لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۲۴

بريتانيا:احتمالا شواهد حمله شيميايی در سوريه از بين برده شده است


ويليام هيگ، وزير امور خارجه بريتانيا،روز يکشنبه ۲۴ اوت گفته است که احتمالا آثار و شواهد استفاده از سلاح شيميايی در حومه دمشق پيش از بازديد بازرسان سازمان ملل از بين برده شده است.

اين در حالی است که حکومت سوريه روز يکشنبه از موافقت خود با بازديد بازرسان سازمان ملل متحد از محل حمله شيميايی اخير در حومه دمشق که صد ها کشته برجای گذاشت، خبر داد. قرار است تيم بازرسان سازمان ملل روز دوشنبه از منطقه بازديد کند.

به گزارش خبرگزاری رويترز، وزير خارجه بريتانيا در اين زمينه به خبرنگاران گفته است: اکنون بادید واقع بين باشیم که تيم بازرسان سازمان ملل متحد می تواند به چه چيزی دست يابد.

ويليام هيگ با اشاره به اظهارات فعالان مخالف حکومت بشار اسد در خصوص بمباران منطقه توسط نيروهای دولتی اضافه کرده است:«بخش اعظم شواهد و آثار (حمله شيميايی) می تواند در اثر بمباران توپخانه از بين رفته باشد. بخش ديگر اين آثار و شواهد طی چند روز اخير می تواند پاکسازی يا دستکاری شده باشد.

به گفته وزير امور خارجه بريتانيا همه آثار و شواهد از استفاده سلاح شيميايی توسط حکومت سوريه حکايت می کند و چنين اقدامی، واکنش جدی جامعه بين المللی را می طلبد.

آقای هيگ تاکيد کرده است که در شرايط کنونی جامعه جهانی هيچ فردی نمی تواند از سلاح سلاح شيميايی استفاده کند و به رغم چنين اقدامی از مصونيت برخوردار باشد.

وزير امور خارجه بريتانيا همچنين گفته است: به باور ما مهم است که جامعه جهانی پاسخی قوی (به چنين اقدامی ) بدهد.

در همين زمينه، چاک هيگل، وزير دفاع آمريکا،‌ روز يکشنبه گفته است که ارتش ايالات متحده آماده اجرای دستور احتمالی باراک اوباما، رييس جمهوری اين کشور برای اقدامی نظامی عليه حکومت سوريه است.

اين در حالی است که سوريه، روسيه و ايران نسبت به پيامدهای احتمالی اقدام نظامی عليه حکومت بشار اسد هشدار داده اند.

گروه های مخالف حکومت بشار اسد، رييس جمهوری سوريه،‌ نيروهای دولتی را متهم می کنند که در مناطق حاشيه دمشق از سلاح های شيميايی استفاده کرده اند. گروه های مخالف حکومت سوريه شمار قربانيان اين حمله شيميايی را بين ۳۲۲ تا ۱۳۰۰ نفر اعلام کرده اند

سازمان پزشکان بدون مرز که مقر آن در پاريس است، گفته است که در بامداد روز چهارشنبه در ظرف سه ساعت در حدود سه هزار و ۶۰۰ بيمار به اين سه بيمارستان مراجعه کردند که دچار عوارض گازهای اعصاب بودند.

اين سازمان تصريح کرده است که ۳۵۵ نفر از اين بيماران جان خود را از دست دادند.
XS
SM
MD
LG