لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۴۱

دانشجويان دانشگاه سهند: به اعتصاب غذا ادامه می دهیم


اعتصاب غذای دانشجويان دانشگاه سهند تبريز وارد پنجمين روز شد

اعتصاب غذای دانشجويان دانشگاه سهند تبريز روز سه شنبه وارد پنجمين روز شد، این در حالی است که روز سه شنبه، هفتمين روز تحصن دانشجويان اين دانشگاه بود.


تحصن و اعتصاب غذای دانشجويان اين دانشگاه ابتدا در اعتراض به آنچه «قصد يکی از مسوولان دانشگاه سهند به تجاوز به يک دختر دانشجو» خوانده شده،آغاز شد.


استعفای معاونت دانشجويی رياست حراست دانشگاه، عذرخواهی رسمی معاونت آموزشی، عدم تفکيک جنسيتی، لغو احکام کميته های انضباطی، عدم تبعيض جنسيتی ميان تشکل ها، از خواسته های دانشجويان اعتصاب کننده است.


يکی از دانشجويان متحصن دانشگاه سهند تبريز که نخواست نامش فاش شود، در گفت و گو با راديو فردا درباره تعداد دانشجويان اعتصاب غذا کننده که به بيمارستان منتقل شده اند، می گويد:«تعداد دانشجويانی که به بيمارستان منتقل شده اند، به بيست و دو نفر رسيد و تعداد اعتصاب غذا کنندگان سی و چهار تن است. »


اين دانشجو در همين حال به وضعيت جسمی بد تعدادی از اعتصاب غذا کنندگان اشاره می کند و می گويد: «متاسفانه حال جسمی اعتصاب غذا کنندگان به شدت وخيم است. پزشکان موفق نشدند وضعيت يکی از اعتصاب غذا کنندگان که روز سه شنبه به درمانگاه منتقل شده است را به حال عادی در بياورند و اين دانشجو را به بيمارستان اسکو تبريز منتقل کردند.»


به گفته اين دانشجوی دانشگاه سهند تبريز، يکی دو نفر از دانشجويان دست به اعتصاب غذای خشک زده اند و بقيه دانشجويان حدود بيش از سی تن اعتصاب غذای تر کرده اند.


اين دانشجوی دانشگاه سهند تبريز در ادامه به برنامه هايی که دانشجويان متحصن در روز سه شنبه در دانشگاه برگزار کردند، اشاره می کند و می گويد:« روز سه شنبه دانشجويان ساعت ۱۲ و سی دقيقه در صحن دانشگاه بار ديگر سوگند خوردند و به صورت خودجوش به سمت ساختمان مرکزی دانشگاه يعنی محل دفتر رييس دانشگاه حرکت کرده و به مدت نيم ساعت متحصن شده و در مقابل ساختمان نشستند.»


به گفته وی ماموران حراست و انتظامات دانشگاه، ديواری انسانی جلوی در ورودی ساختمان کشيده بودند اما متحصنين قصد ورود به ساختمان مرکزی دانشگاه سهند را نداشتند.


  • «به دليل عدم پاسخگويی درست مسوولين دانشگاه و منتقل شدن ۲۲ تن از دانشجويان اعتصاب غذا کننده به بيمارستان، روز سه شنبه دانشجويان عزای عمومی در دانشگاه سهند اعلام کردند و پارچه های سياه روی ديوارها و ورودی ساختمان محل تحصن دانشجويان زدند . فراخوان عزای عمومی هم برای تمام دانشگاه های ايران داده ايم تا فردا را روز عزای عمومی اعلام کنند.»
يکی از دانشجويان متحصن دانشگاه سهند تبريز

اين دانشجوی دانشگاه سهند که نخواست نامش فاش شود، در ادامه می گويد:«دانشجويان در مقابل ساختمان روی زمين نشستند و شعار هايی سر دادند و سرود يار دبستانی را خواندند. پس از آن دانشجويان به سمت ساختمان «بی۳۰» يعنی محل اصلی تحصن مراجعه کرده و در آنجا متحصن شدند.»


دانشجويان دانشگاه سهند تبريز در هفتمين روز تحصن و پنجمين روز اعتصاب غذای خود فراخوانی منتشر کردند که در آن از دانشجويان دانشگاه های سراسر ايران خواستند روز چهارشنبه را روز عزای عمومی اعلام کنند.


يکی از دانشجويان متحصن دانشگاه سهند تبريز در گفت و گو با راديو فردا درباره علت انتشار اين فراخوان می گويد:« به دليل عدم پاسخگويی درست مسوولين دانشگاه و منتقل شدن ۲۲ تن از دانشجويان اعتصاب غذا کننده به بيمارستان، روز سه شنبه دانشجويان عزای عمومی در دانشگاه سهند اعلام کردند و پارچه های سياه روی ديوارها و ورودی ساختمان «بی ۳۰ »، محل تحصن دانشجويان زدند و خود دانشجويان روی بازو و پيشانی شان پارچه های سياه بستند. فراخوان عزای عمومی هم برای تمام دانشگاه های ايران داده ايم تا فردا را روز عزای عمومی اعلام کنند.»


در همين حال دانشجويان متحصن دانشگاه سهند تبريز با انتشار نامه ای سرگشاده به وزير علوم، تحقيقات و فناوری، خواستار رسيدگی و پيگيری مشکلات دانشجويان شده اند.


در اين نامه سرگشاده آمده است:« چگونه است که در فاصله چند ساعت، بيش از ۵۰۰ نفر از يک دانشگاه بسيار کم جمعيت، نامه اعتراض آميزی عليه معاونت دانشجويی – فرهنگی دانشگاه سهند تبريز امضاء می کنند ولی هيچ مقام مسوولی پاسخگوی آنها نيست؟ چگونه است که بيش از شش روز جمعی افزون بر ۱۲۰ نفر حاضر شده اند، شب را در هوای سرد و زمين سخت ساختمان های دانشگاه به روز برسانند اما رياست دانشگاه سهند، برای بررسی مشکلات اين جمع حتی در بين آنها حضور نيافته است؟»


يکی از دانشجويان متحصن دانشگاه سهند تبريز در گفت و گو با راديو فردا درباره نکاتی که در اين نامه سرگشاده خطاب به وزير علوم به آنها اشاره شده، می گويد:« به اين دليل اينکه در اين مدت پاسخ خاصی از سوی مسوولين دريافت نکرديم، روز دوشنبه نامه ای سرگشاده به وزير علوم، تحقيقات و فناوری فاکس کرديم . در اين نامه توضيح داديم دانشجويان به چه دليلی متحصن شدند و بعد از گذشت شش روز جوابی از مسوولين نشنيده اند. رونوشتی هم به استانداری آذربايجان شرقی نوشته ايم اما هنوز پاسخی به اين نامه داده نشده است.»


اين دانشجو در ادامه می گويد:« تحصن همچنان ادامه دارد و تا موقعی که دانشجويان به يک جواب منطقی نرسند، اين تحصن پايان نخواهد يافت. ضمن اينکه روز سه شنبه تعداد زيادی از دانشجويان به ويژه دانشجويان دختر به جمع اعتصاب غذا کنندگان پيوستند. اين دانشجويان در صحن دانشگاه سهند تبريز سوگند خورده و اعلام کردند تا رسيدن به خواسته هايشان با ديگر دانشجويان به اعتصاب غذای خود ادامه خواهند داد. »


دانشجويان متحصن همچنين دسته گلی را به شکل نمادين به دانشجويان اعتصاب غذا کننده ای که در بيمارستان بستری شده اند، هديه کردند.


دانشجويان دانشگاه سهند تبريز می گويند تا زمانی که به خواسته هايشان نرسند، دست از تحصن و اعتصاب غذا نخواهند کشيد.


مسوولان دانشگاه سهند تبريز روز دوشنبه درخواست مذاکره با متحصنين را داشتند اما دانشجويان اعلام کردند در صورتی که معاونت فرهنگی و رياست حراست دانشگاه در اين جلسه شرکت کنند ، حاضر به مذاکره نيستند. هنوز مقامات دانشگاه با دانشجويان اعتصاب کننده مذاکره نکرده اند.


فعالان دانشجويی دانشگاه سهند تبريز می گويند که «يکی از مسوولان دانشگاه سهند تبريز قصد داشته است به صورت اجباری با يکی از دختران اين دانشگاه رابطه جنسی برقرار کند. البته اين تجاوز صورت نگرفته است و دختر دانشجو هم به دلايل ظاهر اخلاقی نمی خواهد نامی از وی برده شود. همه اين ها باعث شد تا هم دانشگاهی های اين دختر برای کمکم به او در دانشگاه دست به تحصن و اعتصاب غذا بزنند.»


درهمين حال دانشجويان دانشگاه آزاد تبريز برای حمايت از دانشجويان متحصن دانشگاه سهند، امروز سه شنبه تجمعی برگزار کردند که اين تجمع به تحصن تبديل شد و دانشجويان اين دانشگاه هم اکنون در تحصن بسر می برند.


دانشجويان دانشگاه شيراز نيز در حمايت از دانشجويان دانشگاه سهند تبريز بيانيه ای صادر کردند.


دانشجويان دانشگاه شيراز اواخر سال گذشته در اعتراض به روند موجود در دانشگاه و احکام کميته های انضباطی و احضار فعالان دانشجويی به دادگاه انقلاب، تحصنی ۱۱ روزه در اين دانشگاه برگزار کرده بودند.


XS
SM
MD
LG