لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۵۷

ارزيابی مثبت البرادعی از مذاکره با لاريجانی


محمد البرادعی و علی لاریجانی پس از مذاکره دو ساعته در جمع خبرنگاران در مقر آژانس بين‌المللی انرژی اتمی

در حالی که محمد البرادعی مدير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی، ابراز اميدواری کرده که هفته‌های آتی برنامه ای عملی برای حل مسايل باقی مانده درباره برنامه‌های هسته ای ايران طراحی شود، جمهوری اسلامی می گويد پاسخگويی به آژانس بين المللی انرژی اتمی مشروط به خروج پرونده هسته ای ایران از دستور کار شورای امنيت سازمان ملل متحد است.


آقای البرادعی پس از مذاکره دو ساعته با آقای لاريجانی، در جمع خبرنگاران در مقر آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در وین گفت که از نتيجه مذاکرات با لاريجانی راضی است . آقای لاريجانی نيز در اين کنفرانس خبری درباره نتيجه مذاکرات خود با مدیرکل آژانس گفت: «پيشرفت‌های خوبی داشتيم».


به گفته آقای البرداعی ايران آماده است تا به پرسش ها و ابهامات باقی مانده درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی طی دو ماه آينده پاسخ دهد.


مدير کل اژانس بين المللی انرژی اتمی گفت اميدواراست که طی هفته‌های آينده بن بستی که طی ماه های اخيربر سر مساله هسته ای ایران به وجود آمده است، حل شود.


ايران آماده است تا به پرسش ها و ابهامات باقی مانده درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی طی دو ماه آينده پاسخ دهد
محمد البرادعی

آقای البرادعی تصريح کرد که خوشبين است که اين برنامه ظرف دو ماه به نتيجه برسد.


از سوی ديگر، به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، مقام های مذاکره کننده اتمی ايران پاسخگويی به آژانس بين المللی انرژی اتمی را مشروط به خروج پرونده هسته ای جمهوری اسلامی از دستور کار شورای امنيت سازمان ملل متحد می دانند.


به دنبال سرپيچی تهران از درخواست آژانس بين المللی انرژی اتمی و کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای توقف فعاليت های هسته ای مربوط به غنی سازی اورانيوم، شورای امنيت سازمان ملل متحد تاکنون قطعنامه های ۱۷۳۷ و ۱۷۴۷ را برعليه جمهوری اسلامی به تصويب رسانده است.


شورای امنيت سازمان ملل متحد از ايران خواسته است به پرسش ها و ابهامات درباره ماهیت برنامه هسته ای جمهوری اسلامی و رابطه آن با برنامه نظامی و موشکی این کشور پاسخ دهد. اين شورا همچنين از ايران خواسته تا فعاليت های مربوط به غنی سازی را نيز متوقف کند.


قرار است علی لاريجانی بعد از وين عازم پرتغال شود تا روز شنبه با خاوير سولانا، مسول سياست خارجی اتحاديه اروپا ديدار و گفت و گو کند.


به گزارش خبرگزاری آلمان از بروکسل، اين ديدار که روز شنبه در ليسبون انجام خواهد شد، بخشی از تلاش های اتحاديه اروپا برای متقاعد کردن ايران در تعليق غنی سازی اورانيوم به حساب می آيد.


آخرين ديدار لاريجانی با سولانا، روز ۳۱ ماه می در ليسبون انجام شد که اين ملاقات بدون رسيدن به نتيجه مثبتی به پايان رسيد.


تکذيب اظهارات وزير کشور درباره ۱۰۰ کيلو گرم اورانيوم غنی شده


روز جمعه در حالی که دبير شورای عالی امنيت ايران سرگرم گفت وگو با مديرکل آژانس انرژی اتمی بود، خبرگزاری های ايران خبری به نقل از وزير کشور در مورد ميزان اورانيوم غنی شده در کشور را مخابره کردند که پس ازساعاتی اين خبر تکذيب شد.


خبرگزاری های ايران خبری به نقل از مصطفی پور محمدی وزير کشور در مورد ميزان اورانيوم غنی شده در کشور را مخابره کردند که پس ازساعاتی اين خبر تکذيب شد

روز جمعه خبرگزاری های ايران گزارش داده بودند که آقای پورمحمدی در مراسم بزرگداشت مصطفی چمران در دهلاويه خوزستان گفته بود:«در قدم‌های اول متوقف شده بوديم و به ما اجازه فعاليت نمی‌دادند آن هم تنها برای ۲۰ دستگاه سانتريفيوژ که خالی کار کنند. اما حالا سه هزار دستگاه سانتريفيوژ عملياتی شده، بيش از ۱۰۰ کيلوگرم مواد اورانيوم غنی شده به انبارها تحويل داده‌ شده و بيش از ۱۵۰ تن مواد اوليه گاز اورانيوم آماده و ذخيره‌سازی شده است».


به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، روابط عمومی وزارت کشور گزارش های مربوط به گفته های مصطفی پورمحمدی ، وزير کشور را درباره ميزان اورانيوم غنی شده در ايران، تکذيب کرده و نوشته است آقای پورمحمدی«در قسمتی ازسخنان شب گذشته خود فقط به پيشرفت‌های هسته‌ای ايران در توليد مواد اوليه گاز اورانيوم UF۶‬ پرداخت و ذکری از ميزان اورانيوم غنی شده و تعداد سانتريفوژهای نصب شده به ميان نياورد .»


XS
SM
MD
LG