لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۵۴

تصرف یک پایگاه هوایی اوکراین در کریمه توسط نیروهای روسیه


خروج نیروهای اوکراینی از پایگاه بلبک
گزارش ها حاکی است که نيروهای نظامی روسيه روز شنبه ۲۲ مارس با استفاده از خودروهای رزهی وارد پايگاه هوايی بلبک در شبه جزيره کريمه شدند و فرمانده اين پايگاه را بازداشت کرده اند.

خبرنگار خبرگزاری رويترز می گويد، خودروهای نظامی روسی با تخريب ديوار پايگاه بلبک در نزديکی سيواستپول، وارد آن شده اند و پس از آن صدای مداوم تيراندازی و انفجار شنيده است.

تصرف یک پایگاه هوایی اوکراین در کریمه توسط نیروهای روسیه
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:47 0:00

طبق اين گزارش يک اوکراينی در جريان ورود نيروهای روسی به اين پايگاه زخمی شده است.

به گزارش خبرگزاری رويترز،‌ سرهنگ يولی مانچور، فرمانده اوکراينی پايگاه بلبک گفته است، نيروهای روسی او را برای گفت وگو به مکان نامعلومی منتقل کرده اند.

پيش از حمله نيروهای روسی به اين پايگاه هوايی، صدها نفر از طرفداران روسيه در شبه جزيره کريمه يک پايگاه نيروی دريايی اوکراين در کريمه را اشغال کردند.

در همين زمينه، گزارش ها حاکی است که شبه نظاميان طرفدار روسيه نيز ناوهای جنگی اوکراين را تصرف کرده اند.

پايگاه هوايی بلبک يکی از آخرين تاسيسات نظامی اوکراين در شبه جزيره کريمه بود که پس از الحاق شبه جزيره کريمه به روسيه همچنان تحت کنترل نيروهای اوکراينی قرار داشت.

به گزارش رويترز، پس از تصرف «بلبک» توسط نيروهای روسی، يک افسر اوکراينی که خود را والديسلاو معرفی کرده، گفته است: ما شروع کننده اين اقدام نبوديم، اين اقدام با استفاده بيرحمانه از زور انجام شد. نمی دانم در نهايت اين پايگاه در دست روسيه خواهد ماند يا نه.

وی اضافه کرده است: از زمان جنگ جهانی دوم،‌ اينجا کاملا آرام و ساکت بود، اما نيروهای روسی وارد اين پايگاه شده و شروع به تيراندازی کردند.بسيار نگران هستم.

از زمان آغاز بحران شبه جزيره کريمه و الحاق آن به روسيه،‌ تاکنون يک نفر کشته و سه نفر زخمی شده اند. اوايل هفته گذشته يک اوکراينی در سيمفروپل کشته و دو نفر ديگر زخمی شدند.

با اين حال وزارت دفاع اوکراين روز جمعه اعلام کرده بود، به رغم اين که پايگاه های اوکراين در شبه جزيره کريمه به طور رسمی در کنترل اوکراين بودند، اما اينک نيروهای روسی آنها را اشغال کرده و پرچم روسيه در انها برافراشته شده است.

بحران کريمه در حال حاضر به مناقشه ای بزرگ بین روسيه و کشورهای غربی تبديل شده است.

اتحاديه اروپا و آمريکا الحاق کريمه به روسيه را غيرقانونی می‌دانند و در مخالفت با اين تصميم تحريم‌هايی را عليه روسيه اعمال کرده‌اند. روسيه نيز به تازگی در واکنش به تحريم‌های آمريکا٬ تحريم‌های متقابلی را عليه چند مقام آمريکايی اجرايی کرد.

روس‌تبارها حدود ۶۰ درصد از جمعيت يک‌و نيم ميليون نفری کريمه را تشکيل می‌دهند و اوکراينی‌ها و تاتارهای کريمه دو اقليت بزرگ اين شبه‌جزيره هستند.
XS
SM
MD
LG