لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۵۹
به گزارش روزنامه وال استريت جورنال شرکت گوگل غول جستجوگر اينترنت ، که اخيرا بخشی از سهم خود در عرصه جستجوی اينترنتی را از دست داده در نظر دارد که يک رقيب بالقوه برای فيس بوک را به بازار عرضه کند. شبکه گروهی – اجتماعی فيس بوک با ۵۰۰ ميليون مشترک در سراسر جهان اکنون ميزبان بزرگترين وب سايت گروهی است.

گوگل با چند شرکت سازنده بازی های کامپيوتری و آن لاين در حال گفت گو است و به گزارش منابع نزيک به اين مذاکرات که نمی خواهند نام آنها فاش شود هدف از اين گفتگوها طراحی يک وب سايت برای بازی های گروهی است که ممکن است به رقيبی برای فيس بوک بدل شود.

در حال حاضر عرصه شبکه های گروهی – اجتماعی در احاطه فيس بوک، تويتر و شبکه های کوچکتر ديگر است. در ماههای اخير تعداد مراجعان به صفحات وب سايت فيس بوک به حدی افزايش يافت که از گوگل نيز پيشی گرفت و اکنون پر مراجعه ترين وب سايت جهان است.

هنوز مشخص نيست که گوگل وب سايت گروهی – اجتماعی خود را چه زمانی تکميل و عرضه خواهد کرد. اريک اشميت مديرعامل کمپانی گوگل اين هفته در يک مصاحبه مطبوعاتی از تاييد اين نکته که هدف آنها خلق محصول مشابهی با فيس بوک است امتناع کرد و گفت :« دنيا به يک نسخه دوم و کپی وب سايتی که هم اکنون موجود است نيازی ندارد.»

به گزارش وال استريت جورنال به نظر می رسد که استراتژی گوگل اين است که از طريق توسعه و تحول کيفی بازی های کامپيوتری که به صورت گروهی و روی شبکه اينترنت مورد استفاده قرار می گيرند راه خود را به عرصه شبکه های اجتماعی باز کند. اين تازه ترين اقدام گوگل برای جلب مشتری و مراجعه کننده بيشتر است. در حال حاضر با عموميت يافتن شبکه های اجتماعی مثل فيس بوک و تويتر گوگل بخش زيادی از درآمد تبليغاتی خود را از دست داده است.

در عين حال در صورت موفقيت اين طرح شرکت های توليد کننده بازی های آن لاين نيز که در حال حاضر به شدت به فيس بوک وابسته هستند می توانند مجرای ديگری برای عرصه محصولات و کسب درآمد پيدا کنند. بازی های آن لاين اکنون به يکی از بازارهای پر درآمد عرصه تکنولوژی مدرن بدل شده و در سال ۲۰۰۹ درآمد آن بالغ بر ۷۰۰ ميليون دلار بود.

يک سخنگوی فيس بوک گفت که اين شرکت در مورد طرح جديد گوگل گمانه زنی نخواهد کرد اما افزود که فيس بوک هميشه انتظار اين را داشته که کمپانی های ديگر نيز محصولات مشابهی را به بازار عرضه کنند و با اشتياق منتظر است ببيند که وب سايت های گروهی که آنها ارائه می دهند چه مختصاتی خواهد داشت.
XS
SM
MD
LG