لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۲۷

جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی؛ صعود آرژانتين و کره جنوبی به دور دوم


تيم کره جنوبی برتری دو بر يک بر نيجريه را با تساوی دو بر دو از دست داد، اما پيروزی آرژانتين بر يونان با دو گل ديرهنگام اين تيم را به همراه تيم ديه گو مارادونا روانه مسابقه های حذفی مرحله دوم کرد.

در پولوکوانه يونان مقاومتی جانانه در برابر آرژانتين داشت و ضمن آن که تا ۱۳ دقيقه پيش از پايان وقت معمولی با تساوی بدون گل اميد به معجزه ای برای پيروزی و صعود داشت، در صورت کسب نتيجه مساوی هم اميدوار بود که نيجريه بتواند ياری دهنده راهيابی قهرمان پيشين اروپا به دور بعد شود. اما گلهای مارتين دميچليس در دقيقه ۷۷ و مارتين پالرمو در دقيقه ۸۹ پايان راه ياران اتو ريهاگل آلمانی بود. ليونل مسی گل نزد اما بهترين بازيکن ميدان اعلام شد.

ديه گو مارادونا برای مسابقه آخر گروهی با تيم يونان هفت بازيکن را نسبت به تيمی که کره جنوبی را چهار بر يک از پای در آورد، تغيير داد. اما يونان فاقد قدرتی بود که بتواند آرژانتين را مغلوب کند. مردان گرداننده راه راه پوشان آمريکای جنوبی ليونل مسی و خوآن ورون بودند. حتی ارسالهای بلند توپ برای گئورگيوس ساماراس کارآيی لازم را برای بازکردن دروازه آرژانتين نداشت.

آرژانتين که با تساوی هم پيشتاز بود، بر پايه فوتبال ذاتی اش برای گل برتری بی قراری می کرد و سرانجام ضربه کرنر آنخل دی ماريا با تاثيرگذاری ميليتو توپ را بر سر راه دميچليس، مدافع پيش تاخته، قرار داد تا با شليکی سنگين آن را به سقف دروازه يونان بکوبد.

مسی که در اين شب بازوبند کاپيتانی داشت، ضربه ای سنگين به ديرک عمودی دروازه زد و ديری نپاييد که در فاصله دو دقيقه تا پايان مسابقه ضربه مارتين پالرمو هم در قعر دروازه يونان جای گرفت.

تساوی کره و نیجریه

در دوربان برتری دو بار دست به دست شد تا سرانجام با فرصتهايی که دو تيم – به ويژه نيجريه – از دست دادند، سرانجام تساوی دو بر دو کره جنوبی را پس از آرژانتين نه امتيازی، با چهار امتياز در رده دوم قرار دهد و برای دومين بار در تاريخ جام جهانی به دور دوم راه برساند.

ابتدا نيجريه در دقيقه ۱۲ توسط کالو اوچه يک بر صفر پيش افتاد تا نشان دهد با وجود حذف ديرهنگام بی تفاوت به اين بازی نيامده است. اين دومين گل اوچه در جام جهانی بود.

در اواخر نيمه نخست، لی جو سونگ توپ ارسال شده از جناح مخالف را درون گل فرستاد و در دقيقه ۳۸ نتيجه را يک بر يک کرد. در شروع نيمه دوم پارک چو سونگ به کره جنوبی برتری داد تا در دقيقه ۴۹ صعود کره جنوبی حتمی شود.

اما گل ياکوبو (يعقوبو) آيگبنی در دقيقه ۶۹ از نقطه پنالتی برتری کره را به سود نيجريه برهم زد. گرچه در شهری ديگر و به فاصله يک دقيقه گل نخست آرژانتين صعود کره را با يک امتياز برتر نسبت به يونان از هر ترديدی خارج ساخت. کاپيتان پارک جو سونگ بهترين بازيکن اين بازی بود.

شنبه ۲۶ ژوئن: اروگوئه – کره جنوبی
يکشنبه ۲۷ ژوئن: آرژانتين – مکزيک

آرژانتين به عنوان سرگروه دوم روز يکشنبه آينده در مرحله يک هشتم پايانی جام جهانی ۲۰۱۰ در ساکرسيتی ژوهانسبورگ با تيم ملی مکزيک پيکار می کند. دو تيم مطرح در فوتبال قاره آمريکا شناختی کامل نسبت به يکديگر دارند. يک روز پيش از اين کره جنوبی به عنوان يکی از نمايندگان موفق قاره آسيا در پورت اليزابت با تيم ملی اروگوئه بازی خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG