لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۰۵

تمديد توافقنامه امنيتی ايران و بحرين


منوچهر متکی، وزير امور خارجه ايران، و شيخ خالد بن احمد بن محمد آل خليفه، همتای بحرینی وی. (عکس : مهر)

منوچهر متکی، وزير امور خارجه ايران، و شيخ خالد بن احمد بن محمد آل خليفه، وزير امور خارجه بحرين، روز پنجشنبه توافقنامه ادامه همکاری در زمينه مبارزه با مواد مخدر، جرايم سازمان يافته و تروريسم و همچنين تشکيل کميته های مشترک همکاری امنيتی، را امضا کردند.


ايران و بحرين پنج سال پيش توافقنامه همکاری امنيتی را امضا کرده بودند که روز پنجشنبه بار ديگر در جريان ديدار شيخ خالد بن احمد بن محمد آل خليفه از تهران آن را تمديد کردند.


منوچهر متکی در یک کنفرانس خبری پس از امضای اين توافقنامه با اشاره به آنچه که اقدامات «غرب در جهت اجرای پروژه ايران هراسی در منطقه» خواند، گفت: اين اقدامات نخ نما شده و هيچ گاه توفيق نخواهند يافت.


وی همچنين حضور محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، در نشست شورای همکاری کشورهای خليج فارس در دوحه را سر آغاز «مرحله نوينی» در روابط ايران با کشورهای عرب همسايه خود خواند.


به گفته وزير امور خارجه ايران، در مذاکرات روز پنجشنبه با شيخ خالد بن احمد محمد آل خلفيه، «پيشنهاد پادشاه بحرين در مورد همکاری جمعی منطقه ‌ای و همچنين همکاری ايران و شورای همکاری خليج فارس و حوزه‌های جمعی ميان ايران، اين شورا، عراق و چند کشور ديگر» مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


وزير امور خارجه بحرين، در مهرماه سال جاری خواستار تشکيل سازمانی منطقه ای شامل همه کشورهای عربی، ترکيه، ايران و اسرائيل شده بود. وی گفت که اين پيشنهاد در اتحاديه عرب پذيرفته شده است.


  • «در رابطه با اجلاس نيويورک رسانه‌‏های منطقه‌‏ای سعی کردند آن را دگرگون جلوه دهند در حالی که هدف ما از شرکت در اجلاس نيويورک اين بود که بتوانيم از بسته‌‏های پيشنهادی خيلی خوب ايران به ۱+۵ و بسته‌‏های پيشنهادی آنها به ايران آگاه شويم.»

وزیر امور خارجه بحرین


ايران درخواست بحرين برای تشکيل چنين سازمان منطقه ای را رد کرده بود و آقای متکی در واکنش به اين موضوع گفته بود: «اين پيشنهاد زمينه اجرايی شدن ندارد.»


برنامه هسته ای ايران


وزير امور خارجه بحرين در پاسخ به پرسشی درباره دلايل حضور کشورش در نشست کشورهای موسوم به ۱+۵ در نيوريورک، گفت: «اين جلسه عليه ايران نبود.»


فرانسه، بريتانيا، چين، روسيه، آمريکا همراه با آلمان، اعضای گروه ۱+۵، که برنامه اتمی ايران را دنبال می کنند روز سه شنبه، ۲۶ آذرماه، نشست مشترکی را با نمايندگان کشورهای بحرين، مصر، اردن، کويت، عراق، امارات متحده عربی و عربستان در نيويورک برگزار کردند و به رايزانی درباره مناقشه هسته ای ايران پرداختند.


آقای شيخ خالد بن احمد آل خليفه در اين زمينه گفت: «در رابطه با اجلاس نيويورک رسانه‌‏های منطقه‌‏ای سعی کردند آن را دگرگون جلوه دهند در حالی که هدف ما از شرکت در اجلاس نيويورک اين بود که بتوانيم از بسته‌‏های پيشنهادی خيلی خوب ايران به ۱+۵ و بسته‌‏های پيشنهادی آنها به ايران آگاه شويم و به آنان نيز اعلام کرديم ايران را نبايد از منطقه جدا کرد چرا که ايران جزو کشورهای منطقه است.»


وزيرخارجه بحرين تاکيد کرد: حضور در نشست نيويورک صرفا به منظور آگاهی از روند پرونده هسته ای ايران بوده است.


شيخ خالد بن حمد آل خليفه گفت: «اجلاس به ضرر ايران نبود بلکه شرکت ما به نفع ايران بود و ما نيز از در آن اجلاس از مواضع ايران حمايت کرديم.»


اين در حالی است که کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا پس از نشست نيوريورک از نگرانی شرکت کنندگان در اين مذاکرات در باره بلندپروازی اتمی ايران خبر داده و گفته بود: «کشورهای حاضر از تلاش های شورای امنيت سازمان ملل، گروه پنج به علاوه يک و آژانس بين المللی انرژی اتمی در باره ايران حمايت کردند.»


برگزاری اين نشست با انتقاد آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران، روبه رو شد و او، کشورهای گروه پنج به علاوه يک را متهم کرد که سران برخی دولت های عربی را وادار به «مقابله با حقوق هسته ای و ديگر خواست های ملت ايران کرده اند.»


شورای امنيت سازمان ملل متحد تاکنون طی پنج قطعنامه از ايران خواسته است تا فعاليت حساس هسته ای را متوقف کند. کشورهای غربی ايران را متهم می کنند که در پوشش برنامه هسته ای خود برای توليد انرژی درصدد توليد ساخت سلاح اتمی است.


ايران اين اتهام را می کند و می گويد برنامه هسته ای اين کشور صلح اميز و تهران به تعهدات بين المللی خود در اين زمينه پايبند است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG