لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۱۰

دعوت دولت سوريه از مخالفان برای شرکت در «گفت و گوی ملی»


نشست مخالفان در دمشق در روز دوشنبه
نشست مخالفان در دمشق در روز دوشنبه
دولت سوریه روز دوشنبه اعلام کرد، از مخالفان حکومت بشار اسد دعوت کرده تا در مذاکره درباره «گفت وگوی ملی» در ۱۰ ژوئيه شرکت کنند و در همین روز گزارش هایی از گردهمایی شماری از مخالفان در دمشق برای بررسی راهکارهای پایان دادن به بحران در این کشور منتشر شده است.

خبرگزاری دولتی سوريه، سانا، روز دوشنبه خبر داد که تغييرات در قانون اساسی محور اصلی مذاکرات حکومت با مخالفان در نشست دهم ژوئیه خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رويترز، از زمان دعوت بشار اسد برای آغاز گفت وگوهای ملی در اين کشور در هفته گذشته، بسياری از چهرهای اصلی مخالفان اين در خواست را ناکافی دانسته و رد کرده اند و حتی برخی از مخالفان حاضر نشده اند در نشست روز دوشنبه در دمشق حضور يابند.

بر اساس اين گزارش، احتمالا در اين گفت و گوها، بند مربوط به حاکميت حزب بعث سوريه در قانون اساسی اين کشور لغو خواهد شد.

در همين زمينه، ميشل کايلو، نويسنده و زندانی سياسی سوری، به رويترز گفه است: راه حل بحرانی کنونی می بايست به دلايل اصلی بپردازد. رژيم فعلی بايد ساقط شده و يک سيستم دمکراتيک جايگزين آن شود.

طبق اين گزارش، در نشست روز دوشنبه در دمشق تعدادی از طرفداران حکومت بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، نيز حضور داشتند. از اين گردهمايی به عنوان نشست جريان‌های مستقل برای دست يابی به راه حلی برای خروج از بحران کنونی ياد شده است.

در همين حال، برگزار کنندگان اين گردهمايی می گويند، اين نشست با تاييد دستياران بلندپايه بشار اسد برگزار شده است.

يکی ازبرگزار کنندگان اين گردهمايی گفته است، در حدود ۱۵۰ نفر از مخالفان در نشست روز دوشنبه در دمشق حضور داشته اند و در خصوص راهکارهای پايان دادن به استبداد در سوريه گفت وگو کره اند.

فعالان حقوق بشر می گويند، از زمان آغاز نارامی ها در سوريه دست کم ۱۳۰۰ نفر در تظاهرات ضددولتی کشته و در حدود ۱۲ هزار نفر نيز بازداشت شده اند.

اين در حالی است که مقام‌های دولتی نيز می گويند از آغاز نا آرامی ها تاکنون و درجريان حمله باندهای مسلح ۲۵۰ نيروی امنيتی و نظامی کشته شده اند.

تغيير در قانون اساسی

در همين حال، خبرگزاری دولتی سوريه می گويد در نشست ۱۰ ژوئيه مساله تغيير در قانون اساسی به ويژه در خصوص نقش حزب بعث سوريه در قدرت سياسی اين کشور مورد بحث قرار خواهد گرفت.

طبق اين گزارش کميته ای به رياست فاروق الشرع، معاون رييس جمهور سوريه، «از همه نيروها و چهرهای روشنفکری و سياسی در سطح ملی » دعوت خواهد کرد تا در اين نشست شرکت کنند.

به گزارش «سانا» اين کميته اذعان کرده است که مشارکت تمامی شهروندان سوری برای دستيابی به يک راه حل سياسی فراگير برای بحران سوريه ضروری است.

در همين حال، به گزارش رويترز، بسياری از مخالفان می گويند در چنين مذاکراتی شرکت نخواهند کرد چرا که گفت وگوی ملی در زمان سرکوب و خشونت امکانپذير نيست.

لوای حسين، نويسنده و زندانی سياسی حاضر در نشست روز دوشنبه، به خبرگزاري رويترز گفته است که چهار دهه سرکوب کشور سوريه را تضعيف کرده است. ولی او با اين حال تاکيد کرده است می بايست به راه حلی مسالمت آميز برای مطالبات مردم دست يافت.
XS
SM
MD
LG