لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۵۵

باهنر: احمدی نژاد برای پاسخ به سوالات نمايندگان به مجلس می آيد


طرح سوال نمايندگان مجلس از محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور ایران، با امضای بيش از ۷۲ نماينده سرانجام روز سه شنبه پس از ماه ها در مجلس قرائت شد و محمدرضا باهنر، نايب رييس مجلس گفته است: محمود احمدی نژاد درنيمه دوم اسفندماه برای پاسخ به سوالات نمايندگان در مجلس حضور می يابد.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، محمدرضا باهنر که در غياب علی لاريجانی اداره مجلس را برعهده داشت، با اشاره به اين که موضوع سوال از رييس‌جمهور از مدت‌ها پيش در مجلس شورای اسلامی مطرح بوده گفته است: سوال از محمود احمدی نژاد طبق ماده ۱۹۶ آيين‌نامه وصول و به کميسيون‌ها ارجاع شد و کميسيون‌ها هم عموما کار خود را انجام دادند.

محمدرضا باهنر با اشاره ماده ۱۹۶ آيين‌نامه داخلی مجلس گفت: «طبق اين ماده چنانچه هنوز حداقل يک چهارم کل نمايندگان مجلس که سوال را امضا کرده‌اند، از سوال خود منصرف نشده ‌باشند، رييس‌مجلس موظف است در اولين جلسه سوال آنان را قرائت و فورا برای رييس‌جمهور ارسال کند، اين سوال ظرف ۴۸ ساعت تکثير و در دسترس نمايندگان قرار ‌گيرد.»

نايب رييس مجلس اضافه کرده است:« ‌ما الان در اين مرحله هستيم، نمايندگان سوال‌کننده در کميسيون‌ها حاضر شده و به ما رسما اعلام کرده که از سوال خود منصرف نشده‌اند، بنابر اين وظيفه ما الان اين است که متن سوال را قرائت کنيم و به رييس‌جمهور ارسال کنيم که ايشان يک‌ماه وقت دارد تا در مجلس حضور يافته و به سوال نمايندگان پاسخ دهند.»

محمدرضا باهنر تصريح کرده است:«در نيمه‌ دوم اسفندماه با تفاهمی که با رييس‌جمهور انجام خواهد شد در جلسه‌ای علنی پاسخ‌های ايشان را خواهيم شنيد و رييس‌جمهور موظف است ظرف يک ماه در صحن علنی مجلس حاضر شده و به سوالات پاسخ دهد.»

محورهای ۱۰ گانه سوال از محمود احمدی نژاد به مواردی مانند؛ تسهيلات ارزی برای متروی تهران، ضعف مديريت اقتصادی و ادعای ايجاد يک ميليون و ششصدهزار شغل در کشور، خانه‌نشينی ۱۱ روزه، عبارت «مجلس در رأس امور نيست»، تأخير در معرفی وزير ورزش و جوانان، نامشخص بودن سرنوشت هزار و پانصد ميليارد تومان بودجه‌ ارتقای شاخص‌های فرهنگی کشور، نحوه‌ عزل منوچهر متکی، اظهار نظر در مورد قانون عفاف و حجاب و ترويج مکتب ايرانی اشاره دارد.

پيشتر برخی از سايت های خبری در ايران نوشته بودند که طرح سوال از رئيس‌جمهوری در ۳۰ سال گذشته، يعنی در هشت دوره مجلس «سابقه نداشته است» و روسای ‌جمهور «هيچ گاه مورد سوال نمايندگان مجلس» قرار نگرفته اند.

ابوالحسن بنی صدر، نخستين رييس جمهور اسلامی ايران، در سال ۱۳۶۰ با «رای عدم کفايت» مجلس شورای اسلامی و در نهايت با حکم رهبر جمهوری اسلامی از سمت خود برکنار شد.

طرح سوال از رئيس جمهور با امضا ۱۰۰ نماينده در تيرماه سال جاری به هيات رييس مجلس تقديم شد. اما هيات رييسه مجلس این طرح را برای ماهها در دستور کار قرار نداد.

در همين زمينه، محمدرضا باهنر در مهرماه سال جاری گفته بود، «بزرگان نظام» صلاح نمی دانند که سوال نمايندگان مجلس شورای اسلامی از رييس جمهور «کش» داده شود.

سپس هيات رييس مجلس از «انصراف» شماری از امضا کنندگان طرح سوال از رييس جمهور خبر داد.

با اين حال در آذرماه سال جاری پس از ماه ها کشمکش هيات رييسه مجلس وصول اين طرح را اعلام کرد و ان را برای بررسی های بيشتر به کميسيون های مختلف مجلس فرستاد. گزارش برخی از رسانه های نزدیک به دولت حاکی است مسئله سوال از رییس جمهوری بر سر فهرست مطرح شده از سوی برخی اصولگرایان برای انتخابات مجلس است.

این رسانه ها می گویند چون فهرستی برای نمایندگی مجلس به ریاست غلامعلی حداد عادل تهیه شده، طرفداران علی لاریجانی، رییس مجلس فعلی، طرح سوال از رییس جمهوری را به جریان انداخته اند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG