لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۳۸

مقدماتی جام ملتهای آسيا؛ ايران با تک گل نکونام اردن را برد


تيم ملی فوتبال ايران در نخستين بازی رسمی پس از ناکامی در راه جام جهانی ۲۰۱۰، تيم ملی اردن را با تک گل دقيقه ۷۲ کاپيتان جوان جواد نکونام يک بر صفر شکست داد.

در ورزشگاه آزادی و در حضور حدود تنها ۱۵ هزار تماشاگر، ايران نيمه نخست را با يک بازی بی برنامه و ناموفق، بدون گل سپری کرد.

در حالی که تيم اردن با يک بازی دفاعی و داشتن تنها يک مهاجم تلاشش بر بستن راه نفوذ بازيکنان سپيدپوش ايرانی محدود کرده بود، در اين راه چنان موفق عمل کرد که دروازه اش حتی يک بار به طور جدی تهديد نشد و حتی در دو دقيقه توفانی در ميانه های اين نيمه، تا آستانه زدن گل به مهدی رحمتی، دروازه بان تيم ملی، پيش رفت. در اين موقعيت احسان حاج صفی، مدافع چپ تيم ملی منجی دروازه ايران شد.

افشين قطبی، سرمربی تيم ملی در اين بازی به دو دفاع کناری به ويژه خسرو حيدری در جناح راست دفاع، اجازه نفوذ داده بود. در نيمه نخست بين حيدری و مسعود شجاعی هماهنگی و سرعت عمل لازم به چشم نيامد. با توجه به ضد حمله های سوريه از گوشها، هادی عقيلی و محمد نصرتی در دفاع ميانی در مواجهه با توپهای بلند روز سختی نداشتند. در خط ميانی – که منطقه برتری قدرت ايران بود – کمبود محمد رضا خلعتبری به چشم می آمد.

اين کمبود در نيمه دوم جبران شد و با آمدن اين بازيکن زهردار سرانجام حرکت ايران روانتر شد تا تک گل پيروزی بخش با ضربه آزاد آندرانيک تيموريان و ضربه سر جواد نکونام به ثمر برسد. در اين جناح مهرزاد معدنچی در سمت چپ گوشه هايی از بازی خود را نشان داد، اما پژمان نوری با داشتن فاصله با بازی هميشگی اش، در نيمه دوم جايش را به خلعتبری داد.

در نيمه نخست با بازی متمايل به عقب شجاعی در جناح راست، ايران عملا با يک مهاجم – کريم انصاريفرد – بازی کرد و در نيمه دوم فرهاد مجيدی از دقيقه ۶۶ به جای مسعود شجاعی ناموفق و حسين کعبی از دقيقه ۸۹ به جای خسرو حيدری به ميدان آمدند.

پيروزی خانگی يک بر صفر بر تيم رده سومی آسيا در خانه، گرچه راه صعود ايران را هموار کرد، اما برای تماشاگران اين بازی راضی کننده نبود. دو دقيقه پس از گل نکونام، داور ژاپنی، شلبايه از اردن را به دليل خطاهای پياپی دو اخطاره و اخراج کرد، اما ايران فاقد قدرت گلزنی بود تا به گل بعدی دست يابد و تا ثانيه آخر بازی در برابر تيم ده نفری اردن در هراس از دست دادن برتری نباشد.

اين پيروزی ايران را با هفت امتياز پيشتاز گروه پنجم کرد. دو مسابقه پيشين در اين رقابت ها قبل از ناکامی ايران در رسيدن به ميعادگاه جام جهانی و به مربيگری علی دايی برگزار شده بود. ايران در تهران سنگاپور را شش بر صفربرده و در بانکوک با تيم ملی تايلند صفر بر صفر مساوی کرده بود. سه مسابقه برگشت با اردن و سنگاپور در خاک حريفان و با تيم تايلند در تهران خواهد بود. از هر گروه دو تيم برتر به به رقابتهای قطر راه می يابند.

ايران يکشنبه هفته بعد در امان مسابقه برگشت را با تيم قعرنشين اردن برگزار می کند. تايلند با پيروزی سه بر يک در سنگاپور با پنج امتياز دوم است و تيمهای سنگاپور و اردن به ترتيب با سه و دو امتياز به ترتيب سوم و چهارم هستند.

XS
SM
MD
LG