لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۰۱

وزیر دفاع عربستان خواستار دیدار با دبیرکل سازمان ملل شد


محمد بن سلمان آل سعود، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی،

یک سخنگوی سازمان ملل متحد روز جمعه گفته است که محمد بن سلمان آل سعود، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی، خواستار دیداربا بان کی مون، دبیرکل این سازمان شده است.

در حالی موضوع در خواست محمد بن سلمان آل سعود برای دیدار با بان کی مون مطرح شده است که در هفته‌های اخیر قرار دادن ائتلاف به رهبری عربستان در فهرست لیست سیاه ناقضان حقوق کودک و حذف موقت این ائتلاف از لیست با حاشیه هایی همراه بوده است.

به گزارش رویترز، یک مقام سازمان ملل گفته است که جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی هفته آینده به نیویورک سفرخواهد کرد و خواستار ملاقات با آقای بان کی مون در اخر هفته اینده شده است.

استفان، دوجوریک، سخنگوی سازمان ملل متحد گفته است، درخواست رسمی جانشین ولیعهد عربستان سعودی برای ملاقات با دبیرکل سازمان ملل را دریافت کرده ایم.

استفان، دوجوریک اضافه کرده است که هنوز به نامه عبدالله المعلمی، نماینده عربستان در سازمان ملل به نمایندگی به ائتلاف به رهبری عربستان در هشتم ژوئن به بان کی مون پاسخی داده نشده است.

در این نامه از دبیرکل سازمان ملل درخواست شده بود منابع گزارشی که براساس آن ائتلاف در فهرست سیاه قرار گرفته را اعلام کند.

سخنگوی سازمان ملل متحد پیشتر گفته بود که سازمان ملل حاضر به افشای منابع این گزارش نیست.

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل در ۱۴ خردادماه در گزارش گفته بودکه ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، مسئول کشتار و زخمی کردن ۶۰ درصد از کودکان در یمن در سال گذشته است. طبق این گزارش در سال ۲۰۱۵در حملات ائتلاف به رهبری عربستان سعودی ۵۱۰ کودک کشته و ۶۶۷ کودک زخمی شده‌اند.

گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد تصریح کرده بود، نیمی از اهدافی که ائتلاف به رهبری عربستان در یمن هدف قرار داده مدرسه و بیمارستان بوده اند.

اما یک سخنگوی سازمان ملل در ۱۸ خردادماه اعلام کرد،، به دنبال پیشنهاد ریاض، نام ائتلاف به رهبری عربستان از فهرست ناقضان حقوق کودک موقتا حذف می شود تا موارد ذکر شده در گزارش اخیر درباره کشتار کودکان یمنی مورد بررسی مجدد قرار گیرد.

حذف ائتلاف به رهبری عربستان از این فهرست اعتراض نهاد‌های طرفدار حقوق بشر را درپی داشت.

سازمان ملل می گوید، از آغاز درگیری‌ها در یمن دست کم شش هزار و۴۰۰ نفر کشته شده اند و ۸۰ درصد جمعیت این کشور نیازمند کمک‌های بشردوستانه است.

XS
SM
MD
LG