لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۰۰

انتقاد آمريکا از خشونت دولت ایران عليه معترضان


صحنه ای که حمله پلیس به یک معترض در میدان ونک .
سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا از خشونت پليس ضد شورش ايران عليه کسانی که برای بزرگداشت چهلمين روز کشته شدگان وقایع اخیر به بهشت زهرا رفته بودند، انتقاد کرده است.

ايان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا در واکنش به خشونت‌ها عليه معترضان در روز پنجشنبه گفت: به نظر من به طور مشخص این ناراحت کننده است که نیروهای امنيتی برای متفرق کردن کسانی که در قبرستان حاضر شده بودند، از زور و سرکوب استفاده کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه امريکا بار ديگر تاکيد کرد: دولت و مردم آمريکا در کنار مردم ايران قرار دارند، مردمی که خواستار اعمال حقوق جهانشمول ازادی بيان و آزادی تظاهرات مسالمت آميز هستند.

روز پنجشنبه نيروهای ضد ضورش پليس مانع از برگزاری مراسم چهلم کشته شدگان وقايع اخير در بهشت زهرا شدند.

پیشتر ميرحسين موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد معترض، خواستار آن شده بودند که این مراسم بزرگداشت کشته شدگان وقايع اخير در مصلی تهران برگزار شود، اما وزارت کشور ايران با اين در خواست مخالفت کرد.

علاوه بر بهشت زهرای تهران، خيابان‌های مرکزی این شهر نیز روز پنجشنبه شاهد راهيپمايی معترضان در گرامیداشت کشته شدگان وقايع اخير بود.

گزارش‌ها حاکی از آن بود که روز پنجشنبه هزاران نفر در خيابان‌های ولی عصر، تخت طاووس، عباس آباد و مفتح دست به راهيمايی زدند، اما صد های پليس ضد شورش با ضرب شتم و استفاده از گاز اشک آور کوشيدند تا معترضان را متفرق کنند.

واکنش های آمريکا

اين برای سومين روز پياپی است که دولت امريکا ضمن انتقاد شديد از نحوه برخورد ماموران دولت جمهوری اسلامی با شهروندان خود، بر حمایت حقوق شهروندان ایران تاکيد کرده است.

روزهای سه شنبه و چهارشنبه اين هفته نيز هيلاری کلينتون، وزير امورخارجه امريکا، و ايان کلی در مورد وقايع اخير ايران سخن گفته بودند.

هيلاری کلينتون روز چهارشنبه ضمن در خواست آزادی زندانيان سياسی که پس از انتخابات رياست جمهوری در ايران بازداشت شده‌اند، از خبرهای مربوط به شکنجۀ زندانيان در ايران ابراز تاسف کرد و اين رفتار را رقت انگيز خواند.

خانم کلينتون که در يک کنفرانس مطبوعاتی با حضور ديويد ميليبند، همتای بريتانيایی خود با خبرنگاران سخن می‌گفت افزود: ضروری است که مقام‌های دولت ايران، زندانيان سياسی را آزاد کنند. ايالات متحده از خبرهای مربوط به شکنجه زندانيان سياسی در ايران ابراز تنفر می‌کند.

وزير خارجه آمريکا اضافه کرد که ادامه بازداشت و بدرفتاری و تجاوز به حقوق زندانيان سياسی، مطمئنا بيانگر اين واقعيت است که بحران شرايط سياسی در ايران هنوز پايان نيافته است.
XS
SM
MD
LG