لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۵۱

مهدی کروبی: این دولت را مشروع نمی دانم


مهدی کروبی روز سه شنبه در بيانيه ای گفته است: دولت برآمده از روند برگزاری انتخابات را دارای مشروعيت و مقبوليت نمی داند.

مهدی کروبی، يکی از نامزدهای اصلاح طلب در انتخابات رياست جمهوری، در بيانيه خود خطاب به مردم تصريح کرده است:«با ساز و کاری که قبل از انتخابات و توسط دولت و شورای نگهبان و برخی نهادهای عمومی انجام شده و نيز نحوه اجرای انتخابات و دخالت های دولت و نمايش شکايت پذيری و بازشماری آرای شورای نگهبان و وقايع بعد از آن را عاملی در جهت باطل بودن انتخابات می دانم و بر همين اساس دولت برآمده از آن را دارای مشروعيت و مقبوليت نمی دانم و در هيچ برنامه ای از جمله تنفيذ و تحليف آن شرکت نخواهم کرد».

آيت الله احمد جنتی، دبير شورای نگهبان، روز دوشنبه در نامه ای به وزير کشور جمهوری اسلامی ايران، اعلام کرد که صحت دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری تاييد می شود و به اين ترتيب محمود احمدی نژاد برای چهار سال ديگر رييس جمهور ايران خواهد بود.

مهدی کروبی و ميرحسين موسوی، ديگر نامزد اصلاح طلب، به دليل آنچه که تخلفات گسترده در روند انتخابات رياست جمهوری خوانده اند، خواستار ابطال اين انتخابات بودند. اما آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، هرگونه امکان تقلب در انتخابات را رد کرده بود.

مهدی کروبی در بيانيه خود گفته است که رايزنی هايی برای ابطال انتخابات انجام داده است، ولی اين تلاش ها در برخی از موارد بی نتيجه بوده است.

آقای کروبی درباره رايزنی های خود نوشته است:« هيچ فرصت متصوری همچون تماس، رايزنی، مکاتبه محرمانه با مراجع دينی و شخص رهبری و هر شخص حقيقی و حقوقی تاثيرگذار ديگر غفلت نکرده ام و صادقانه به شما می گويم که آنچه در توانم بوده است را انجام داده ام، هرچند که در مواردی قرين توفيق نبوده است».

مهدی کروبی در توضيح دلايل خود برای نامزدی انتخابات رياست جمهوری گفته است:« ما برای تغيير آمده بوديم،گرچه نيروهای غيبی و ظاهری مانع از تغيير در قوه مجريه شدند. با اين همه فراتر از اين تغييری در شرايط کشور و روحيات جامعه و آگاهی مردم بيش از آنچه تصور می شد، صورت گرفت و اذعان می کنم که اين تغيير به مراتب فراتر از تصميم من بود».

مهدی کروبی گفته است:«با چکمه و باتوم به جان و مال مردم هجوم بردند، صدها نفر سازماندهی شده به خوابگاه دانشجويان حمله کردند و قلب دختر جوان را با گلوله شکافتند و از پشت بام مسجد با يونيفرم مردم را به گلوله بستند و صدها نفر را در خانه و خيابان دستگير کردند و تا سر حد مرگ کتک زدند و چه زشتی هايی که در کلام در حق آنها روا داشتند.»

اعلام نتيجه انتخابات رياست جمهوری توسط وزارت کشور در ۲۳ خردادماه به تظاهرات صدها هزار نفر در خيابان های تهران و برخی از شهرهای ايران منجر شد و تا کنون کشته شدن حداقل ۲۰ نفر در جريان درگيری ها با پليس تاييد شده است.

آقای کروبی در خصوص راهکارهای خود پس از تاييد انتخابات رايست جمهوری توسط شورای نگهبان گفته است:«من به سهم خود برای هرگونه همکاری با افراد و گروه های سياسی تحول خواه در اين مقطع حساس که به نظر می رسد «جمهوريت» در کنار «اسلاميت» و «ايرانيت» در خطر است، دست همکاری و تشکيل جلسه واحد تحول خواهی و حرکت و تغيير را دراز می کنم و از همه شخصيت ها و گروه های مختلف که به انديشه امام وفادارند، دعوت می کنم به اين امر عظيم اقدام کنند».


اين نامزد انتخابات رياست جمهوری گفته است:«مهدی کروبی تا آخر عمر پای اين مردم و انقلاب اسلامی ايستاده است و تمامی مطالبات ملت را با تمام وجود و در قالب برنامه های اعلام شده به هر نحو ممکن پيگيری می کنم و در هر شرايطی با هر امکانی به مبارزه ادامه خواهم داد و با دعوت از همه اين راه تاکيد می نمايم که راه مصلحت کشور و انقلاب امام راحل به ايستادگی و هوشياری و حفظ آرامش و اجتناب از هر گونه پراکنده کاری نياز دارد».

مهدی کروبی از «علمای اسلام و بزرگان» نيز دعوت کرده است که «در صحنه سياسی کشور و مصالح مردم مثل گذشته فعال و با نشاط باشند و به راهنمايی آنها مثل گذشته همت گمارند.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG