لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۰۶

کاخ سفید: پس از تصویب سنا، اوباما درباره امضای «قانون تحریم‌های ایران» تصمیم خواهد گرفت


جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه دهم آذرماه در پاسخ به پرسشی در خصوص احتمال امضا نکردن طرح تمدید «قانون تحریم‌های ایران» مصوب کنگره توسط رییس جمهوری آمریکا گفته است، باراک اوباما درصورت تصویب این طرح در سنا آن را مورد مطالعه قرار می دهد و سپس در خصوص امضا کردن آن تصمیم خواهد گرفت.

میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنای آمریکا روز گذشته گفت،طرح تمدید «قانون تحریم‌های ایران»برای ۱۰ سال در این هفته در صحن سنا به رای گذاشته می شود. این طرح پیشتر در مجلس نمایندگان با ۴۱۹ رای موافق و یک رای مخالف تصویب شده است. این قانون برای تمدید پس از تصویب کنگره نیازمند امضای رییس جمهوری آمریکا خواهد بود.

جاش ارنست در کنفرانس خبری روز چهارشنبه در پاسخ به پرسش یک خبرنگار درباره اظهارات میچ مکانل، درباره تمدید طرح «قانون تحریم‌های ایران» و احتمال امضا نکردن این مصوبه توسط باراک اوباما اظهار داشت: تاکنون بارها تاکید کرده‌ام که دولت (فعلی آمریکا) همچنان اختیارات گسترده‌ای دارد تا در صورت لزوم علیه حکومت ایران تحریم‌های اقتصادی اعمال کند و برای این چنین اقداماتی دلایل و موارد بسیاری وجود داشته است.

سخنگوی کاخ سفید اضافه کرده است: یکی مورد از آنها وقتی بود که مشاهده کردیم ایران درصدد توسعه برنامه موشک‌های بالستیک خود است که با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل هماهنگ نبود. دیگر زمانی بود که ما اسناد صریحی از حمایت ایران از تروریسم مشاهده کردیم. یا زمانی که شواهد کافی از نادیده گرفتن حقوق بشر در ایران دیده شد. اینها مواردی است که بر پایه آنها ایران می توانست مورد تحریم قرار بگیرد و توسط دولت اوباما تحریم هایی علیه حکومت ایران و نهاد‌های آن اعمال شده است. چرا که ما در این حوزه‌ها نگرانی هایی داشته ایم.

جاش ارنست تصریح کرده است: دولت همچنان از اختیارات گسترده‌ای برای اعمال تحریم تازه علیه ایران برخوردار است.

سخنگوی کاخ سفید تاکید کرده است: ما می دانیم این تمایل درکنگره وجود دارد که اختیارات رییس جمهوری را (در این زمینه) افزایش دهد. ما باید ببینیم که کنگره چه طرحی راتصویب خواهد کرد، بعد تصمیم گرفته می شود آیا رئیس جمهور قصد امضای آن را دارد یا نه.

در واکنش به این اظهارات جاش ارنست، یک خبرنگار از او پرسید، یعنی شما می گویید تصویب این طرح ضروری نیست، درست است؟

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ گفت: تاکنون بارها رییس جمهوری مصوبه‌های کنگره که به نظر وی تصویب آنها ضروری نبوده را امضا کرده است. اما در این مورد بهتر است از موشکافی بیشتر در خصوص اظهارات من درباره امضا کردن یا نکردن این (مصوبه) خودداری کنید. به هرحال باید دید که کنگره چه مصوبه ای خواهد داشت سپس اطلاع رسانی خواهیم کرد که آیا رییس جمهوری آن را امضا خواهد کرد یا نه.

در صورتی که سنای آمریکا نیزطرح تمدید «قانون تحریم‌های ایران» را تصویب کند، این مصوبه برای امضای رییس جمهوری آمریکا به کاخ سفید فرستاده می شود.

هفته گذشته علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هشدار داده بود که تهران به تمدید این تحریم‌ها واکنش نشان خواهد داد.

علی خامنه‌ای گفته بود: «اگر این تمدید [قانون تحریم‌های ایران]، اجرایی و عملیاتی شود، قطعاً نقض برجام است و بدانند جمهوری اسلامی ایران حتما در مقابل آن واکنش نشان خواهد داد.»

با این حال، سناتور مک کانل روز سه شنبه همچنین گفته است که انتظار دارد سال آینده دولت دونالد ترامپ و کنگره به طور مشترک سیاست کلی این کشور در قبال ایران را مورد بررسی قرار دهند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG