لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۴۱

دادگاه معترضان در مازندران؛ «اعتراض به شرايط نگهداری در زندان بابل»


تصویری از دادگاه معترضان به نتایج انتخابات در تابستان سال گذشته در تهران
پس از پنج روز که از برگزاری دادگاه هشت تن از متهمان اعتراضهای پس از انتخابات در استان مازندران می گذرد ،برخی جزييات اين دادگاه در سايتهای خبری منتشر شده است.

بنا به گزارش سايت های « ندای سبز آزادی» و « دانشجو نيوز»، اين دادگاه که قرار بود علنی برگزار شود، هم غيرعلنی و هم تحت تدابير شديد امنيتی، در دادگاه انقلاب بابل برگزار شده است.

بر اساس اخبار به دست آمده از اين جلسه، فعالان سياسی و دانشجويی حاضر در اين دادگاه با «فاقدِ وجاهتِ حقوقی» دانستن «کيفر خواستِ دادستان» و نيز اعلام اينکه دفاع در چنين دادگاهی تاثيری بر پرونده آنها نخواهد داشت، دست به افشاگری شرايط اسفبار دوران بازداشت و بازجويی خود زدند.

بر اساس اين گزارشها، دراين جلسه دادگاه انقلاب، بيشتر متهمان با دفاع صريح از عقايد و ديدگاههايشان و نيز افشای وقايعی که در سلولهای وزارت اطلاعات بابل بر آنها گذشته ، اين شرايط را اسفناک و غير انسانی خواندند.

متهم رديف اول اين دادگاه دکتر علی اکبر سروش عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت که پنجاه روز را در انفرادی گذرانده روند بازجويی از خود را تکان دهنده توصيف کرد و ضمن دفاع ازمواضعش از دادگاه خواست که با حفظ استقلال ،به گفته او « پاک ترين فرزندان ايران را بر اساس کينه و بغض به قربانگاه نفرستد».

متهم رديف دوم، فرماندار سابق بابلسر احمد ميری،ارائه دفاعيات در چنين دادگاهی را به دليل از پيش محکوم بودن متهمان به دستور وزارت اطلاعات ،بی اثر خواند.

احمد ميری به اينکه شاکی پرونده آنها وزارت اطلاعاتی است که خود هم بازجو ، هم شاکی و در عين حال نماينده دولت احمدی نژاد است اعتراض کرد.

او روند اين پرونده را با اين مثال توضيح داد که محمود احمدی نژاد شخصا برود و ميرحسين موسوی را بازجويی کند تا نتيجه اين بازجويی در قالب شکايت احمدی نژاد از موسوی به دادگاه ارائه شود.

قائم مقام جبهه مشارکت مازندران در اين دادگاه تاکيد کرده است که او و همفکرانش هيچ جرمی مرتکب نشده اند و تنها در صدد اصلاح راه کجی بوده و هستند که اگر راه اصلاحش از سوی حاکميت بسته شود،به گفته او مردم راه انقلاب را خواهند گشود.

بر اساس اين گزارش ،متهم ديگر حاضر در اين دادگاه رييس شاخه جوانان جبهه مشارکت استان مازندران بودکه به تشريح شيوه های بازجويی اش پرداخت.

عليرضا فلاحتی گفت که در ميانه بازجويی ها به منزلش تلفن می کرده اند تا او صدای دختر دوازده ماهه اش را که از پشت تلفن صدايش می کند را بشنود. سپس بازجوها ديدار نوزادش را مشروط به اعتراف او عليه خود و ديگران می کرده اند.

رييس ستاد ۸۸ شهرستان بابل درباره شرايط نامناسب و غير بهداشتی سلول انفرادی هم گفته است که به صورت طويل المدت نمی توانسته از سلول خارج شود و حتی به او اجازه رفتن به دستشويی را هم نمی داده اند.
متهم بعدی محمدرضا کربلايی با توضيح فشارهای شديد وزارت اطلاعات برای اعتراف گيری از او شرايط نگهداری در زندان بابل را هم مفتضح توصيف کرد.

اين فعال دانشگاه صنعتی نوشيروان بابل گفته است که آنها را در مجاورت متهمين به قتل ، و معتادان مبتلا به ايدزو هپاتيت در حالی نگهداری می کرده اند که موارد خودزنی و انتشار خون اين افراد در راهرو های محل رفت امدشان به وفور به چشم می خورده است. به گفته او در چنين فضای از آنها اعتراف می گرفته اند.

محمد معصوميان فعال دانشجويی ديگر در اين جلسه دادگاه نيز، تمامی اعترافاتش را در دوران بازداشت تحت فشار های شديد وزارت اطلاعات اعلام کردو با ذکر سابقه دينی خود و خانواده اش گفت که اورا در همه دوران بازداشتش در زندان بابل مجبورکرده اند در پتويی بخوابد که از مدفوع زندانی قبلی آلوده بوده است .

عليرضا شهيری رييس ستاد انتخاباتی مير حسين موسوی ، آريا آرام نژاد خواننده ترانه ای با عنوان علی برخيز برای جنبش سبز ،و مصطفی ابراهيم تبار فعال دانشجويی، از ديگر متهمين حاضر در اين دادگاه بوده اند.

دادگاهی که بدون نتيجه به پايان رسيد و ادامه آن به وقت ديگری موکول شد.

دیدن نظرات (۱۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG