لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۵۸

حضور ناظران سازمان ملل در محل کشتار روستای القبير در استان حماه


ناظران سازمان ملل در روستای حوله
فعالان سوری و منابع ديپلماتيک در سازمان ملل متحد اعلام کردند که ناظران بين المللی به روستای القبير که دو شب پيش در آن ده‌ها نفر از اهالی کشته شدند، رسيده اند.

حضور ناظران به القبير در حالی صورت می‌گيرد که کوفی عنان فرستاده ويژه سازمان ملل متحد و اتحاديه عرب به سوريه گفته است طرح صلحی که ارائه داده اجرا نمی‌شود.

او همچنين خواستار تشکيل گروه تماسی وسيع به منظور حل و فصل بحران سوريه شده است. شماری از کشور‌ها از جمله فرانسه با تشکيل اين گروه تماس اعلام موافقت کرده‌اند.

ناظران در القبير

روستای القبير واقع در حومه حماه شامگاه چهارشنبه شاهد کشتاری بود که طی آن دستکم ۷۸ نفر از کشته شدند. تعداد زيادی از کشته شدگان زن و کودک بودند.

منابع ديپلماتيک در سازمان ملل متحد و همچنين فعالان مخالف حکومت بشار اسد رئيس جمهور سوريه اعلام کرده‌اند که ناظران سازمان ملل متحد، جمعه موفق شدند وارد اين روستا شوند.

اين در حالی است که ‌بان گی مون دبير کل سازمان ملل متحد پيش‌تر اعلام کرده بود يک گروه از ناظران در حالی که تلاش می‌کرد به القبير برسد، در معرض شليک آتش قرار گرفت. البته در اين تيراندازی به هيچ کدام از ناظران آسيب نرسيد.

ناظران به سوريه رفته‌اند تا بر حسن اجرای طرح صلحی که کوفی عنان ارائه داده، نظارت کنند. آتش بس ميان گروه‌های درگير نخستين بند اين طرح است که با ادامه خشونت‌ها، تا کنون اجرايی نشده است.

کشتار القبير حدود دو هفته پس از آن صورت می‌گيرد که روستای الحوله واقع در استان حمص، شاهد حادثه‌ای مشابه بود. در الحوله بيش از ۱۰۰ نفر که حدود نيمی از آن‌ها کودک بودند، کشته شدند.

معترضان سوری نيروهای دولتی سوريه را مسئول دو کشتار معرفی می‌کنند. دولت سوريه اما می‌گويد «گروه‌های مسلح تروريست» عامل اين کشتار‌ها هستند.

عنان: طرح صلح اجرا نمی‌شود

کوفی عنان شامگاه پنجشنبه در يک سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، تاکيد کرد که «طرح صلح شش ماده ای‌اش اجرا نمی‌شود با وجود اينکه دولت سوريه آن را پذيرفته است.»

او ادامه داد: «روند گلوله باران شهر‌ها در حال افزايش است و به نظر می‌رسد شبه نظاميان وابسته به حکومت آزادی کامل دارند و اين خود نتايجی هولناکی به بار می‌آورد.»

فرستاده ويژه سازمان ملل و اتحاديه عرب در سوريه پس از اين سخنرانی در کنفرانسی خبری خواستار آغاز فاز جديدی از فعاليت به منظور متوقف کردن خشونت‌ها در سوريه شد. او در اين باره گفت: «اکنون مذاکراتی برای ايجاد گروه تماسی بين المللی در خصوص سوريه در جريان است.»

کوفی عنان درباره اين گروه تماس گفت: «اين گروه تماس بايد از کشورهايی حضور يابند که بر دو طرف بحران در سوريه دارای نفوذ هستند.» او اما از ارائه توضيح بيشتر خود داری کرد.

فرانسه موافقت خود را با پيشنهاد عنان برای ايجاد يک گروه تماس جديد به منظور حل و فصل بحران سوريه اعلام کرد.

برنار والرو، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در اين باره گفت: «ما از تمام طر‌ح هايی که اجرای طرح عنان را تسهيل کند، استقبال می‌کنيم.»

البته خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که پاريس همچنان با مشارکت ايران در گروه تماس مخالفت می‌کند. به گفته ديپلمات‌ها اختمال دارد در اين گروه کشورهای منطقه از جمله ترکيه و عربستان سعودی که با مخالفان سوری رابطه خوبی دارند، در کنار روسيه و چين دو همپيمان نظام بشار اسد، حضور داشته باشند.
XS
SM
MD
LG