لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۰۱

انتخابات ریاست جمهوری برزیل؛ «نیوس از سیلوا پیشی گرفت»


آسيو نيوس( نفر دوم از راست) توانسته است مارینا سیلوا را پشت سر بگذارد

شهروندان برزيلی روز يکشنبه پنجم اکتبر به پای صندوق های رای رفته اند تا رييس جمهوری آينده اين کشور را انتخاب کنند. نظر سنجی ها حاکی از رقابت نزديک دو تن از نامزد های اين انتخابات است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، ديلما روسف، رئيس جمهور فعلی برزيل با دو نامزد ديگر در اين انتخابات رقابت کرده است.

آسيو نيوس، سناتور و استاندار سابق از حزب راست ميانه از ديگر نامزدهای حاضر در انتخابات رياست جمهوری برزيل است.

رقبای خانم روسف وعده داده اند که دست به اصلاحات اقتصادی خواهند زد.

اين در حالی است که نظر سنجی ها نشان می دهند که ديلما روسف از رقبای خود پيشی گرفته است، اما انتظار می رود اين انتخابات به دور دوم کشيده شود. در صورت پيروز نشدن هيچ يک از نامزدهای انتخابات رياست جمهوری برزيل،‌ دور دوم با حضور دو نفر اول در ۲۶ اکتبر برگزار خواهد شد.

مارينا سيلوا، وزير سابق محيط زيست از حزب سوسياليست، از دیگر رقبای ديلما روسف در اين انتخابات است. مرگ ناگهانی کانديدای حزب سوسياليست در برزيل باعث شد تا خانم سيلوا به عنوان نامزد حزب سوسياليست دراين انتخابات شرکت کند.

خانم سيلوا پيشتر در کابينه ديلما روسف وزير محيط زيست بود که از حزب حاکم جدا شده به حزب سوسياليست پيوست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نظر سنجی ها در بیرون حوزه های رای گیری تا عصر روز یکشنبه نشان می دهد آسیو نیوس توانسته است مارینا سیلوا را پشت سر بگذارد و احتمالا در دور دوم این انتخابات با دیلما روسف رقابت خواهد کرد.

هردو نامزد رقيب ديلما روسف قول داده اند در صورت پيروز در اين انتخابات با انجام اصلاحات اقتصاد به فساد بانک ها و نهادهای دولتی پايان داده و اقتصاد کشور را به سمت بازار آزاد هدايت خواهند کرد.

طی ۱۲ سال اخير روسای جمهور چپگرا بر برزيل حکومت کرده اند و انتظار می رود انتخابات روز يکشنبه آزمونی برای تداوم حضور آنها در سمت رياست جمهوری باشد.

در اين انتخابات بيش از ۴۵۰ هزار حوزه رای گيری وجود دارد و بيش از ۱۴۰ ميليون نفر از جمعيت ۲۰۰ ميليونی برزيل برای شرکت در اين انتخابات ثبت نام کرده اند.

به گزارش رويترز،‌ براساس نظام انتخاباتی برزيل،‌ کليه شهروندان بين ۱۷ تا ۷۰ سال می بايست در انتخابات شرکت کنند.

این انتخابات به صورت کامپیوتری برگزار شده و انتظار می رود ساعاتی پس از پایان رای گیری نتیجه این انتخابات اعلام شود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG