لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۴

انتقاد دیده بان حقوق بشر از «رفتار نیروهای عراق با مظنونان» مرتبط با داعش


ساکنان موصل در یک پست بازرسی نیروهای عراقی (عکس از آرشیو)

دیده بان حقوق بشر از ویدئوهایی که در روزهای اخیر در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده و کشتن و ضرب و شتم افراد مظنون به همکاری با گروه «حکومت اسلامی»(داعش) را نشان می دهد، انتقاد کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید، دو مورد از این ویدئوها را که یک روز پس از اعلام پیروزی در موصل توسط حیدرالعبادی نخست وزیر عراق روی شبکه فیس بوک منتشر شده اند، مشاهده کرده است.

در یکی از ویدئوها که روز سه شنبه منتشر شده سربازان عراقی یک مرد را از لبه بام یک ساختمان پرتاب می کرده و پس از افتادن روی زمین به سوی او شلیک می کنند.

در ویدئوی دیگر یک مرد ملبس به اونیفورم نظامی عراق مردی را که کنار یک خودرو روی زمین زانو زده است با شلیک گلوله می کشد.

یکی از پژوهشگران سازمان دیده بان حقوق بشر گفت: «تاکنون حکومت عراق در مورد این قتل‌ها و بدرفتاری‌های وحشتناک هیچ واکنشی نشان نداده و این باعث شده که احساس مصونیت نیروهای نظامی در مورد رفتارشان در موصل تقویت شود.»

دیده بان حقوق بشر می گوید، نیروهای امنیتی عراق به زور دهها کودک و زن را به ظن ارتباط با گروه «حکومت اسلامی» به یک اردوگاه در نزدیکی موصل منتقل کرده اند که به گفته مسئولان دولتی برای «بازپروری» اعضای خانواده افراد مظنون به همکاری با «حکومت اسلامی» تاسیس شده است.

این نهاد حقوق بشری می گوید در این اردوگاه که در ۲۰ کیلومتری غرب موصل واقع شده هم اکنون حداقل ۱۷۰ خانواده زندگی می کنند و اکثر آنها زنان و کودکان محلات غربی شهر موصل، محل آخرین درگیریهای نظامی قبل از آزادسازی این شهر هستند.

دیده بان حقوق بشر می افزاید این اردوگاه ویژه روز یکشنبه و به دستور شورای محلی موصل احداث شده که در دستور خود اعلام کرد «اعضای خانواده افراد گروه موسوم به خلافت اسلامی برای بازپروری روانی و ایدئولوژیک به این محل اعزام خواهند شد.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دیده بان حقوق بشر براساس مصاحبه با تعدادی از این خانواده‌ها می گوید این افراد برخلاف تمایلشان و به اتهام داشتن اقوامی در ارتباط با گروه «حکومت اسلامی» به این اردوگاه منتقل شده اند.

لاما فقیه (فکیه) از مسئولان بخش خاورمیانه سازمان دیده بان حقوق بشر گفت: «دولت عراق نباید به خاطر اعمال اين افراد تمام اعضای خانواده آنها را تنبیه کند. این اقدامات سرکوبگرانه مصداق جرایم جنگی است و به تلاش برای ترویج آشتی در مناطق بازپس گرفته شده از خلافت اسلامی لطمه می زند.»

دیده بان حقوق بشر می گوید این اردوگاه فقط یک درمانگاه سیار دارد و سایر خدمات اولیه آن بسیار ناچیز است. این نهاد به نقل از کارکنان امداد در این اردوگاه می گوید تاکنون حداقل ۱۰ زن و کودک هنگام انتقال به این اردوگاه و یا در خود اردوگاه به دلیل تشنگی شدید جان خود را از دست داده اند.

دولت عراق به دیده بان حقوق بشر گفته است یک کمیته ویژه پس از بررسی سوابق این خانواده‌ها آنهایی را که با «حکومت اسلامی» ارتباط نداشته اند آزاد خواهند کرد تا از اردوگاه بروند.

در بیانیه دیده بان حقوق بشر گفته می شود که برخی از مقامات محلی و روسای قبایل خواسته اند که دولت خانواده‌های افراد مظنون به همکاری با «حکومت اسلامی» را از این نقطه منتقل کند. از قرار معلوم در روزهای اخیر این خانواده‌ها به اشکال مختلف مورد حمله قرار گرفته، نامه‌های تهدید آمیز دریافت کرده و حتی از دریافت حداقل کمک‌های بشردوستانه محروم شده اند.

شهر موصل در ژوئن ۲۰۱۴ به تصرف گروه «حکومت اسلامی» درآمد.

پس از حدود ۹ ماه عملیات نیروهای مسلح عراق با حمایت ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا شهر موصل آزاد شد و حیدر العبادی روز دوشنبه «پیروزی کامل» در این شهر را اعلام کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG