لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۳۴

در خواست پارلمان اروپا برای بررسی تحريم افتتاحيه المپيک پکن


پارلمان اروپا از رهبران کشورهای عضو اين اتحاديه خواست تا برای تحت فشار قرار دادن چين برای آغاز مذاکرات با دالايی لاما، رهبر روحانی تبت، تحريم مراسم افتتاحيه المپيک پکن را مورد ارزيابی قرار دهند.


پارلمان اروپا روز پنجشنبه با تصويب قطعنامه ای با اتفاق آراء از ۲۷ کشور عضو اين اتحاديه خواست تا «گزينه حضور نيافتن در افتتاحيه المپيک پکن را در صورتی که گفت وگوها» ميان چين و دالايی لاما اغاز نشود، مورد بررسی قرار دهند.


پارلمان اروپا همچنين هشدار داده است که چين نبايد تعهداتی که به هنگام کسب موافقت با ميزبانی بازی های المپيک پذيرفته، ناديده بگيرد.


در همين زمينه، خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا گفت: اتحاديه اروپا بايد به فشار خود بر چين ادامه دهد.


وی همچنين ابراز اميدواری کرد که در ديدار پانزدهم ماه مه با مقامات چينی بر سر حقوق بشر در اين کشور نتايج مثبتی به دست ايد.


اين در حالی است که بلژيک از اتحاديه اروپا خواسته است تا کشورهای عضو به موضع واحدی بر سر تحريم افتتاحيه المپيک تا اخر ماه مه دست يابند.


افتتاحيه بازی های المپيک پکن در ماه اوت در برگزار خواهد شد.


حمایت دالایی لاما از برگزاری المپیک پکن


در همین حال، دالایی لاما، رهبر تبعیدی بودائیان تبت روز پنج شنبه بار دیگر از برگزاری بازی های المپیک در پکن حمایت کرد ولی گفت: «کسی حق ندارد به هواداران آزادی برای تبت بگوید که باید خفه شوند.»


دالایی لاما که در توکیو، پایتخت ژاپن در یک کنفرانس خبری گفت: «ما ضد چین نیستیم. حقیقت این است که ما از بازی های المپیک حمایت کرده ایم. من واقعا احساس ناراحتی می کنم که حکومت (چین) مرا اهریمنی تصور می کند. من فقط یک انسان هستم، نه یک دیو.»


دالایی لاما، رهبر تبعیدی بودائیان تبت گفت: «کسی حق ندارد به هواداران آزادی برای تبت بگوید که باید خفه شوند.»

برگزاری بازی های المپیک در پکن و حمل مشعل این بازی ها در شهرهای مختلف جهان سبب شده تا حامیان آزادی تبت و معترضین به سیاست های دولت چین در قبال سرکوب مخالفانش، همدردی خود را با آنها نشان دهند.


تظاهرکنندگان در نقاط مختلف دنیا به ویژه در سانفرانسیکو آمریکا هنگام حمل مشعل بازی ها راهپیمایی های گسترده ای علیه چین بر پا کردند. در برخی شهرها نیز هجوم تظاهرکنندگان سبب خاموشی این مشعل شد.


دالایی لاما می گوید: «معترضین حق دارند دیدگاه خود را ابراز کنند» ولی وی خواستار آن شد که این اعتراض ها مسالمت آمیز باشند.


مطرح ترین رهبر بودائیان جهان افزود: «ابراز احساسات آنها (مخالفان) به خودشان بستگی دارد. هیچ کس حق ندارد به آنها بگوید که خفه شوید. مشکلی که الان در تبت وجود دارد این است که آزادی بیان وجود ندارد.»


مقامات چینی از ماه گذشته که شورش های تبت اوج گرفت دسترسی به این منطقه غربی چین را برای ناظران و خبرنگاران خارجی به شدت محدود کرده اند. این بزرگترین شورش تبتی ها علیه دولت چین ظرف دو دهه گذشته به شمار می رود.


دالایی لاما در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «خودمختاری ( در تبت) فقط به اسم وجود دارد و اجرا نشده است. این بحران نیز بیانگر افسوس عمیق ( تبتی ها) است.»


ژاپن که مقصد رهبر بودائیان تبت بوده است در قبال واکنش های اخیر نسبت به وقایع تبت سکوت کرده است و حتی در جریان سفر دالایی لاما هیچ گونه دیدار رسمی میان او با مقامات دولتی صورت نگرفت.


مذهب بودیسم همراه با شینتو یکی از مذاهب اصلی ژاپن به شمار می رود.


XS
SM
MD
LG