لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۰۵

« نزدیک شدن قایق های ایرانی به ناو آمريکايی در خليج فارس»


یک شبکه تلویزیونی آمریکا روز جمعه از نزديک شدن سه قايق ایرانی به يک ناو گشتی آمريکايی در خليج فارس خبر داد. ایران این خبر را تکذیب کرده است. (عکس از AFP)

نيروی دريایی ايالات متحده روز جمعه از نزديک شدن سه قايق تندرو به يک ناو گشتی آمريکايی در خليج فارس خبر داد.


در همین زمینه، پیشتر شبکه تلويزيونی سی ان ان و به نقل از منابعی که نامشان فاش نشده است، گزارش داد که قايق های ايرانی اواخر روز جمعه تا ۲۰۰ متری ناو آمريکايی تيفون پيش رفته اند.


از سوی دیگر يک مقام ايران روز جمعه خبر شبکه تلويزيونی سی ان ان درباره بر خورد بين قايق های ايرانی و ناو جنگی امريکا در خليج فارس را رد کرد.


به گزارش خبر گزاری دولتی ايران، ايرانا، يک مقام آگاه درباره اين خبر گفت:« هيچ گونه برخوردی بين قايق های ايرانی و ناو پنجم آمريکا اتفاق نيفتاده است».


در همین حال، يک سخنگوی نيروی دريايی امریکا روز جمعه گفت: سه قايق تندرو به يک ناو جنگی اين کشور به هنگام گشت در خليج فارس نزديک شده اند.


نتان کريستين سن، يکی از سخنگويان ناوگان پنجم آمريکا در بحرين، همچنين گفت:«ناو جنگی تيفون در حال گشت زنی در شمال خليج فارس بود که سه قايق تندرو، که هويت آنها نامشخص بوده، به آن نزديک شده اند، که پس از شليک اخطار توسط ناو آمريکايی، دور شده اند».


  • «ناو جنگی تيفون در حال گشت زنی در شمال خليج فارس بود که سه قايق تندرو، که هويت آنها نامشخص بوده، به آن نزديک شده اند، که پس از شليک اخطار توسط ناو آمريکايی، دور شده اند».
يکی از سخنگويان ناوگان پنجم آمريکا در بحرين

ناو جنگی تيفون از منطقه مرکزی خليج فارس به سمت منطقه شمالی در حال گشت زنی بوده است.


حادثه در تنگه هرمز


قايق های تندرو سپاه پاسداران سال گذشته به سه ناو جنگی امريکايی در خليج فارس نزديک شده بودند و به گفته مقام های آمريکايی اين کشتی های جنگی تا استانه رويارويی رفته بودند.


فرماندهان نيروی دريايی آمريکا در دی ماه سال گذشته اعلام کرده بودند که پنج قايق متعلق به سپاه پاسداران با نزديک شدن به سه ناو آمريکايی در دهانه تنگه هرمز تا آستانه درگيری پيش رفتند. اين در حالی بود که مقام های ايران «تهديد» ناو های آمريکايی را رد کردند.


اين حادثه در زمانی رخ داده بود که يک رزمناو، يک ناوشکن و يک کشتی آمريکايی در حال گذر از تنگه هرمز برای ورود به خليج فارس بودند.


در ادامه جنگ لفظی ايران و آمريکا بر سر اين رويارويی در تنگه هرمز، پنتاگون چند روز پس از اين واقعه، فيلم ويدئويی و نوار صوتی را منتشر کرده، که ظاهرا نشان می داد قايق های ايرانی به کشتی های آمريکايی نزديک شده و آنها را تهديد به انفجار کرده اند.


فيلم ويدئويی چهار دقيقه و ۲۰ ثانيه ای که پنتاگون منتشر کرد ، نشان می داد که چند قايق کوچک از جمله يک قايق آبی رنگ با سرعت زيادی به کشتی های آمريکايی در تنگه هرمز نزديک می شوند.


در اين فيلم يکی از ملوانان آمريکايی به قايق های ايرانی پيام می فرستد که کشتی های آمريکايی مطابق قانون بين المللی در حال گذر از تنگه هرمز هستند.


سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ايران يک روز پس از انتشار فيلم ويدئويی پنتاگون مورد حادثه تنگه، اين فيلم ويدئويی را هرمز منتشر کرده است، جعلی و ساختگی خواند


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG