.


ايران هنوز به پرسش های کليدی آژانس در باره منشا برنامه هسته ای خود پاسخ نداده است
تام کیسی

تام کيسی در اين رابطه از ايران خواست که به تعهدات خود برای روشن شدن ماهيت برنامه هسته ای ايران عمل کند.


آقای کيسی گفت: «اميدواريم که ايران به درخواستی که سال هاست برای روشن کردن برخی مسايل پيرامون برنامه هسته ای اين کشور مطرح است، يعنی به پرسش های آژانس بين المللی انرژی اتمی پاسخ گويد.»


او گفت گام موثری خواهد بود اگر ايران به راستی به پيشنهاد خود برای رفع ابهام عمل کند.


به گفته آقای کيسی، ايران هنوز به پرسش های کليدی آژانس در باره تاریخ و منشا برنامه هسته ای خود پاسخ نداده است. او افزود ايران هنوز تا آنچه بتوان همکاری کامل با آژانس بين المللی انرژی اتمی ناميد، راه درازی در پيش دارد.


مذاکرات رايس-سارکوزی درباره ايران


در همين حال، روز دوشنبه در پاريس، موضوع برنامه هسته ای ايران و تلاش های ديپلماتيک برای متقاعد کردن ايران به تعليق غنی سازی اورانيوم که خواست شورای امنيت سازمان ملل متحد است، از جمله موضوع های مورد مذاکره نيکلا سارکوزی رييس جمهوری فرانسه و کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا بود.


هم آقای سارکوزی و هم خانم رايس، بر لزوم يکپارچگی جامعه جهانی در برابر ايران و بر يافتن يک راه حل ديپلماتيک برای مناقشه هسته ای ايران، تاکيد کردند.


سولانا: مذاکره با لاريجانی سازنده بود


خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، روز شنبه ۲۳ ژوئن در پرتغال، مذاکرات خود با علی لاريجانی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران را «سازنده» خواند و ابراز اميدواری کرد که در سه هفته آينده اين گفت وگوها ادامه يابد.


خاوير سولانا، پيش از ديدار با علی لاريجانی، گفته بود به مذاکرات هسته ای با ايران خوشبين است اما انتظار ندارد که از اين مذاکره نتيجه مهمی بدست آيد.


ديدار البرادعی- لاريجانی


دبير شورای عالی امنيت ايران روز جمعه گذشته با محمد البرداعی، مدير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی، گفت وگو و مذاکره کرد.


به گفته آقای البرداعی ايران آماده است تا به پرسش ها و ابهامات باقی مانده درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی طی دو ماه آينده پاسخ دهد.


XS
SM
MD
LG