لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۰:۳۱

«برنامه ای برای مذاکره با ايران در سطح بالاتر نداريم»


سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید برنامه برای مذاکره با ایران در سطوح بالاتر وجود ندارد

به رغم مذاکرات اين هفته هيئت های نمايندگی ايران و آمريکا برای بهبود اوضاع امنيتی عراق، آمريکا می گويد هيچ برنامه ای برای مذاکره با جمهوری اسلامی در سطح بالاتر ندارد.


شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز چهارشنبه ۲۵ ژوئيه، در واکنش به اظهارات منوچهر متکی که گفته بود افزايش سطح مذاکرات با آمريکا «در صورتی که آمريکا درخواستی رسمی ارائه کند، قابل بررسی است»، اظهار داشت که در اين مقطع برنامه ای برای اين کار وجود ندارد.


آقای مک کورمک گفت که ارتباط با ايران از طريق کانال رايان کروکر کانال خواهد بود.


متکی: ارتقای سطح مذاکرات ايران و آمريکا قابل بررسی است

منوچهر متکی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه، پس از جلسه هيات وزيران در جمع خبرنگاران گفت: «موضوع مذاکرات بين ايران و آمريکا درباره عراق در سطح معاونان وزرای امور خارجه دو کشور، قابل بررسی است.»


منوچهر متکی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی می گوید مذاکره با آمریکا در سطوح بالاتر قابل بررسی است

آقای متکی، اين اظهارات را يک روز پس از برگزاری دور دوم اين مذاکرات در سطح سفرای دو کشور در بغداد، بيان کرد.


در دور دوم مذاکرات ايران و آمريکا درباره اوضاع عراق، سفرای دو کشور در حضور وزير امور خارجه عراق توافق کردند که با تشکيل يک کميته ويژه، همکاری هايشان را در زمينه ثبات و امنيت عراق، ادامه دهند.


همزمان با پايان مذاکرات روز سه شنبه، هوشيار زيباری، وزير امور خارجه عراق به خبرنگاران گفت که از روز چهارشنبه، کارشناسان، کار را بر روی «ساختار و مکانيسم» اين کميته آغاز می کنند.


رايان کروکر، سفير آمريکا در عراق نيز پس از پايان جلسه اش با حسن کاظمی قمی، سفير ايران در عراق، بار ديگر اظهارات مقام های آمريکايی را در زمينه آنچه «کمک ايران به شبه نظاميان» خواند تکرار کرد.


آقای متکی در پاسخ به اين اظهارات، ضمن تکذيب اين موضوع گفت: «پاسخ های ما به ادعاهای غلط آمريکا همواره شفاف بوده و ما مواضع خود را در جای خود به آنها گفته ايم.»


رايان کروکر، سفير آمريکا در عراق نيز پس از پايان جلسه اش با حسن کاظمی قمی، سفير ايران در عراق، بار ديگر اظهارات مقام های آمريکايی را در زمينه آنچه «کمک ايران به شبه نظاميان» خواند تکرار کرد

وزير امور خارجه ايران طرح موضوع «کمک ايران به شبه نظاميان» را «فرار به جلوی آمريکا» توصيف کرد.


همچنين محمود احمدی نژاد نيز پس از جلسه روز چهارشنبه کابينه، گفت که «سياست قطعی ايران در مورد عراق، حمايت از دولت، امنيت و يکپارچگی اين کشور» است.


وی تاکيد کرد که ايران در راستای همين اهداف در مذاکرات با آمريکا شرکت می کند.


بازداشت شدگان اربيل، از موضوع های مذاکرات


پنج ايرانی بازداشت شده در اربيل، از ديگر موضوعاتی بود که روز سه شنبه در نشست ديپلمات های دو کشور ايران و آمريکا مطرح شد.

آمريکا اين پنج تن را متهم کرده است که با سپاه قدس – وابسته به سپاه پاسداران – ارتباط داشته اند و اين افراد متهم هستند که در ورود تسليحات نظامی به عراق و آموزش عراقی ها در خاک ايران برای اقدامات نظامی، دست داشته اند.


آقای کاظمی قمی سفير ايران در بغداد، به خبرنگاران گفت که ايران در نشست روز سه شنبه، خواهان آزادی اين پنج تن شده است. مقام های آمريکايی هنوز پاسخی به اين درخواست رسمی ايران ارائه نکرده اند.


XS
SM
MD
LG