لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۳۰

مذاکره ايران و آمريکا برای تشکيل کميته سه جانبه امنيتی


سفیر ایران در عراق می گوید ججلسات کارشناسی سه جانبه ايران، آمريکا و عراق برای مشخص کردن حدود فعاليت کميته سه جانبه امنيتی اوايل هفته آينده برگزار می شود

حسين کاظمی قمی سفير جمهوری اسلامی ايران گفت که جلسات کارشناسی سه جانبه ايران، آمريکا و عراق برای مشخص کردن حدود فعاليت کميته سه جانبه امنيتی، اوايل هفته آينده برگزار می شوند.


در چارچوب دور دوم گفت وگو های ايران و آمريکا که دوم مرداد در بغداد برگزارشد، تشکيل يک کميته امنيتی سه ‌جانبه مورد تاييد سه طرف قرار گرفت. جلسات هفته آینده برای تعيين حدود فعاليت اين کميته درباره مسايل امنيتی عراق خواهد بود.


آقای کاظمی قمی در مصاحبه با خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، گفت: «برای اينکه مشخص شود اين کميته در چه موضوعات و چارچوب و مسووليت‌ هايی کار خود را شروع خواهد کرد، قرار شد که جلسات کارشناسی سه‌ جانبه تشکيل شود و پيرامون حدود و ثغور، مسووليت‌ ها و موضوعات کار کميته بحث‌ های کارشناسی انجام دهد.»


رایان کراکر سفیر آمریکا در عراق پس از دور دوم مذاکرات میان ایران و آمریکا گفته بود که هر چند تهران از سياستش در «پشتيبانی از حکومت و دولتی دموکراتيک و با ثبات در عراق سخن می گويد، اما از اين سياست در عمل، و در خود عراق پی روی نمی کند.»


آمریکا ایران را متهم می کند که با ارسال سلاح و حمایت از شبه نظامیان در عراق، به خشونت ها در عراق دامن می زند.


مسئولان ایرانی اين اتهام را بی پايه می دانند و می گويند حمله آمريکا به عراق، عامل اصلی خشونت و خونريزی در عراق است.


سفير جمهوری اسلامی ایران در عراق با رد احتمال سفر منوچهر متکی، وزير امورخارجه ايران، به بغداد گفت: «هنوز هيچ بحثی در مورد سفر آقای متکی به عراق در دستور کار نيست. اما در حال برنامه‌ريزی برای سفر محمدرضا باقری، معاون عربی - آفريقايی وزیر امور خارجه ايران به عراق هستيم.»


به گفته آقای کاظمی قمی سفر معاون عربی - آفريقايی وزير امور خارجه ايران به عراق در راستای توسعه همکاری دوجانبه ايران و عراق خواهد بود که پس از سفر نوری المالکی نخست وزير اين کشور به تهران انجام خواهد شد.


نوری المالکی، نخست وزير عراق، برای مذاکره با مقام های ترکيه و ايران، روز سه شنبه عازم آنکارا خواهد شد و سپس از تهران ديدار خواهد کرد.

سفر نوری المالکی به ترکيه و ايران


همزمان با این تحولات اعلام شد که نوری المالکی، نخست وزير عراق، برای مذاکره با مقام های ترکيه و ايران، روز سه شنبه عازم آنکارا خواهد شد و سپس از تهران ديدار خواهد کرد.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، علی الدباغ، سخنگوی دولت عراق روز جمعه گفت که در آنکارا، درباره مسايل امنيتی و نگرانی ترکيه در خصوص حزب کارگران کردستان - پ کا کا - مذاکره خواهد شد.


مقام های ترکيه، اوايل هفته جاری اعلام کردند که رجب طيب اردوغان، نخست وزير اين کشور، از آقای نوری المالکی برای سفر به آنکارا دعوت به عمل آورده تا در باره «پناهگاه امن» مخالفان کرد در شمال عراق با وی مذاکره کند.


به گفته آقای دباغ محورهای گفت و گو ميان آقای المالکی و مقام های ايرانی درباره مسايل امنيتی خواهد بود.


اين دومين سفر آقای المالکی به ايران در زمان نخست وزيريش است و به گفته آقای کاظمی قمی، در جريان سفر روز ۱۷ مرداد نخست وزير عراق به تهران، يک هيات متشکل از مقام های سياسی و اقتصادی عراقی، او را همراهی خواهند کرد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG