لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۲۸

سوئد و نروژ از اقدامات دولت ايران عليه شيرين عبادی انتقاد کردند


وزيران امور خارجه سوئد و نروژ روز پنجشنبه با انتقاد از اقدامات و تهديدات دولت ايران عليه شيرين عبادی، برنده جايزه صلح نوبل در سال ۲۰۰۳، نسبت به وضعيت وی ابراز نگرانی کرده اند.

ماه گذشته ماموران دولت ايران مدال و ديپلم جايزه صلح نوبل شيرين عبادی را ضبط کردند که اعتراض های بين المللی در پی داشت.

خانم عبادی در اواخر آبان ماه در گفت‌ و گو با راديو فردا با اشاره به تهديد جانی خود از سوی مقامات جمهوری اسلامی ايران گفته بود تمام حساب‌های بانکی و حقوق بازنشستگی خود او و همسرش در ايران و همچنين «مدال نوبل، مدال لژيون دونور، انگشتر آزادی بيان و جوايز ديگر» متعلق به وی ضبط و توقيف شده است.

شيرين عبادی، حقوقدان و مدافع حقوق بشر، نخستين ايرانی و زن مسلمان است که توانست به خاطر تلاش هایش برای دمکراسی، جايزه صلح نوبل را دريافت کند.

کارل بيلت، وزير امور خارجه سوئد، و جان استورير، وزير امور خارجه نروژ، در بيانيه ای روز پنجشنبه اعلام کرده اند: اکنون مدال و ديپلم (شيرين عبادی) به وی بازگردانده شده است، اما همچنان (نگرانی ها) جدی درباره وضعيت او وجود دارد.

وزيران امور خارجه سوئد و نروژ تاکيد کرده اند نسبت به نحوه اقدامات عليه شيرين عبادی به طور جدی واکنش نشان داده و گفته اند: مقامات دولت ايران مانع از ادامه کار خانم شيرين عبادی در کشور شده و دفتر وی را بسته اند.

در بخش ديگری از بيانيه وزيران امور خارجه سوئد و نروژ آمده است: «ضبط مدال و تهديدهای بسيار عليه وی ، خانواده اش و همچنين همکارانش مايه نگرانی بسيار است و نشانه ديگری از وخيم تر شدن وضعيت حقوق بشر در ایران پس از انتخابات ۲۲ خرداد است.»

وزيران خارجه سوئد و نروژ همچنين از دولت ايران خواسته اند تا امنيت لازم برای بازگشت شيرين عبادی به ايران را فراهم کند.

شيرين عبادی که وکالت بسياری از فعالان سياسی و حقوق بشر در ايران را بر عهده داشته است کمی پيش از انتخابات ۲۲ خردادماه به خارج از ايران سفر کرد. وی در جريان اعتراضات به نتيجه انتخابات از سرکوب مخالفان توسط دولت ايران به شدت انتقاد کرده است.

انتشار اخبار مربوط به توقيف جوايز شيرين عبادی در ايران بازتاب گسترده‌ای در جهان داشته است. بر اساس اعلام دولت نروژ، توقيف جايزه نوبل تاکنون در جهان سابقه نداشته است.

به دنبال انتشار اين گزارش‌ها، سخنگوی وزارت امور خارجه نروژ روز پنج‌شنبه از احضار کاردار ايران در اسلو و اعتراض دولت اين کشور نسبت به مصادره جايزه صلح نوبل شيرين عبادی خبر داد.

وزير خارجه نروژ با «باور نکردنی» خواندن خبر توقيف جايزه نوبل خانم عبادی اعلام کرد، توقيف اين جايزه توسط مقامات يک کشور تاکنون سابقه نداشته است.

اين در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به اعتراض دولت نروژ با تکذيب ضبط مدال و مسدود کردن حساب‌های شخصی شيرين عبادی، ادعا کرده است، اين مدافع حقوق بشر از پرداخت ماليات شانه خالی کرده است.
XS
SM
MD
LG