لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۹

روسیه با بیانیه شورای امنیت در محکومیت کره شمالی مخالفت کرد


شورای امنیت سازمان ملل متحد

روسیه با پیش‌نویس بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد در محکومیت آزمایش موشکی اخیر کره شمالی مخالفت کرد.

بیانیه‌های شورای امنیت باید مورد توافق ۱۵ عضو آن باشد، اما خبرگزاری رویترز در گزارش پنج‌شنبه خود به نقل از منابع دیپلماتیک نوشته است، از آنجا که در این بیانیه موشک آزمایشی کره شمالی از نوع قاره‌پیما نامیده شده، روسیه با آن مخالفت کرده است.

کره شمالی روز سه‌شنبه ۱۳ تیر اقدام به پرتاب آزمایشی یک موشک بالستیک کرد که گفته می‌شود نخستین موشک قاره‌پیمای این کشور است. پیونگ‌یانگ اعلام کرده که این موشک مسافت ۹۳۳ کیلومتر را پیموده است و تحلیل‌گران نظامی آمریکا نیز معتقدند که با این موشک می‌توان ایالت آلاسکا در خاک آمریکا را هدف قرار داد.

اما روسیه اعتقاد دارد که این یک موشک بالستیک با برد متوسط بوده است. در این حال نماینده روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد با ارسال ای‌میلی به نمایندگان دیگر کشورهای عضو این شورا نوشته است: «توضیح آن که ما بر اساس ارزیابی‌های وزارت دفاع کشورمان، نمی‌توانیم تأیید کنیم که این موشک از نوع قاره پیما بوده است».

وی می‌افزاید: «بنابراین از آنجا که اجماعی بر سر این مسئله وجود ندارد، ما در موقعیتی نیستیم که از طرف همه اعضای شورای امنیت با این دسته‌بندی موافقت کنیم».

شورای امنیت سازمان ملل روز چهارشنبه نشستی در رابطه با آزمایش موشکی کره شمالی داشت که به درخواست آمریکا برگزار شد. کره شمالی از سال ۲۰۰۶ به خاطر فعالیت‌های موشکی و برنامه هسته‌ای خود تحت تحریم‌های سازمان ملل است و آمریکا آزمایش روز سه‌شنبه را نقض قطعنامه‌های این سازمان می‌داند.

واشینگتن خواستار اقدام جهانی علیه پیونگ یانگ شده است و تأکید کرده که اگر لازم باشد از گزینه نظامی علیه آن استفاده می‌کند، اما روسیه و چین می‌گویند گزینه نظامی در برابر کره شمالی قابل‌قبول نیست.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG