لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۴۲

تیلرسون: درصورت شکست رویکرد فشار بر کره شمالی، گزینه‌های زیادی باقی نمی‌ماند


رکس تیلرسون

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه گفته است، در صورتی که فشارهای دیپلماتیک برای مهار برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی شکست بخورد، «گزینه‌های خوب زیادی» برای حل این بحران وجود نخواهد داشت.

به گزارش رویترز، رکس تیلرسون که پس از دیدار دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه در هامبورگ آلمان با خبرنگاران صحبت می کرد، اظهار داشت: ما هنوز امیدهایمان را در این زمینه از دست نداده ایم.

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرده است: رویکرد آمریکا برای تشدید فشارها علیه کره شمالی از طریق تحریم‌ها، نیازمند صبر و حوصله است.

آقای تیلرسون گفته است: من این (رویکرد) را کمپین فشار صلح آمیز نامیده ام. این کمپینی است که ما را به سمت حل و فصل مسالمت آمیز (این مناقشه) هدایت خواهد کرد؛ زیر اگر این تلاش‌ها شکست بخورد، گزینه‌های خوب زیادی باقی نخواهد ماند.

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرده است: (رویکرد دیپلماتیک) مستلزم افزایش حساب شده فشارها است و در مقابل فرصت دادن به رژیم برای واکنش به این فشار‌ها است. بنابراین فهم نتیجه بخش بودن چنین اقداماتی، نیازمند اندکی زمان است.

کره شمالی روز سه شنبه اعلام کرد، یک موشک بالستیک قاره پیما را با موفقیت آزمایش کرده است. شماری از مقام‌های آمریکایی نیز انجام آزمایش «موشک قاره‌پیما» را تائید کرده‌اند.

رویترز می گوید، کارشناسان معتقدند آزمایش موشکی روز سه شبنه کره شمالی گامی مهم در جهت نصب کلاهک هسته‌ای بروی این موشک‌ های بالیستیک محسوب می شود.

در همین زمینه، نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه گفته بود، آمریکا آماده است اگر لازم شود از گزینه نظامی علیه کره شمالی استفاده کند، اما یک اقدام دیپلماتیک بین المللی را در خصوص آزمایش های موشکی تازه پیونگ یانگ ترجیح می دهد.

آمریکا ، ژاپن و کره جنوبی روز جمعه توافق کردند تا قطعنامه تازه‌ای برای تشدید تحریم‌های کره شمالی به شورای امنیت سازمان ملل ارائه شود.

به گزارش رویترز، دیپلمات‌ها در سازمان ملل می گویند، آمریکا پیش نویس قطعنامه تازه علیه کره شمالی را به چین ارائه کرده است. اما آمریکا برای تصویب چنین قطعنامه‌ای با مخالفت چین و روسیه مواجه است.

درهمین حال، دو مقام آمریکایی روز جمعه به رویترز گفته اند، آمریکا درصدد است تا طی روزها آینده سیستم دفاع موشکی «تاد» خود را در مقابل یک موشک بالستیک میان برد آزمایش کند.

رویترز می گوید، هر چند آزمایش سیستم دفاع موشکی«تاد» از ماه ها قبل برنامه ریزی شده بود، اما به دلیل آزمایش موشک قاره پیمای کره شمالی درسه شنبه گذشته، چنین آزمایشی از اهمیت خاصی برخوردار خواهد بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG