لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۰۵

اوباما: هدفم از ميان برداشتن تهديد ايران است


باراک اوباما، نامزد پیشتاز حزب دمکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا. (عکس از AFP)

باراک اوباما، نامزد پیشتاز حزب دمکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه در نشست کميته روابط آمريکا و اسرائيل، آی.پک، گفت که هدف نهایی او این خواهد بود که تهدید ایران را از ميان بردارد.


آقای اوباما همچنین گفت:«تهدیدی بزرگ تر از ایران برای اسرائیل، صلح و ثبات منطقه وجود ندارد.»


سناتور باراک اوباما اضافه کرد:«خطر از جانب ایران واقعی و جدی است و هدف من این خواهد بود که این تهدید را از بین ببرم.»


آقای اوباما همچنین افزود که هر آنچه از دستش برآید انجام خواهد داد تا نگذارد ایران به سلاح اتمی دست یابد.


این اظهارات سناتور اوباما با تشویق حاضران در نشست کميته روابط آمريکا و اسرائيل روبه رو شد.


باراک اوباما روز سه شنبه با به دست آوردن حد نصاب لازم موقعيت خود را به عنوان نخستين نامزد آفریقایی-آمریکایی در تاریخ حزب دمکرات در انتخابات رياست جمهوری ماه نوامبر تحکيم کرد.


آقای اوباما در نشست کمیته روابط آمریکا و اسرائیل با اشاره به «دفاع حکومت ایران» از خشونت و افراطی گری، گفت:« ایران به دنبال دستیابی به توانایی هسته ای است، این اقدام می تواند به مسابقه تسلیحاتی در منطقه منجر شود.»


آقای اوباما تصریح کرد در صورت رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا، برای تضمین امنیت آمریکا و اسرائیل، گزینه اقدام نظامی علیه ایران را از نظر دور نخواهد داشت.


آقای اوباما همنچنین گفت به عنوان رییس جمهوری آمریکا، در صورتی که تشخیص دهد مذاکره با ایران به نفع آمریکا خواهد بود، به مذاکره سخت و اصولی با رهبران ایران خواهد پرداخت. در همین حال وی افزود: که زمان و مکان چنین مذاکراتی را وی انتخاب خواهد کرد.


این در حالی است که کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، نیز روز سه شنبه در نشست کميته روابط آمريکا و اسرائيل، آی.پک.، حضور یافته و تاکید کرده بود که تا زمانی که جمهوری اسلامی ايران رفتار خود را تغيير ندهد، دليلی برای گفت وگوی واشينگتن با تهران وجود ندارد.


خانم رايس اضافه کرده بود:«ديپلماسی واقعی، مترادف با مذاکره نيست بلکه اعمال فشار تاکتيکی را هم بايد شامل شود.»


کاندوليزا رايس همچنين گفته بود:«ممکن است روزی زمان مذاکره با ايران فرا رسد، ولی نه زمانی که آنها زير پوشش مذاکره به توليد سلاح اتمی نزديک می شوند.»


ایران اتهام کشورهای غربی در خصوص برنامه هسته ای خود را رد می کند و می گوید این برنامه کاملا صلح آمیز و با هدف تولید انرژی است.


XS
SM
MD
LG