لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۲۸

رهبر دروزها ايران را متهم به دخالت در لبنان کرد


ولید جنبلاط در مقاله خود به بررسی روابط نزدیک ایران و سوریه پرداخته است

وليد جنبلاط رهبر حزب سوسياليست ترقی خواه، در گفت و گوی هفتگی خود با «الانباه» ارگان اين حزب، به بررسی ديدار بشار اسد رييس جمهوری سوريه از جمهوری اسلامی ايران پرداخته است.


ديدار و تبادل نظر رييس جمهوری سوريه و مقامات جمهوری اسلامی ايران به گفته رهبر دروزهای لبنان، حکايت از انزوای اين دو کشور در صحنه سياسی خاورميانه و مشکلاتی که متحدان لبنانی شان با آنها رو به رو هستند دارد.


دولت های تهران و دمشق به گفته وليد جنبلاط به جای اين که در امور داخلی لبنان دخالت کنند و از نيروهای سياسی لبنان بخواهند به نظرات آنها برای خروج از بحران گوش فرادهند، بهتر است به فکر مشکلات کشورهای خود باشند.


وليد جنبلاط در ادامه می افزايد «حمايت بشار اسد از جنبش مقاومت، درست مانند دعوت آقای خامنه ای از لبنانی ها برای اتحاد و تشکيل دولتی فراگير، پارادوکس غيرقابل درکی است.


وليد جنبلاط در ادامه می افزايد زمان آن رسيده است که اين دو کشور که در عراق به عامل بی ثباتی تبديل شده اند و در لبنان سياست تفرقه افکنی را پيش گرفته اند دست از اين بازی ها بردارند و استقلال کشورهای همجوار را به رسميت بشناسند تا شايد صلح و ثبات به منطقه باز گردد.


وليد جنبلاط در پايان می گويد در شرايط کنونی و با توجه به وابستگی برخی از نيروهای لبنانی به قدرت های خارجی، ما برای آن که بدانيم در بيروت چه اتفاقی خواهد افتاد بايد نگاه خود را متوجه تهران و دمشق کنيم

وليد جنبلاط در پايان می گويد در شرايط کنونی و با توجه به وابستگی برخی از نيروهای لبنانی به قدرت های خارجی، ما برای آن که بدانيم در بيروت چه اتفاقی خواهد افتاد بايد نگاه خود را متوجه تهران و دمشق کنيم.


ائتلاف يازدهم مارس که علاوه بر حزب الله و امل، هواداران ژنرال های مسيحی، ميشل عون و اميل لحود را نيز در بر می گيرد در بيانيه ای که سه شنبه صبح انتشار يافت، احزاب و گروه های پشتيبان دولت فواد سينيوره را که در ائتلاف چهارده مارس گرد آمده اند متهم به پيش بردن طرح آمريکايی کردن لبنان کرد.


در اين بيانيه هشدار داده شده است که گام بعدی «روند آمريکايی شدن لبنان» افتادن اين کشور به دام صهيونيسم است.


از سوی ديگر نبيه بری رييس پارلمان لبنان و رهبر حزب شيعه امل، همان گونه که سخنگوی آن در روزهای گذشته به راديو فردا گفته بود، تاکيد کرد که حاضر به تشکيل اجلاس عمومی پارلمان تا استعفای دولت کنونی نيست.


تشکيل نشدن پارلمان از سوی رييسی که نماينده اقليت است، در عمل حيات سياسی و دمکراتيک لبنان را فلج کرده است.


نبيه بری همچنين تاکنون به رهبر اکثريت، سعد حريری که چهاردهم فوريه در جريان مراسم يادبود دومين سالگرد ترور پدرش رفيق حريری، رييس پارلمان را دعوت به مذاکره برای خروج از بحران و بن بست کنونی کرده بود، پاسخی نداده است.


رسانه های بيروت می نويسند عدم پاسخگويی نبيه بری به دعوت سعد حريری نشان از اين واقعيت دارد که حزب الله و متحدانش سرگرم مهيا ساختن ورود به مرحله جديدی از مبارزه عليه دولت کنونی هستند و به هيچ وجه قصد مذاکره و جستجوی راه های تفاهم را ندارند.


رسانه های بيروت می نويسند حزب الله و متحدان آن در ائتلاف يازده مارس، درصدد هستند در کنار ادامه تحصن در ميدان شهدای بيروت که ده هفته پيش آغاز شد، اعتصاب های سراسری و نافرمانی مدنی را سازماندهی کنند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG