لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۵۲

آمريکا نام کره شمالی را از فهرست کشورهای حامی تروريسم خارج کرد


شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا ،

به دنبال توافق مقامات کره شمالی با بازرسی های بين المللی برای اثبات خلع سلاح هسته ای این کشور، آمريکا نام کره شمالی را از فهرست کشورهای حامی تروريسم یا فهرست سیاه خارج کرد.


شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، روز شنبه گفت: همه عناصر مربوط به راستی آزمايی که در خواست کرده بوديم، بخشی از اين بسته مورد توافق است.


براساس توافق بدست آمده، کره شمالی به بارزسان آژانس بين المللی انرژی اتمی اجازه خواهد داد تا از همه تاسيسات هسته ای اين کشور، ازجمله تاسيسات اعلام نشده نمونه برداری کرده و آزمايش انجام دهند.


پاتريک مکنری، دستيار رييس منع گسترش سلاح های کشتارجمعی و امنيت بين المللی، با اشاره به مخفی کاری های دولت کره شمالی گفت:راستی آزمايی برنامه هسته ای کره شمالی يک چالش جدی خواهد بود.


اقدام آمريکا پس از روز ها مذاکرات سخت و فشرده بين المللی ميان کشورهای مذاکره کننده با کره شمالی انجام شد.


  • کره شمالی در سال گذشته ميلادی موافقت کرده بود که در ازای دريافت کمک های سوختی و غذايی ساير اعضای گروه شش جانبه، تاسيسات هسته ای خود را نابود کند.

این در حالی بود به نظر می رسيد که توافق سال گذشته دولت کره شمالی با پنج کشور درگير در اين مذاکرات، شامل چين، ژاپن، کره جنوبی، آمريکا و روسيه، با موانعی مواجه شده است.


دولت کره شمالی حدود دو هفته پيش دسترسی بازرسان آژانس به بخش ويژه غنی سازی در اين مرکز هسته ای را مسدود و همزمان تهديد کرده بود که برخی از فعاليت های هسته ای خود را از سر خواهد گرفت.


در آن هنگام، دولت کره شمالی تهديد کرده بود که فعاليت های خود را در مرکز هسته ای قديمی يونگ بيون از سر خواهد گرفت.


کره شمالی دليل اين اقدام را وفادار نبودن دولت آمريکا به وعده خود، يعنی خارج کردن کره شمالی از فهرست دولت های حامی تروريسم بیان کرده بود.


این در حالی بود که کره شمالی دوازدهم ژوييه، با نظارت بين المللی و يک چهارچوب زمانی برای تکميل روند نابودی تاسيسات مهم هسته ای خود، موافقت کرده بود.


نمايندگان کره شمالی، آمريکا، چين، کره جنوبی، ژاپن و روسيه با چهار چوب زمانی و جزييات مربوط به کمک های اقتصادی و انرژی به پيونگ يانگ موافقت کرده بودند.


کره شمالی در سال گذشته ميلادی موافقت کرده بود که در ازای دريافت کمک های سوختی و غذايی ساير اعضای گروه شش جانبه، تاسيسات هسته ای خود را نابود کند.


در چارچوب همين توافق، برج خنک کننده تاسيسات هسته ای يونگ بيون در پيونگ يانگ منهدم شد و پس از آن، کره شمالی وعده داد تا پايان اکتبر سال جاری ميلادی اين تاسيسات را به طور کامل از بین ببرد.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG