لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۲۱

«روسیه جنگنده‌های بیشتری» به سوریه اعزام می کند


جنگنده های سوخو ۲۵ روسیه در پایگاه هوایی حمیم سوریه
جنگنده های سوخو ۲۵ روسیه در پایگاه هوایی حمیم سوریه

در حالی که انتقادهای بین المللی از بمباران‌های سنگین حلب رو به افزایش است، رسانه های روسیه روز جمعه اعلام کردند که مسکو تعداد بیشتری جنگنده به سوریه اعزام خواهد کرد.

به گزارش رویترز، کاخ سفید پنجشنبه اعلام کرد،باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان حملات هوایی روسیه و سوریه به شرق حلب را «وحشیانه» خواندند.

ارتش سوریه و متحدان آن با پشتیبانی هوایی روسیه، از هفته گذشته عملیاتی زمینی برای تصرف مناطق تحت کنترل شورشیان در حلب آغاز کردند.

این عملیات در حالی آغاز شد که پیش از آن روسیه و آمریکا بر سر یک آتش بس تازه توافق کردند و این آتش بس به صورت لرزان چند روز رعایت شد. اما در نهایت با آغاز عملیات نیروهای دولتی سوریه، نبرد‌ها در حلب تشدیدشده است وشهروندان سوری که در این مناطق گرفتار شده اند به رسانه‌های بین المللی گفته اند دور اخیر حملات، شدیدترین بمبارانی هایی است که طی شش سال جنگ داخلی سوریه علیه حلب انجام شده است.

در همین حال، روزنامه ایزویستیا به نقل از یک مقام نظامی روسیه گزارش داده است، تعدادی از هواپیماهای سوخو ۲۴ و سوخو ۳۴ روسیه در پایگاه حمیم به سوریه اعزام شده اند.

یک مقام نظامی روسیه به این روزنامه گفته است: در صورتی که احساس نیاز شود تعداد بیشتری جنگنده به سوریه اعزام خواهد شد.

این مقام نظامی اضافه کرده است: جنگنده‌های سوخو ۲۵ که برای حملات زمینی طراحی شده اند برای اعزام به سوریه معین شده اندکه به پایگاه حمیم اعزام خواهند شد. این جنگنده ها، واحد‌ها و خدمه آنها نیز مشخص شده اند و منتظر دستور فرماندهان خود برای اعزام به سوریه هستند.

رویترز می گوید، وزارت دفاع روسیه به پرسش این خبرگزاری در خصوص اعزام جنگنده‌های بیشتر به سوریه پاسخ نداده است.

این در حالی است که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز جمعه گفته است، مسکو آمادگی دارد تا در خصوص کاهش درگیری‌ها در حلب امریکا مذاکره کند.

به گزارش رویترز، سرگئی لاوروف گفته است، در تماس تلفنی با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا از این که واشینگتن تمایزی بین گرو‌های میانه رو و گروهایی که روسیه آنها را تروریست می دانند، قائل نیست و اجازه داده که گروه هایی مانند جبهه النصره آتش بس را نقض کنند.

طبق این گزارش، در حالی وزیر امور خارجه روسیه از رویکرد امریکا در قبال گروه هایی مانند جبهه النصره انتقاد کرده که روز گذشته جان کری اعلام کرده بود با توجه به ابعاد گسترده بمباران‌ها علیه حلب، دیگر مذاکره با روسیه بر سر سوریه بی‌معنی به نظر می رسد.

در همین زمینه، مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه تایید کرده است که جان کری و سرگئی لاوروف امروز (جمعه) به صورت تلفنی در خصوص سوریه مذاکره کرده اند.

رویترز می گوید، کشورهای غربی روسیه را به جنایت جنگی در حلب متهم می کنند و می گویند، این کشور عمدا غیرنظامیان در حلب را هدف قرار می دهد. این در حالی است که روسیه و سوریه این اتهام را رد می کنند و می گویند، فقط نیروهای شبه نظامی در حلب را هدف قرار می دهند.

گفته می شود دست کم ۲۵۰ هزار نفر در مناطق تحت کنترل گروه‌های مخالف بشار اسد در حلب گرفتار شده اند که دسترسی به نیاز‌های اولیه انسانی ندارند.

این در حالی است که گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه، از نهادهای مخالفت حکومت، که مقر آن در لندن است، روز جمعه در گزارشی اعلام کرد حملات هوایی روسیه به مناطق خارج از کنترل حکومت بیش از ۹ هزار نفر کشته، ده‌ها هزار نفر آواره و ویرانی‌های گسترده‌ای به جا گذاشته است.

دولت روسیه حملات هوایی خود را از ۳۰ سپتامبر سال گذشته آغاز کرد و حمایت هوایی آن از نیروهای دولتی سوریه تعادل قوا در بسیاری از نقاط کشور از جمله اطراف دمشق و ناحیه حلب را به نفع رژیم بشار اسد تغییر داد.

XS
SM
MD
LG