لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۵۳

مخالفت آلمان با سخنرانی اردوغان در تجمع ترک‌ها در هامبورگ


رجب طیب اردوغان

دولت آلمان روز دوشنبه از رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، خواسته است تا از سخنرانی در تجمع ترک‌های مقیم آلمان در حاشیه نشست سران کشورهای عضو «گروه ۲۰» در هامبورگ خودداری کند.

خبرگزاری رویترز می گوید، هفته گذشته آلمان درخواست دولت ترکیه برای سخنرانی رجب طیب اردوغان برای ترک‌های مقیم آلمان در هامبورگ را رد کرده بود.

به گزارش رویترز، مارتین شفر، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان روز دوشنبه با لحنی که بیانگر اختلافات عمیق بین دو کشور است، اظهار داشت، حضور رجب طیب اردوغان در کنسولگری ترکیه یا سخنرانی او از طریق ویدئو برای تجمع کنندگان، نقض حق حاکمیت آلمان تلقی خواهد شد.

روابط آلمان و ترکیه طی یکسال اخیر و به ویژه پس از کودتای نظامی نافرجام ژوئیه سال گذشته تیره شده است. پیش از برگزاری همه پرسی قانون اساسی ترکیه، آلمان مانع سخنرانی مقام‌های دولت ترکیه در این کشور شد. این اقدام باعث تشدید جنگ لفظی بین برلین و آنکارا شد و رجب طیب اردوغان مقام های آلمان را به داشتن رفتارهایی مانند «نازی‌ها» متهم کرد.

با این حال، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان روز دوشنبه تصریح کرده است: برای هرگونه حضور (در چنین محل هایی) می بایست از قبل درخواست ارائه شود.

مارتین شفر با این حال تاکید کرده است، آلمان نمی تواند مانع سخنرانی رجب طیب اردوغان در کنسولگری ترکیه بشود، اما گزینه هایی در اختیار دارد که می تواند چنین اقدامی را تحت تاثیر قرار دهد.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه‌ آلمان، هفته گذشته گفته بود تمایل ندارد شاهد سرایت درگیری داخلی در ترکیه به جامعه ترک‌های مقیم آلمان باشد.

نشست سران کشورهای «گروه ۲۰» هفته جاری در هامبورگ برگزار می شود.

رسانه های آلمان پیشتر گزارش داده بودند، احتمال دارد ملی گرایان طرفدار رجب طیب اردوغان و کردهای مخالف وی در جریان اجلاس «گروه ۲۰» در هامبورگ دست به تظاهرات بزنند. به همین دلیل نگرانی هایی در خصوص بروز درگیری در هامبورگ در جریان این اجلاس وجود دارد.

رویترز می گوید، ترک‌های مقیم آلمان در حدود سه میلیون نفر براورد می شوند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG