لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۴

تلفات زمين لرزه شیلی به بيش از ۳۰۰ نفر رسید؛ سونامی در اقیانوس آرام


يکی از بزرگترين زمين لرزه ها در يک قرن اخير روز شنبه در شيلی بيش از ۳۰۰ کشته برجای گذاشته است و امواج سونامی ناشی از این زمین لرزه، کشورهای ساحل اقيانوس آرام را مورد تهديد قرار داده است.

مقامات شيلی می گویند: در زمين‌لرزه ۸.۸ ريشتری بامداد روز شنبه در شيلی بيش از ۳۰۰ نفر کشته شده اند.

اين در حالی است که به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، ۴۱ پس لرزه‌های به قدرت ۵ ريشتر يا بيشتر در ده ساعت پس از زمين زلزله شيلی به وقوع پيوسته اند که شش پس لرزه از آنها ۶ ‬ريشتر قدرت داشته اند که خود زلزله‌ هايی تمام عيار محسوب می‌شوند.


مرکز زمين لرزه روز شنبه شيلی در ۳۲۵ کيلومتری شمال شرقی سانتياگو، پايتخت بوده است.

به گفته ادموندو پرز يوما، وزیر کشور شیلی، زمين لرزه روز شنبه تقريبا به يک و نيم ميليون ساختمان آسيب وارد کرده است. اين زمين لرزه شديد همچنين باعث تخریب و تعداد زيادی از پل ‌ها ، خيابان‌ها و راه‌های بين شهری شده است.

فرودگاه سانتياگو بسته شده است، اين در حالی است که بخش هايی از اين فرودگاه آسيب ديده است. سيستم حمل نقل شهر و متروی سانتياگو نيز متوقف شده است.

به دليل آسيب رسيدن به پل ها در سانتياگو و ترافيک به وجود آمده ، جابجايی در سطح پايتخت به سختی انجام می شود. همچنين زمين لرزه باعث شده که مردم ساکن بخش‌های زيادی از سانتياگو پايتخت در تاريکی به سربرند.

ميشله باشلت، رييس جمهور شيلی، «وضعيت فاجعه‌» در مرکز شيلی اعلام کرده است ولی با اين حال گفته است که کشورش از جامعه بين المللی در خواست کمک نکرده است.

در همين زمينه، باراک اوباما رييس جمهوری آمريکا، آمادگی کشورش را برای کمک به زلزله زدگان شيلی اعلام کرده است. آقای اوباما همچنين تصريح کرده است: سونامی در اقيانوس آرام را زير نظر دارد.

در همين حال، رسانه های آمريکايی اعلام کرده اند که نخستين امواج سونامی به سواحل هاوايی رسيده اند. پيش بينی شده است که امواجی به ارتفاع دو و نيم متر به سواحل هاوايی برسند.

از بيم وقوع سونامی ناشی از زمين لرزه شديد شيلی،، ژاپن هشدار وقوع سونامی در اين کشور صادر کرده است. پيش بينی شده است که امواجی به ارتفاع بيش از دو متر روز يکشنبه به سواحل ژاپن برسند.

به گزارش مرکز زمين شناسی آمريکا زمين لرزه روز شنبه در منطقه ای رخ داده است که نزديک به سيزده ميليون نفر در آن زندگی می کنند.

بزرگترين زمين‌لرزه‌ای‌ که تاکنون در همين منطقه به ثبت رسيده مربوط به زمين‌لرزه ۹.۵ ريشتری ۲۲ ماه مه ۱۹۶۰ است که در پی آن ۱۶۵۵ نفر کشته و دو ميليون نفر بی‌خانمان شدند؛ سونامی حاصل از اين زمين‌لرزه، در هاوايی، ژاپن و فيليپين نيز قربانی گرفت و به کناره‌های غربی ايالات متحده آسيب رساند.
XS
SM
MD
LG