لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۴۱

دونالد ترامپ پیروزی در موصل را تبریک گفت


پایکوبی و جشن نیروهای پلیس عراق در موصل .

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه ۱۹ تیرماه در پیامی باز پس گیری شهر موصل از گروه حکومت اسلامی، داعش را تبریک گفته است.

رییس جمهوری آمریکا در بیانیه ای اعلام کرده است: امروز، نیروهای عراقی با پشتیبانی ایالات متحده آمریکا و ائتلاف بین المللی شهر موصل را آزاد کردند و به کابوس طولانی حکومت داعش پایان دادند.

دونالد ترامپ تصریح کرده است: ما به حیدر العبادی، نخست وزیر،‌ نیروهای مسلح عراق و همه عراقی ها پیروزی بر تروریسم را تبریک می گوییم.

نخست وزیر عراق روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهای عراقی توانسته اند شهر موصل را به طور کامل از نیروهای گروه حکومت اسلامی باز پس بگیرند.

رییس جمهوری آمریکا همچنین در این پیام با خانواده های قربانیان گروه حکومت اسلامی در عراق و سوریه ابراز همدردی کرده است.

دونالد ترامپ گفته است، پیروزی در موصل که روزگاری مرکز خلافت خود خوانده داعش بود، نشان می دهد که دیگر چند روزی بیشتر به ادامه حضور گروه داعش در عراق و سوریه باقی نمانده است.

رییس جمهوری آمریکا تاکید کرده است: ما به نبرد تا نابودی کامل داعش ادامه خواهیم داد.

ائتلافی متشکل از ۱۰۰ هزار نیروی ارتش عراق،‌ پیشمرگه های کرد و شبه نظامیان شیعه از ۹ ماه پیش عملیاتی را برای آزاد سازی موصل آغاز کردند. این نیروها از حمایت هوایی و زمینی ائتلاف به رهبری آمریکا برخوردار بودند.

گروه حکومت اسلامی در تابستان سال ۱۳۹۳ توانست در عملیاتی سریع بخش های وسیعی از غرب عراق را تصرف کند. ابوبکر البغدادی، رهبر این گروه با حضور در مسجد النوری موصل خلافت خود را اعلام کرد. اقدامی که به گفته خبرگزاری رویترز، خاورمیانه و کشورهای غربی را در شوک فرو برد.

این در حالی است که حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق روز یکشنبه به موصل رفته بود تا به نیروهای عراقی برای بازپس گیری موصل از دست داعش تبریک بگوید.

در همین حال، سازمان ملل می‌گوید به رغم پیشرفت اخیر در بیرون راندن گروه حکومت اسلامی از شهر موصل هیچ چشم‌اندازی برای پایان یافتن بحران انسانی در عراق وجود ندارد.

گزارش ها حاکی است که از زمان آغاز عملیات بازپس گیری موصل بیش از ۸۰۰ هزار نفر از جمعیت این شهر آواره شده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG