لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۵۴

«شناسایی حق غنی سازی در مذاکرات مطرح است»


محمد علی حسينی در گفت وگو با خبرنگاران از تعيين نماينده جديد ايران در سازمان ملل متحد خبر داد.

در حالی که شورای امنيت از ايران خواسته است تا روند غنی سازی اورانيوم را به عنوان پيش شرطی برای آغاز گفت وگوهای اتمی به حالت تعليق در آورد، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی روز يکشنبه از مطرح بودن «بحث شناسايی حق ايران در زمينه غنی سازی در مذاکرات» سخن گفته است.


محمد علی حسينی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به اين پرسش که آيا بحث تعليق در مذاکرات خاوير سولانا و علی لاريجانی مطرح شده است، گفت: «تعليق زمانش گذشته است و اکنون بحث شناسايی حق ايران در زمينه غنی سازی مطرح است.»


اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه ايران در حالی صورت می گيرد که در پايان مذاکرات چهارساعته خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا با علی لاريجانی برای از سرگيری گفت گوهای حل و فصل بحران اتمی ايران، هيچ اظهار نظری در اين زمينه ابراز نشد.


محمد علی حسينی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به اين پرسش که آيا بحث تعليق در مذاکرات خاوير سولانا و علی لاريجانی مطرح شده است، گفت: «تعليق زمانش گذشته است و اکنون بحث شناسايی حق ايران در زمينه غنی سازی مطرح است.»

خاوير سولانا در پايان اين نشست که روز شنبه در ليسبون، پايتخت پرتغال برگزار شد اين مذاکرات را« سازنده» خواند و ابراز اميدواری کرد که در سه هفته آينده اين گفت وگوها ادامه يابد.


آقای سولانا پيش از ديدار با مذاکره کننده ارشد ايران در امور اتمی نيز تنها به ابراز خوشبينی اکتفا کرده بود و گفته بود: «من خوشبين هستم، هرچند تصور نمی کنم که نتيجه قابل ملاحظه ای از اين مذاکرات بدست آيد.»


علی لاريجانی، دبير شورای عالی امنيت ملی نيز بدون اشاره به دستاوردهای مذاکره با طرف اروپايی خود، آن را يک «گفت وگوی خوب» توصيف کرد.


بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ايرنا، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران در بخشی ديگر از اين کنفرانس خبری در پاسخ به اين پرسش که آيا ايران به مدير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی تعهد داده تا ظرف دو ماه طرحی را که متضمن پاسخ تهران به سوالات باقيمانده آژانس است، ارائه می کند، گفت که « اظهارات دکتر لاريجانی در اين زمينه روشن است و نتايج صحبت ها با البرادعی منوط به نتايج مذاکرات با سولانا شد.»


به گفته وی، «چنانچه مجموعه اين مذاکرات به يک نتيجه خاص و منطقی برسد ايران آمادگی دارد در خصوص چگونگی حل و فصل مسائل باقيمانده با آژانس به توافق برسد.»


شورای امنيت سازمان ملل متحد با تصويب دو قطعنامه اجرايی از ايران خواسته است تا برنامه غنی سازی اروانیوم را به حالت تعليق درآورد و در همين رابطه کشورهای عضو دائم اين شورا به همراه آلمان، خاوير سولانا را مامور مذاکره با ايران برای تعليق غنی سازی و بازگشت تهران به پای ميز گفت وگو کرده اند.


تهران در ماه های اخير هرگونه بحث بر سر تعليق غنی سازی را رد و خواستار شناسايی حق خود در زمينه ادامه روند غنی سازی اورانيوم شده است.


کشورهای غربی نگران هستند که با توجه به پنهانکاری های ايران به مدت ۱۸ سال در زمينه برنامه اتمی خود جمهوری اسلامی بدنبال توليد سلاح هسته ای باشد و در اين رابطه از کاهش سطح همکاری های جمهوری اسلامی با آژانس بين المللی انرژی اتمی در رابطه با بازرسی از تاسيسات هسته ای آن اظهار نگرانی عميق کرده اند.


اين در حال است که تهران اين نگرانی را رد کرده و گفته که هدف از برنامه اتمی آن توليد برق است.تعيين نماينده ايران در سازمان ملل


محمد علی حسينی در ادامه گفت وگو با خبرنگاران از تعيين نماينده جديد ايران در سازمان ملل متحد خبر داده و گفته است که محمد خزائی جانشين محمد جواد ظريف خواهد شد.


محمد خزائی، به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، در حال حاضر رييس کل سازمان سرمايه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ايران و معاون وزير امور اقتصاد ودارايی است.


وی افزود: «اين جابجايی به سبب پايان زمان ماموريت ظريف انجام می شود و خزائی نيز همان سياست اصولی جمهوری اسلامی ايران را دنبال خواهد کرد.»


در همین زمینه

XS
SM
MD
LG