لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۴۸

«حمله معترضان به برخی از شعب رای گیری در جریان انتخابات محلی سوریه»


دولت سوريه روز دوشنبه انتخابات محلی در اين کشور را برگزار کرد تا جدی بودن خود را در اصلاحات نشان دهد، اين در حالی است که سوريه در اين روز شاهد درگيری و اعتصاب عمومی بود. مخالفان دولت بشار اسد از حمله معترضان به برخی از شعبه های رای گيری خبر داده اند.

شمار زيادی از مناطق سوريه شاهد تحريم انتخابات محلی از سوی شهروندان بود. در برخی مناطق نيز تظاهر کنندگان معترض به مراکز رای گيری حمله کردند تا مخالفت خود را با انتخابات نشان دهند.

انتخابات شوراهای شهر و روستا در سوريه در چارچوب اصلاحاتی برگزار می شود که بشار اسد رئيس جمهور اين کشور در آغاز شروع بحران، قول آن ها را داده بود. حدود ۹ ماه پيش تظاهرات اعتراض آميز در سوريه آغاز شد. مدتی پس از آن بشار اسد در يک سخنرانی وعده يک سری از گام های اصلاحی را داد که برگزاری انتخابات محلی يکی از آن ها بود.

شبکه خبری العربيه گزارش داد که شماری از نامزدهای انتخابات در درعا خود برای نامزدی ثبت نام نکرده بودند و به دليل کم بودن تعداد نامزدها به دستور مقام های محلی نام آن ها در ليست ها درج شد. بنا بر اين گزارش، در همه مناطق متشنج در سوريه چنين سناريويی تکرار شده است.

از سويی شماری از رسانه های وابسته به اپوزيسيون سوريه از حمله معترضان به شماری از مراکز رای گيری خبر دادند. منطقه مارع در استان حلب يکی از آن هاست که دانش آموزان مدارس به حوزه راگيری واقع در يکی از ساختمان های حزب بعث حاکم يورش بردند. آن ها در حالی که عليه آن چه «انتخابات فرمايشی» می خواندند شعار می دادند، اقدام به شکستن صندوق های رای کردند.

در شهر قوريه واقع در استان دير الزور، اهالی به جای نوشتن نام نامزدها بر روی برگه های رای گيری، واژه هايی در تاييد اعتراض ها نوشتند. از جمله اين واژه ها «قاتل را اعدام کنيد»، «برو» و «سرنگون باد» بود. در مناطقی همچون درعا، حومه دمشق، حمص، ادلب، عامودا و قامشلی نيز تظاهراتی در مخالفت با انتخابات برگزار شد.

سايت «همه ما شريک هستيم» که وابسته به معترضان است، نوشت که در بخشنامه ای از همه وزارتخانه ها و ادارات دولتی خواسته شد تا کارمندان خود را مجبور به شرکت در انتخابات کنند. برپايه اين گزارش، برای نخستين بار قرار است حضور افراد در انتخابات زير نظر گرفته شود تا از مشارکت آن ها اطمينان حاصل شود.

در مقابل عدنان محمود وزير اطلاع رسانی سوريه گفت که اين انتخابات نشان دهنده جدی بودن حکومت در اجرای اصلاحات است.

محمود که با خبرگزاری فرانسه مصاحبه کرده ادامه داده است: «اين انتخابات در موعد مقرر و برپايه جدول زمانبندی مشخص برگزار می شود. اين نشانه آن است که رهبری و مردم سوريه به طور جدی قصد دارند به سوی اصلاحات گام بردارند.»

«بزرگترين» درگيری مسلحانه و اعتصاب عمومی

از سويی خبرگزاری رويترز به نقل از فعالان سوری و ساکنان محلی از درگيری شديد ميان نيروهای دولتی و جدا شدگان از ارتش در جنوب سوريه خبر داده است. بنا به گفته منابع سوری حادثه بزرگترين درگيری مسلحانه ميان مخالفان و نيروهای دولتی از زمان آغاز اعتراض ها در سوريه است.

با ادامه سرکوب اعتراض ها در سوريه، روند جدا شدن نيروها از ارتش سوريه آغاز شد و اندک اندک اوج گرفت. جدا شدگان گروهی با نام «ارتش آزاد سوريه» تشکيل داده اند. اين گروه که وظيفه خود را حمايت از تظاهرات مسالمت آميز اعلام کرده، در هفته های اخير چندين بار با نيروهای دولتی درگير شده است.

شامگاه يکشنبه نيروهای تيپ ۱۲ لشکر زرهی ارتش سوريه به شهر ازرع واقع در استان جنوبی درعا يورش بردند. منطقه بصر الحرير که در مجاور ازرع قرار دارد نيز شاهد يورش نيروهای ارتش بود. به گفته شاهدان عينی اين منطقه در معرض حملات توپخانه ای تانک ها قرار گرفت به گونه ای که ستون ها دود از آن به هوا برخاست. نيروهای دولتی با جدا شدگان از ارتش در اين مناطق درگير هستند.

برخی از محله های شهر حمص نيز در وضعيت جنگی به سر می برند. محله العمور شاهد انفجارهای مهيب و شليک گسترده آتش توسط تانک ها و ديگر خودروهای زرهی بود. يک مدرسه و شماری خانه مسکونی در اين محله تخريب شدند.

ارتش و نيروهای امنيتی بامداد دوشنبه به استان ادلب نيز يورش بردند و شماری از ساکنان را دستگير کردند. اين يورش با شليک گسترده آتش همراه بود که به کشته و زخمی شدن شماری از مردم انجاميد. در شهر الزبدانی واقع در حومه دمشق نيز وضعيت بر همين منوال بود. نيروهای ارتش به منظور پايان دادن به اعتصاب عمومی به شهر يورش بردند.

ديده بان حقوق بشر سوريه در گزارشی اعلام کرد که در بيست و چهار ساعت گذشته دستکم ۲۶ نفر از غير نظاميان در مناطق مختلف کشته شدند.

اين يورش ها و درگيری ها در حالی است که فراخوان اعتصاب عمومی، با استقبال گسترده ای در مناطق مختلف روبرو شد. درعا، ادلب، حمص، حماه، برخی محله های حلب، حومه دمشق، دير الزور، برخی محله های مشق، حسکه، قامشلی و لاذقيه، از جمله مناطقی هستند که در آن ها اعتصاب چشم گير بود.

در برخی از مناطق نيروهای امنيتی و ارتش برای مجبور کردن کسبه به پايان اعتصاب، اقدام به شکستن در مغازه ها، غارت و به آتش کشيدن آن ها کردند.

گروه هايی که فراخوان اعتصاب را صادر کردند اعلام کردند که اين اعتصاب مقدمه ای است برای نافرمانی مدنی گسترده که به تحريم استفاده از تلفن همراه، بستن پاساژها و راه ها در ساعت های مشخص و تعطيلی مدارس و ديگر مراکز آموزشی خواهد رسيد.

از سويی خبرگزاری مصری الشرق الاوسط گزارش داد که جلسه وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحاديه عرب برای بررسی اوضاع سوريه پنجشنبه برگزار خواهد شد. بنا بر اين گزارش تا کنون کشورهای عربی با پيشنهادهای اصلاحی دولت سوريه برای پذيرش طرح اتحاديه پذيرفته نشده است.

اتحاديه عرب طرحی برای اعزام ناظران به سوريه ارادئه داده بود که دولت سوريه برای پذيرش آن شرط هايی مطرح کرده است. اين ناظران قرار است بر حسن اجرای طرحی که پيشتر کشورهای عربی برای پايان دادن به بحران سوريه ارائه داده بود و دمشق مواقفت خود را با آن اعلام کرده بود، نظارت کنند. دولت سوريه متعهد شده بود به حضور نيروهای مسلح دولتی در همه مناطق پايان دهد و تمام دستگير شدگان حوادث اخير را آزاد کند. در مقابل اتحاديه عرب ميزبان جلسات گفت و گو ميان دولت و اپوزيسيون سوريه می شود.

عراق در حال رايزنی برای ميانجی گری ميان اتحاديه عرب و دولت سوريه است که تا کنون اين رايزنی ها به نتيجه نرسيده است.
XS
SM
MD
LG